Taschkēn: Mladí Slováci bojujú proti igelitkám štýlovými taškami z bio bavlny

  • Možno nevieš, že priemerný Slovák minie ročne priemerne 466 igelitiek
  • Dvaja chalani sa preto rozhodli proti tomu bojovať štýlovými eko taškami z organickej bavlny
  • Ako prvý brand na Slovensku stransparentnili výrobné náklady
  • Inšpirovali sa na cestách po svete, či už v Dánsku alebo Indii a rozhodli sa eko filozofiu propagovať aj u nás
taschken
Taschkēn
  • Možno nevieš, že priemerný Slovák minie ročne priemerne 466 igelitiek
  • Dvaja chalani sa preto rozhodli proti tomu bojovať štýlovými eko taškami z organickej bavlny
  • Ako prvý brand na Slovensku stransparentnili výrobné náklady
  • Inšpirovali sa na cestách po svete, či už v Dánsku alebo Indii a rozhodli sa eko filozofiu propagovať aj u nás

Ideš z obchodu a nákup si nesieš v obyčajnej plastovej igelitke. Na pohľad nič nezvyčajné, no zamysli sa. Koľko takýchto tašiek sa ti už doma hromadí, koľko si ich už vyhodil? Pritom je také jednoduché nahradiť ich dlhotrvácnou a zároveň štýlovou taškou z ekologického materiálu. V mnohých krajinách je to dnes normálka, no u nás stále akosi nie. Mladý grafický dizajnér a cestovateľ Robert Lively sa rozhodol tento trend podporiť aj na Slovensku. Spojil sily s marketérom a investorom Danielom Horváthom a spolu stvorili nový brand Taschkēn.

Zobraziť celú galériu (9)
zdroj: archív Robert Lively

„Celá idea mi napadla, keď som bol v januári v Kodani. Je to najzelenšie mesto planéty, autá v centre takmer nenájdeš, pretože Dáni jazdia najmú na bicykloch. Takéto eko tašky sú tam na dennom poriadku. S myšlienkou som preto po návrate domov pracoval a kreoval filozofiu a príbeh brandu. Keď som v apríli vycestoval znova, tentokrát do Indie, utvrdil som sa v tom, že je nutné niečo s tým spraviť. Keď som totiž plával v Indickom oceáne, asi 4-krát sa mi zaplietol medzi ruky nejaký sáčok,“ spomína Robert.

O problematiku s taškami sa začala zaujímať stále viac. Zistil, že Keňa na problém reagovala úplným zákazom výroby, predaja či vlastnenia plastových igelitiek a za porušenie udeľuje pokuty až 4-tisíc dolárov. Je však na tom Slovensko lepšie? Úprimne ani veľmi nie. Napriek tomu, že igelitkami nezamorujeme more, keďže žiadne nemáme, ročne ich spotrebujeme naozaj slušné množstvo. Presnejšie je to na jedného Slováka v priemere až 466 plastových tašiek ročne! To je viac ako dní v roku. Smutné, nemyslíš? Pritom priemerný Dán spotrebuje ročne len štyri.

„Po návrate z Indie som sa preto snažil spojiť s tými najlepšími ľuďmi z môjho okolia, aby sme spolu vytvorili úžasný brand. Som si vedomý toho, že som neprišiel na trh s lietajúcim autom. Skôr som chcel prísť s novou filozofiou. Eko tašky sa samozrejme dajú kúpiť na každom rohu, no čo to znamená slovo EKO? Väčšina týchto tašiek je z Pakistanu, Indie, Bangladéša a Číny, kde sa veľmi o výrobných procesoch nedá hovoriť ako o ekologických,“ myslí si Robert.

Aj preto si v Taschkēn dali záležať na tom, aby boli ich produkty z tých najkvalitnejších materiálov, ktoré pochádzajú z Talianska. Všetky tašky sa vyrábajú v Českej republike priamo na mieru pre ich značku a nejde o žiadnu veľkovýrobu, ale skôr manufaktúru. Taschkēn tiež ako prvý brand na Slovensku prichádza s absolútne transparentnými cenami. Čo to znamená? Ako zákazník vidíš priamo v e-shope, koľko stojí materiál, strihanie, nite, krajčírka, žehlenie, výroba labelov a podobne. „Je načase prinavrátiť do odevného priemyslu poctivosť!“ tvrdia chalani.

S kúpou ich tašiek si nekupuješ len produkt z kvalitných materiálov, ale aj s originálnym dizajnom, ktorý podtrhne tvoj štýl. Všetky dizajny sú limitované, takže si môžeš byť istý, že na ulici budeš originál. Veď prečo nespojiť dve sper veci do jednej – eko filozofiu so zmyslom pre dizajn? Chalani majú veľké plány a svoj sortiment chcú rozširovať o ďalšie strihy a motívy. V budúcnosti plánujú vyrábať aj tašky z eko kože, ktorá je produktom recyklovaných zvyškov koží. Rokujú tiež so „zelenými“ neziskovkami, pretože by radi venovali časť z predaja na dobročinné účely, konkrétne na výsadbu stromčekov.

Taschkēn nás úprimne zaujal a chalanom neskutočne fandíme! Chcú chrániť našu vzácnu slovenskú prírodu a v ich produkte je vidieť poctivosť. Ak aj ty chceš byť eko a štýlový, neváhaj a vyber si svoju taschku! Či už si zvolíš rebelský štýl alebo kúsok s odkazom pre spoločnosť, nešliapneš vedľa. :)

Najnovšie videá

Trendové videá