Tento rok zažijeme nepríjemnú noc plnú dymu a zábleskov namiesto pár minútového krásného divadla, tvrdí odborník

  • Mnohé slovenské mestá sa v rámci solidarity k mestu Prešov rozhodli zrušiť novoročné ohňostroje
  • Toto pekné gesto však podľa odborníka na pyrotechniku prinesie hneď niekoľko nepríjemných dôsledkov
TASR - Roman Hanc
  • Mnohé slovenské mestá sa v rámci solidarity k mestu Prešov rozhodli zrušiť novoročné ohňostroje
  • Toto pekné gesto však podľa odborníka na pyrotechniku prinesie hneď niekoľko nepríjemných dôsledkov

Tragické udalosti spôsobené výbuchom plynu v bytovom dome na Mukačevskej ulici v Prešove spojili Slovensko. Mnohé mestá sa rozhodli pomôcť obyvateľom, ktorých tragédia zo 6. decembra priamo zasiahla, poskytnutím finančnej podpory. Zároveň bol zo solidarity k mestu Prešov zrušený tohtoročný silvestrovský ohňostroj hneď v niekoľkých mestách po celom Slovensku. 

Pekné gesto sa nezaobíde bez následkov

Je to krásna myšlienka, ktorú nemáme problém podporit aj finančne no musíme sa priznať, že nás to pomerne silno zasiahlo, tak ako aj iné ohňostrojné spoločnosti či malých živnostníkov zaoberajúcich sa profesionálnými ohňostrojmi. Odhadujeme, že na Slovensku prišlo o prácu asi 50 odpaľovačov ohňostrojov. Mnohí touto skutočnosťou silne utrpeli a v niektorých firmách sa bude aj prepúšťat,” objasnil pre Startitup Jozef Takáč, konateľ spoločnosti Pyrostar s.r.o, firmy, ktorej sa zrušenie ohňostrojov priamo dotklo.

zdroj: TASR - Roman Hanc

Podľa konateľa pyrotechnickej spoločnosti sa po celom Slovensku vďaka zrušeniu ohňostrojov vyzbieralo približne 50 až 60-tisíc eur. Firma PYROSTAR S.R.O. si  však nebude nárokovať na žiadne škody, nakoľko peniaze išli na dobrú vec. Jozef Takáč však zároveň upozorňuje, že každá minca má dve strany.

Ohňostroje majú svojich priaznivcov aj odporcov. Tých asi nepoteší skutočnosť, že mnohí ľudia boli kvôli vzniknutej situácii nútení nakúpiť si zásoby pyrotechniky z obchodných reťazcov. To znamená oveľa viac hluku po celý deň, namiesto obvyklých niekoľkých minút,” hovorí odborník.

Podľa Takáča si tento rok poriadne zarobia obchodné reťazce, zatiaľ čo profesionálni odpaľovači zostanú veľmi smutní. Hluk z petárd bude po pretrvávať počas celej noci namiesto zvyčajného 7-12 minútového choreograficky krásneho divadla zažijeme nepríjemnú noc plnú dymu a zábleskov,” objasňuje Takáč.

zdroj: pexels.com

Odborník pripomína, aj to, že merania v Českej republike ukázali, že najviac prachu a dymu z ohňostrojov nebolo pri kolosálnom ohňostroji hlavného mesta Prahy ale naopak v okrajových častiach. Podobne tomu bolo aj v iných českých mestách, kde sa profesionálny ohňostroj realizoval. V neposlednom rade profesionálne ohňostroje sú zabezpečené po zdravotnej, protipožiarnej či legislatívnej stránke. 

Problém pre profesionálne firmy sú aj vysoké náklady napríklad na elektronické certifikované odpaľovacie systémy. Stoja tisícky, až desiatky tisíc eur. Práve novoročné ohňostroje, s ktorými každý odpaľovač pred stornovaním poćítal, nám pomáhali prekonať prázdne obdobie počas roka či splácať drahé zariadenia. Veľa zamestnancov, ktorí si vo firmách príležitostne či trvalo privyrábajú ohňostrojmi, bude mať po tragickej udalosti v Prešove veľmi smutný Nový rok,” dodáva Jozef Takáč.

Bratislava bude maťtento rok ohňostroj

Posledné sekundy starého roka budeš môcť prežiť na Námestí Ľudovíta Štúra, pripravený je polnočný ohňostroj, ktorý bude tradične odpálený z plavidla uprostred rieky Dunaj s hudobnou kulisou. V centre mesta na Hviezdoslavovom námestí sa bude konať zábava pod holým nebom a to od 21:30 do 2:00.

„Organizované podujatie tohto typu vytvára bezpečné prostredie, v ktorom spoločne môžeme privítať Nový rok v priateľskej atmosfére. Vždy je lepšie, keď ľudia privítajú Nový rok spoločne v bezpečnom prostredí namiesto rôznych mestských uličiek a námestí, kde oveľa ľahšie môže dôjsť k nešťastiu,” oznámilo mesto Bratislava. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech