TEDxTrenčín priniesol zaujímavé myšlienky zo sveta technológií či životného prostredia

  • V poradí šiesty ročník sa konal v sobotu, 28.októbra
  • Na pódiu odzneli výroky, ktoré rezonovali medzi návštevníkmi aj po skončení konferencie, či už o úteku z Afganistanu alebo o tom, ako môže umelá inteligencia vyriešiť súčasné problémy ľudstva
TEDex
archív: TEDexTrenčín
  • V poradí šiesty ročník sa konal v sobotu, 28.októbra
  • Na pódiu odzneli výroky, ktoré rezonovali medzi návštevníkmi aj po skončení konferencie, či už o úteku z Afganistanu alebo o tom, ako môže umelá inteligencia vyriešiť súčasné problémy ľudstva

TEDxTrenčín 2019 sa tento rok odohrával netradične v Piano Clube a organizátori tento priestor riadne využili. Na pódiu vystúpilo doteraz najviac tanečných i hudobných skupín. Medzi ne patril klavirista Erich Vladár, ktorý svojím vystúpením otvoril konferenciu, tanečná skupina Anta Agni so svetelnou šou i kapela Stringbow. Posledným vystúpením oficiálnej časti konferencie bol pesničkár Archívny chlapec, po ktorom nasledovala after party v podaní koncertu Hudby z Marsu a DJ Bulp.

O emigrácii, zdieľanej ekonomike a vesmíre

Na pódiu sa vystriedalo 12 rečníkov, ktorí vystupovali v štyroch tematických blokoch. Fatima Rahimi rozprávala svoj príbeh úteku z Afganistanu s celou svojou rodinou, ktorý zažila ako 7-ročné dieťa, a následnej adaptácie v novej kultúre. Jaroslav Farkaš ukázal nové možnosti využitia psychedelických látok (u zdravých i chorých). Róbert Chovanculiak jednoducho a trefne vysvetlil, že zdieľaná ekonomika v mnohom zastupuje štát a vďaka znižovaniu transakčných nákladov prináša jej používateľom viaceré benefity. Odborník na kryptomeny, Dušan Matuška, ukázal, že Bitcoin je nástroj slobody a že založiť a využívať kryptopeňaženku dokáže naozaj každý. Ako sa podarilo dostať 1. slovenskú družicu do vesmíru, porozprával Jakub Kapuš. Martin Spano návštevníkov zaviedol do sveta technologického priemyslu a počítačových vied.

zdroj: Archív: TEDexTrenčín

O dobrých susedských vzťahoch aj smrti

Svoj návod ako nájst seba samého prostredníctvom jogy a meditácie prezradil Fredy Ayisi. Tému životného prostredia si zobrala na starosť Katarína Juríková, podľa ktorej ľudstvo nutne musí prehodnotiť to, čo produkuje a konzumuje. Na cestu Pacifickou hrebeňovkou divákov zobrala Monika Benešová. Nie príliš úsmevná, za to však užitočná bola téma prezentácie Lucie Kralovičovej o smútení za stratou blízkeho, kde vysvetlila, že smútenie nie je stav, ale proces. Mama 8 detí Nika Macinská ukázala, ako byť pre svoje deti dobrým rodičom, ako neklamať, nemanipulovať a nezavádzať, ale podporovať, rozumieť a ľúbiť. Trenčiansky TEDx uzavrel posledný rečník Dušan
Martinčok, vďaka ktorému si mnohí uvedomili, že niekedy na vytvorenie a udržanie dobrých susedských vzťahov stačí málo.

Debatovať o myšlienkach hodných šírenia ekologicky

Šiesty ročník TEDx v Trenčíne spojil odborníkov i laickú verejnosť a pomohol rozprávať o témach, ktoré sú v spoločnosti častokrát tabu. Zároveň chcú organizátori neustále upozorňovať na stav životného prostredia a to aj pomocou zero waste filozofie, ktorú už po druhýkrát zrealizovali na tejto konferencii. Cieľom je poukázať na to, že sa aj pri veľkých podujatiach dá neprodukovať zbytočný odpad.

Čo je TED

TED je nezisková organizácia, ktorá v Amerike každoročne organizuje konferenciu TED (Technology, Entertainment, Design) a je oddaná podpore „myšlienok hodných šírenia“. Na podujatie TED sú pozývaní poprední svetoví vedci, profesori, myslitelia, dizajnéri. Na konferenciách doteraz vystúpili uznávané osobnosti ako spoluzakladateľ Microsoftu Bill Gates, bývalý britský premiér Gordon Brown alebo režisér Titanicu a Avatara James Cameron.

zdroj: Archív: TEDexTrenčín

Čo je TEDx

Formát TEDx vznikol v duchu motta „myšlienky hodné šírenia“ ako program miestnych, samostatne organizovaných podujatí, ktoré umožňujú ľuďom stretnúť sa a spoločne zažiť atmosféru pripomínajúcu konferencie TED. Podujatia TEDx sú kombináciou premietaných videí TEDTalks a živých vystúpení rečníkov, ktorých účelom je podnietiť intenzívne diskusie a nadviazať vzťahy v malej skupine. Tieto miestne, samoorganizované podujatia nesú značku TEDx, kde x = nezávisle organizované podujatie TED. Konferencia TED definuje všeobecný rámec pre program TEDx, ale jednotlivé podujatia TEDx sú organizované nezávislými organizátormi (organizátori musia splniť určité pravidlá a predpisy).

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech