Tento ranný rituál sa čoskoro stane luxusom. Ak sa ho nevzdáš, budeš musieť siahnuť hlboko do vrecka

  • Výrazné zdražovanie sa dotýka základných potravín
  • Najvyšší nárast ceny kávy je v Škandinávskych krajinách
3 ruky držiace kácu v kaviarni
Ilustračná snímka, Unspleah/Nathan Dumlao
  • Výrazné zdražovanie sa dotýka základných potravín
  • Najvyšší nárast ceny kávy je v Škandinávskych krajinách

Pre veľkú časť populácie je káva neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Mnohí chodia na kávu, aby sa stretli s kamarátmi, popri pití ich obľúbeného nápoja pracujú, poprípade si čítajú. Pitie kávy, často aj niekoľkokrát denne, je pre nás tak zaužívaným zvykom, že si život bez tohto horúceho nápoja azda ani nevieme predstaviť.

Avšak vzhľadom na vysokú infláciu sa možno tento rituál, realizovaný najmä v ranných a poobedňajších hodinách, stane podľa štatistík Eurostatu už čoskoro luxusom, ktorý si nebude môcť dovoliť každý.

DT NEXT uvádza, že podľa najnovších údajov, ktoré Eurostat publikoval vo štvrtok, ceny základných potravín naprieč krajinami EÚ rýchlo rastú, pričom niektoré z nich dokonca zaznamenávajú zvýšenie cien aj o 100 % v dôsledku inflácie.

Medziročné 17-percentné zvýšenie ceny kávy

Deutsche Welle poukazuje na to, že podľa najnovších údajov priemerná cena kávy v celej EÚ vzrástla v auguste v porovnaní s rovnakým mesiacom v roku 2021 o 16,9 % a v niektorých krajinách káva medziročne zdražela až o 40 percent.

„Začať deň šálkou horúcej kávy je pre mnohých každodennou rutinou. Nedávne zvýšenie cien však môže z tohto ranného základu urobiť takmer luxus,“ uviedli predstavitelia Eurostatu v oficiálnom vyhlásení.

Tento rozdiel je ešte výraznejší, ak sa pozrieme na cenový vývoj za rovnaké obdobie o rok do minulosti. V auguste 2021 bola cena kávy v priemere o 0,5 % vyššia ako v auguste 2020.

Čo sa týka jednotlivých krajín, najvyšší medziročný nárast cien kávy bol vo Fínsku (43,6%), Litve (39,9%) a za nimi nasledovali ďalšie severské krajiny Švédsko (36,7 %), Estónsko (36,4 %), ako aj náš južný sused Maďarsko (34,3 %), pričom len v týchto piatich krajinách sa cena nášho obľúbeného nápoja medziročne zvýšila o viac ako 30 %, píše agentúra Reuters.  

Zdraželi aj ďalšie kávové ingrediencie

Portál Euronews prízvukuje, že nezvýšili sa len ceny kávy, ale aj iných prísad, ktoré sú s touto populárnou pochutinou spojené. Cena čerstvého plnotučného mlieka priemerne medziročne vzrástla o 24,3 %, kým cena čerstvého nízkotučného mlieka vzrástla o 22,2 %.

Ceny cukru vzrástli v auguste medziročne dokonca o 33,4 %. Nárast cukru je teda najvyšší zo všetkých ukazovateľov a tento zvýšenie je ešte o to významnejšie, že medzi augustom 2020 a augustom 2021 sa cena zvýšila „iba“ o 0,8%.

Pokiaľ ide o nízkotučné mlieko, v porovnaní s augustom 2021 si najviac do peňaženky museli siahnuť Maďari (51,7 %) a Litovčania (46,8 %), uvádza sa na oficiálnej stránke Eurostatu. Naopak, plnotučné mlieko najviac zdraželo v Litve (50,2 %) a Chorvátsku (41,2 %). 

Z hľadiska štvrtej ingrediencie potrebnej na dosiahnutie lepšieho pocitu z vypitej kávy, ktorou je cukor, inflácia najviac „zabolela“ Poliakov, kde cena cukru medziročne vyskočila o neuveriteľných 109,2 %, píše portál AA

Predkladané údaje demonštrujú, že všetky štyri položky zaznamenali zvýšenie cien vo všetkých členských štátoch EÚ s jedinou výnimkou. Tou je ostrovný štát Malta, kde nedošlo k žiadnej zmene v cene čerstvého nízkotučného mlieka.

Euronews v tejto súvislosti uvádza, že v rámci 19 krajín eurozóny bola priemerná inflácia v auguste 9,1 % a v septembri dokonca 10 %.

Zdroje: Eurostat, DT NEXT, Deutsche Welle, Reuters, Euronews, AA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá