Tatranské plesá sú zamorené tonami odpadu. Potápači tu našli aj sedačku z električky

  • Kým mnohí Slováci sa snažia odbremeniť našu prírodu od záplavy odpadu, iní bez mihnutia oka vytvárajú stále nové čierne skládky
  • Tie každoročne vznikajú dokonca aj priamo v chránených tatranských plesách
  • Potápači tak z nich tak pravidelne vylovia viac ako 5 ton odpadu
skala
pixabay.com, TASR – Oliver Ondráš
  • Kým mnohí Slováci sa snažia odbremeniť našu prírodu od záplavy odpadu, iní bez mihnutia oka vytvárajú stále nové čierne skládky
  • Tie každoročne vznikajú dokonca aj priamo v chránených tatranských plesách
  • Potápači tak z nich tak pravidelne vylovia viac ako 5 ton odpadu

Po tatranských dolinách, ktoré dobrovoľníci odľahčili od odpadkov koncom septembra, prídu na rad už tradičné tatranské plesá. Okrem Štrbského plesa potápači v rámci 26. ročníka podujatia vyčistia Velické, Popradské a Nové Štrbské pleso, informovala TASR. 

Za štvrťstoročie trvania akcie sa potápačom len z tatranských plies podarilo na breh vytiahnuť viac ako 5,5 tony odpadu.  Ďalšiu takmer tonu vyzbierali v iných lokalitách. Rekordným bol pritom rok 2004, keď z vody vyniesli až 506 kilogramov odpadu

Gepostet von Štátne lesy TANAPu am Donnerstag, 22. August 2019

Najviac odpadu sa žiaľ už tradične nachádza v Štrbskom plese, ktoré je najviac navštevované a v okolí ktorého bola najmasívnejšia výstavba. 

„Konali sa tu tiež rôzne športové či kultúrne aktivity. Spomedzi ostatných plies sú to predovšetkým tie, ktoré sa nachádzajú v blízkosti vysokohorských chát, teda tam, kde je väčšia koncentrácia návštevníkov,“ konkretizoval pre TASR koordinátor akcie za ŠL TANAP Pavol Kráľ.

Gepostet von Štátne lesy TANAPu am Donnerstag, 22. August 2019

Dodal, že v plesách končia najmä obaly od potravín, plastové poháriky a sklenené fľaše. Medzi „úlovkami“ však boli aj viaceré kuriozity ako historické svietniky, sedačka z električky, železná kopija, veslá, kajak, ratrak alebo napríklad gátrové píly na rezanie ľadu, ktorý zo Štrbského Plesa kedysi vozili aj do reštaurácií v Pešti. Vlani k nim pribudol tomahavk, ktorý v Štrbskom plese ostal po nakrúcaní filmu Náčelník Veľký had. 

Gepostet von Štátne lesy TANAPu am Montag, 30. September 2019

Ešte v letných mesiacoch sa potápači zamerali aj na Veľkú Studenú dolinu, kde sa postupne ponárali do Ľadového, Pustého a Starolesnianskeho plesa. Na breh vyniesli obaly z potravín, veľký igelit, hliníkový plech, preglejkovú dosku či pozostatky z havarovaného vrtuľníka a mince, hodené do plies pre šťastie.

„Za tie roky potápači urobili kus práce a môžeme spokojne konštatovať, že neporiadku na dne tatranských plies značne ubudlo. Budem však určite najradšej, keď raz pod hladinou nenájdeme vôbec nič,“ uzavrel koordinátor akcie.

Najviac čiernych skládok vytvárame v Bratislavskom kraji

Odstraňovanie nelegálnych skládok je nákladná činnosť. Envirofond v roku 2015 vyhlásil výzvu na likvidáciu čiernych skládok, v rámci ktorej podporil 219 obcí sumou 10 miliónov eur, pričom horný strop pre príspevok pre jednu obec bolo 100 tisíc eur. O príspevok žiadalo ďalších 300 obcí, ktorým pre obmedzené zdroje, nebolo možné vyhovieť. Viaceré obce odstraňujú skládky na vlastné náklady.

zdroj: archív Matej Papcun

Podľa údajov z aplikácie Trash Out, ktorá sa pokúša ponúknuť obraz o nahlásených nelegálnych skládkach, je nelegálneho odpadu najviac vo vzdelanejších a bohatších okresoch. Podľa odhadov sa najväčšie množstvo nachádza v Bratislavskom kraji a to v priemere 1,5 litra na hlavu. Z okresov vedie Senec s 2 litrami odpadu.

zdroj: Presskit TrashOut

Ako proti čiernym skládkam bojovať ako jednotlivec?

Predstav si, že kráčaš v lese a nájdeš tu na jednom mieste masu odpadu. Ľudia v takýchto prípadoch častokrát nevedia čo robiť, komu zavolať a v neposlednom rade vôbec vysvetliť, kde sa skládka nachádza.

Tento problém rieši práve aplikácia TrashOut. Tá umožňuje komukoľvek rýchlo a jednoducho nahlásiť skládku cez mobilnú aplikáciu a následne poskytuje informácie občanom, mimovládnym organizáciám a obciam, aby mohli efektívnejšie zorganizovať odpratanie nahlásenej skládky. Stiahnuť si ju môžeš priamo tu.

zdroj: TASR, lesytanap.sk, trashout.ngo, minzp.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá