Terapia k závislosti od sociálnych médií má zvláštny účinok na depresiu, zistili vedci

  • Nová štúdia vychádza z 2 700 predchádzajúcich štúdií
  • Sociálne médiá majú výhody aj nevýhody
žena sediaca s laptopom na kolenách
Ilustračný obrázok, Pexels/Kaboompics
  • Nová štúdia vychádza z 2 700 predchádzajúcich štúdií
  • Sociálne médiá majú výhody aj nevýhody

Pri príchode do prostriedku hromadnej dopravy, avšak zďaleka nielen tam, si určite najmä v poslednom čase všímaš jeden mimoriadne silný fenomén – takmer každý má po celý čas v ruke smartfón a trávi čas scrollovaním po Facebooku, Instagrame a ďalších sociálnych sieťach.

Mobily doslova prirástli k našim rukám a stala sa s z nich závislosť. Avšak tak, ako akákoľvek iná závislosť, aj táto sa dá liečiť.

Podľa najnovšej štúdie The Impact of Social Media Use Interventions on Mental Well-Being: Systematic Review, ktorá vyšla v časopise Journal of Medical Internet Research, má dokonca pozitívny vplyv aj v inej oblasti. 

Vedci vychádzali z 2 700 štúdií

Britský The Independent píše, že najnovšiu štúdiu realizovala prestížna University College London (UCL) a skúmala potenciálne intervencie pre tých, ktorí sú pohltení sociálnymi médiami. Prichádza po tom, čo ďalšia štúdia vykonaná vo Švédsku z roku 2021 spojila nadmerné používanie sociálnych médií s iným návykovým správaním a duševným utrpením.

Výskumníci z UCL opísali „problémové“ využívanie sociálnych médií v prípade, že: „Zaneprázdnenosť človeka sociálnymi médiami vedie k odvráteniu pozornosti od jeho primárnych úloh a zanedbávaniu povinností v iných životných aspektoch. Predchádzajúci výskum naznačil, že používanie sociálnych médií sa môže stať problematickým, keď začne zasahovať do každodenného života človeka a vedie k zlej duševnej pohode vrátane depresie, úzkosti, stresu a osamelosti.“

Daily Mail dodáva, že vedci prehľadali viac ako 2 700 experimentálnych štúdií z celého sveta, ktoré sa uskutočnili v priebehu rokov 2004 až 2022. Následne vyhodnotili vplyv intervencií používania sociálnych médií na duševnú pohodu dospelých. V rámci predkladanej štúdie bolo analyzovaných 23 štúdií z vyššie uvedeného počtu. 

Stúpajú depresie, ako aj používatelia sociálnych sietí

„V 7 z 10 štúdií, ktoré testovali intervenciu sociálnych médií na svojich účastníkoch, sme zistili, že tí, ktorí dokončili intervenciu, mali v prieskumoch nižšie skóre depresie v porovnaní s tými, ktorí intervenciu nevykonali,“ povedala pre Euronews hlavná autorka najnovšej štúdie Ruth Plackettová z Inštitútu epidemiológie a zdravia na UCL. 

Plackettová tiež spresnila, že ide o všeobecnú depresiu, ktorá nie je špecificky spojená s používaním sociálnych médií. Intervencie, ktoré boli založené na terapii, zlepšili duševnú pohodu v 83 percentách štúdií v porovnaní s jednoduchým obmedzením používania sociálnych médií alebo ich opustením.

„Tieto druhy terapie môžu pomôcť niekomu s problematickým užívaním tým, že ho povzbudia, aby si viac všímal svoje užívanie a premýšľal o tom, ako sa pri tom cíti a aké iné činnosti by mu mohli pomôcť cítiť sa lepšie,“ dodala. 

V podobnom duchu sa vyjadrila aj ďalšia odborníčka z Inštitútu epidemiológie a zdravia na UCL Patricia Schartauová. Tá pre Study finds povedala:

„Problémy duševného zdravia sú na vzostupe, rovnako ako počet ľudí, ktorí používajú sociálne siete. Zdravotnícki pracovníci by si mali byť vedomí toho, že skrátenie času stráveného na sociálnych médiách samo osebe pravdepodobne neprospeje duševnej pohode. Namiesto toho prístup viac založený na terapii a uvažovanie o tom, ako a prečo komunikujeme cez sociálne médiá, a kontrolovanie tohto správania by mohlo pomôcť zlepšiť duševné zdravie. Ako lekári primárnej starostlivosti by sme mali proaktívne skúmať používanie sociálnych médií a ich účinky na duševné zdravie u pacientov, ktorí majú úzkosť a/alebo zlú náladu.“

Zdroje: The Independent, Daily Mail, Study finds, Euronews, Journal of Medical Internet Research

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá