Tento multifunkčný solárny vynález ponúka pitnú vodu, čistú energiu a internet v jednom!

  • Je to vraj jeden z najväčších vynálezov súčastnosti, ktorý plánuje zmeniť k lepšiemu životy miliónom ľudí po celom svete. Jeho najväčšie čaro sa skrýva v tom, že to všetko bude robiť šetrne a ekologicky - v súlade s prírodou, ktorej energiu chce posúvať tým, ktorí ju najviac potrebujú.
collage watly
  • Je to vraj jeden z najväčších vynálezov súčastnosti, ktorý plánuje zmeniť k lepšiemu životy miliónom ľudí po celom svete. Jeho najväčšie čaro sa skrýva v tom, že to všetko bude robiť šetrne a ekologicky - v súlade s prírodou, ktorej energiu chce posúvať tým, ktorí ju najviac potrebujú.

Medzinárodný tím sa dal dohromady pred tromi rokmi. Viedla ich k tomu vidina pozitívnej zmeny v rozvojových regiónoch, ktorým chýbajú aj základné energetické a hygienické položky. Zároveň boli odhodlaní všetko uskutočniť tak, aby sa vyhli tvorbe emisií a nepriliali olej do ohňa už aj tak alarmujúcich klimatických zmien.

Dnes majú prvé dva prototypy svojho zariadenia a pre tretie, ktoré by malo rozbehnúť sieť svojho druhu na zemi mali kampaň na Indiegogo. Spoločnosť Watly za ten čas vytvorila pobočky v Španielsku aj Taliansku, prototypy testovala napríklad v Ghane a pre budúce produkty má prichystané viaceré destinácie v rámci Afriky. V chudobných regiónoch niečo podobné potrebujú ako soľ.

screen-shot-2016-04-08-at-31005-pm

foto: psft

 

Watly je skutočne multifunkčný vynález. Dokáže napríklad filtrovať vodu – či už od chemického, bakteriálneho, alebo fyzického odpadu – bez akýchkoľvek filtrov a membrán. Takýmto štýlom dokáže denne prečistiť až 5,000 litrov vody po dobu 15 rokov. Dokonca vie na pitnú meniť aj slanú vodu z morí a oceánov. Robí to prostredníctvom solárnej iradiácie sprostredkovanej cez fotovoltaické panely na streche zariadenia. To, resp. jeho verzia 3.0, by mala merať približne 40 metrov. Dizajn tak trochu pripomína futuristickú vesmírnu stanicu. Má mať štyri separátne končatiny, ktoré sa rozvetvujú od stredného bodu, na ktorom sú umiestnené spomínane fotovoltaické panely.

Screen Shot 2016-04-11 at 23.09.45

foto: Indiegogo

 

Watly celkovo funguje len na solárnej energii, ktorá zároveň vytvára elektrinu potrebnú na nabíjanie elektroniky, lámp, či bateriek a dokonca aj interné telekomunikačné zariadenia, ktoré sa starajú o mobilnú sieť a WiFi. Do oblastí, kde všetky spomínané vymoženosti chýbajú, prinášajú to, čo je u nás celkom bežnou súčasťou života. To všetko vrámci jednej veľkej solárnej elektrárne.

Ľuďom ponúka pitnú vodu, v školách energiu na svietenie a zároveň sa stará aj o poháňanie elektronických zariadení, do ktorých prináša aj sieť na prepojenie so zvyškom sveta a rýchly prístup k informáciám každého druhu. O funkčný vzdelávací systém v chudobných afrických regiónoch sa už desiatky rokov snažia stovky organizácií. Vďaka Waltymu sa možno posunieme o ďalší krok bližšie k cieľu. 

watly-foto

foto: millionaire.it

 

Premyslené a pôsobivé je nielen ich zariadenie, ale aj kampaň, s ktorou ho pustili do sveta. Na Indiegogo majú zatiaľ zozbieraných necelých 10,000 dolárov z cieľových 75,000. Do konca kampane im zostáva mesiac, takže majú ešte stále čo robiť. Po dosiahnutí cieľa rozmýšľajú pre Watly o troch počiatočných destináciach: Ghane, Nigérii a Sudáne. Pomôcť by v nich mala 3000 ľuďom. Neskôr, konkrétne za prvých 15 rokov fungovania, má potenciál zredukovať emisie o 2,500 ton, čo je ekvivalent skleníkových plynov z 5000 sudov ropy a oleja. To všetko vďaka energii slnka. Ich práca je dôkazom toho, že prostriedky na udržateľný rozvoj tu už máme, len ich musíme vedieť správne využiť. Potom vedia robiť zázraky.

 

Pritom Watly nie je určený len pre rozvojové oblasti, ale kľudne aj naše mestá, ktorým by takto ponúkol čistú energiu, miesto na nabíjanie našich mobilných zariadení, ako aj nové telekomunikačné stanice. Zostáva už len čakať, akú budúcnosť mu dopraje realita.

zdroj: InHabitat.com, zdroj titulnje fotografie:  sky solar

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech