Táto krajina je inde ako Slovensko, rodičia by nechali zaočkovať svoje dieťa. Jediné, čo chýba, je vakcína

  • Experti z troch univerzít poslali viac ako 3 000 rodičom z Fínska dotazník, v ktorom sa pýtali na ich dôveru voči lekárom či vakcínam
  • Ukázalo sa, že väčšina rodičov nemá problém zveriť svoje dieťa do rúk lekárov a alternatívnej liečbe príliš nefandí
  • Prekážkou môže byť chýbajúca vakcína, na ktorej odborníci z celého sveta neúnavne pracujú
rodina
Unsplash/Jessica Rockowitz/Ashkan Forouzani
  • Experti z troch univerzít poslali viac ako 3 000 rodičom z Fínska dotazník, v ktorom sa pýtali na ich dôveru voči lekárom či vakcínam
  • Ukázalo sa, že väčšina rodičov nemá problém zveriť svoje dieťa do rúk lekárov a alternatívnej liečbe príliš nefandí
  • Prekážkou môže byť chýbajúca vakcína, na ktorej odborníci z celého sveta neúnavne pracujú

Ako spomenul virológ Boris Klempa, deti by sa mali vrátiť späť do školských lavíc, no návrat by mal prebiehať za prísnych bezpečnostných podmienok. Sám priznal, že učitelia sú v prvej línii, pretože denne prichádzajú do styku so žiakmi, ktorí svoj voľný čas nemusia tráviť zásadne doma. Práve na školách hrozí, že vznikne nové ohnisko nákazy.

Nepochybným riešením by bolo očkovanie, ktoré je v súčasnosti podobne rozoberanou témou ako návrat školákov späť do škôl. Proti očkovaniu sa stavajú najmä antivaxeri, ktorí často šíria aj rôzne dezinformácie a hoaxy. Antivaxermi môžu byť aj rodičia, ktorí odmietajú zaočkovať dieťa.

Alternatívna liečba môže predstavovať hrozbu 

To, či sa ich presvedčenie nezmení v prospech skupiny, preskúmali vedci z University of Turku, Åbo Akademi University a University of Bristol v nedávnej štúdii. Pozreli sa na to, či rodičia dôverujú lekárom.úvode spomenuli, že očkovanie sa pozdáva najmä tým, pre ktorých bude látka dostupná. Tí, ktorí vedia, že k nej nebudú mať prístup, najmä z finančného hľadiska, o ňu záujem nemajú. 

Čo je ale dôležité spomenúť, je štúdia Katie Attwell a jej vedeckého tímu, podľa ktorej očkovaniu neveria najmä zástancovia alternatívnej medicíny. Medzi nich patria aj rodičia detí, ktorí veria, že povzbudzovať imunitný systém dieťaťa prírodnou cestou je zdravšie než lekársky zásah.

doktor
zdroj: Unsplash/Online Marketing

Experti preto poslali pozvánku na vyplnenie 20-minútového dotazníku viac ako 3 400 rodičom z Fínska. Vrátilo sa im späť 833 odpovedí, pričom správne vyplnených bolo iba 770 z nich. Prvé otázky sa týkali toho, či rodičia niekedy zaočkovali svoje dieťa, prípadne či očkovanie z nejakého dôvodu odmietli.

Okrem toho mali rodičia vybrať z možností alternatívnej liečby a určiť, ktorú z nich nedávno použili na liečbu svojho dieťaťa.

Rodičia vakcínam aj lekárom dôverujú 

Zaujímavé výsledky sa objavili obzvlášť v prípade dôvery rodičov v lekárov. „Deväť z desiatich rodičov čiastočne alebo úplne dôverovalo schopnosti lekárov správne diagnostikovať zdravotný problém,“ pre Science Daily povedala Anna Soveri z fínskej University of Turku.

Podľa výsledkov štúdie rodičia dôverujú aj vakcínam. Viac ako 73 percent z nich priznalo, že nikdy neodmietlo vakcináciu svojho dieťaťa. Takmer 25 percent rodičov ale prezradilo, že v istých momentoch zaváhali. Vakcínu však napokon odmietlo len niečo vyše 7 percent rodičov. 

Vlak do Chorvátska je lacnejší ako lístok do Košíc. V predaji budú iba jeden deň

Zdá sa tiež, že rodičia neobľubujú liečenie alternatívnymi spôsobmi. Takmer 63 percent uviedlo, že v poslednej dobe túto možnosť nevyužili a skoro 21 percent zase priznalo, že to skúsili len raz. Pravidelne využívajú alternatívnu liečbu iba necelé 4 percentná rodičov. 

Napriek relatívne pozitívnym výsledkom štúdie treba spomenúť, že experti skúmali názor fínskych rodičov. Situácia na Slovensku tak môže byť diametrálne odlišná. Aj keby očkovanie zabránilo šíreniu koronavírusu, doposiaľ nikto netuší, kedy presne sa dočkáme efektívnej a účinnej vakcíny. Pravdepodobne najbližšie je Rusko, ktoré chce tento týždeň otestovať účinnosť svojej vakcíny na 40 000 jedincoch. 

Zdroje: Plos One, Science Daily, Science Direct

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech