Tancujúce dôchodkyne terorizujú Číňanov hlasnou hudbou. Nikto si s nimi nevie dať rady, majú vraj právo tancovať

  • Čína má problémy s tancujúcimi dôchodkyňami
  • Od skorého rána púšťajú techno, ale aj propagandistické piesne
  • Hádať sa s nimi nemá zmysel, reagujú agresívne
Chinese dancers
Flickr/Ruth Hartnup
  • Čína má problémy s tancujúcimi dôchodkyňami
  • Od skorého rána púšťajú techno, ale aj propagandistické piesne
  • Hádať sa s nimi nemá zmysel, reagujú agresívne

Číňanov čoraz viac obťažujú skupiny starších žien, ktoré tancujú na veľmi hlasnú hudbu. Boja sa ich však konfrontovať, pretože bývajú agresívne až násilné. Niektorí sa ich snažia zastaviť „diaľkovým ovládaním“, ktoré im na diaľku vypne hudbu.

Techno, pop aj revolučné skladby

Seniori trávia skoré rána a celé večery tancovaním vo verejných parkoch, na chodníkoch a sídliskách, pričom z reproduktorov nahlas púšťajú techno, pop alebo revolučné skladby. Dokonca ich v čínštine začali prezývať damas. Obyvatelia miest boli prirodzene naštvaní, minulý mesiac sa preto úradníci túto zábavu rozhodli regulovať, píše The World

Generálna správa športu a Ministerstvo kultúry a štátnej správy oznámili, že rušia neoficiálne tanečné skupiny, namiesto toho vznikne národná komunita, pre ktorú vyberú fitness trénerov. 

Na niekoľkých videách vidno, ako sa dôchodkyne hádajú s basketbalistami o to, kto obsadí ihrisko. Istá seniorka zas počas hry vnikla na futbalové ihrisko a zastavila zápas. Kvôli tomu musela zasiahnuť polícia.

V Š’-ťia-čuangu obyvatelia domov začali hádzať na hlučné ženy páchnuce potraviny, farby či motorový olej. Podľa niektorých správ čínskych médií hádzali aj výkaly. 

Technicky zdatnejší jedinci našli elegantnejšie riešenie. Na čínskych sociálnych sieťach sa šíri video, na ňom muž z provincie Ťiang-si vypne reproduktor „paralyzérom“. Ten vyzerá ako baterka, ale funguje ako diaľkový ovládač. Video ukazuje zmätené seniorky ako skúmajú, prečo zariadenie prestalo hrať. 

Po zdieľaní tohto videa sa začal množiť dopyt po takomto zariadení. Na čínskom online trhu Taobao sa podľa The South China Morning Post dá zariadenie kúpiť za 250 juanov (okolo 30 eur). 

Tancujúce dôchodkyne ako kultúrne dedičstvo 

Podľa odhadov je v Číne asi 100 miliónov tancujúcich dôchodkýň. Ide o vyhľadávanú aktivitu, pretože staré ženy, ktoré často žijú samé či s mladšími členmi rodiny, sa tak môžu socializovať. Vznikajú medzi nimi putá, ženy spolu chodia nakupovať a stretávajú sa. 

Aktivita má pôvod v dobách kultúrnej revolúcie. Ženy si takýmto spôsobom môžu zaspomínať na dobu, keď kolektivizmus hral v čínskej spoločnosti dôležitú rolu. 

Napätie vzniká najmä medzi staršími Číňanmi vychovávanými počas Maovej éry a mladšími ľuďmi z miest, ktorí čelia mimoriadnemu tlaku, aby zbohatli a založili si rodiny. 

Boj za civilizovanejšie správanie 

Čínske úrady dlhodobo bojujú proti necivilizovanému správaniu staršieho obyvateľstva. Počas výstavy Expo v roku 2010 zakázali ľuďom, ktorí nosia na verejnosti pyžamo, vychádzať von. 

Mnoho ľudí má ako motiváciu pripojiť sa do tanca zdravotné výhody. Výskum naznačuje, že viac ako 60 percent ľudí sa zapojí do tanca, pretože sa chcú cítiť fit. Väčšina si myslí, že ich tanec robí šťastnejšími a predchádza tak chorobám.

Tanec ako taký vnímajú takmer ako nenapadnuteľné ľudské právo, Na druhej strane však vznikajú konfrontácie s ostatnými, ktorí za ľudské právo považujú svoje súkromie a pokoj. 

Zdroje: The World, The South China Morning Post

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá