Tesco spúšťa na Slovensku projekt proti plytvaniu potravinami

  • Perfectly Imperfect je skúšobný projekt, vďaka ktorému si v Tescu kúpiš aj potraviny, ktoré by bežne neprešli normami.
zelenina2
  • Perfectly Imperfect je skúšobný projekt, vďaka ktorému si v Tescu kúpiš aj potraviny, ktoré by bežne neprešli normami.

Podľa OSN sa vyhodí až jedna tretina svetovej produkcie potravín. Podľa odhadov Európskej únie sa vrámci členských štátov v priebehu výrobného procesu vyhodí viac ako 9 miliónov ton potravín. Aj preto sa Tesco rozhodlo prísť so skúšobným projektom s názvom Perfectly Imperfect, ktorý bude spustený v strednej Európe. Prostredníctvom tohto projektu má Tesco v pláne ti priniesť kvalitné ovocie a zeleninu, ktorých jedinou chybičkou krásy je nedokonalý vzhľad.

zdroj fotografie:blogspot.com

Je to tak prvý krok k zníženiu plytvania potravinami kvôli tomu, že nespĺňajú požadované normy. Zároveň má ísť o hľadanie spôsobov ako tento zámer presadiť aj medzi dodávateľmi a zákazníkmi. V plnom prúde je taktiež spolupráca s potravinovými bankami, ktoré začali odovzdávať prebytočné potraviny ľuďom v núdzi.

Od januára tak bude Tesco od svojich dodávateľov príjmať aj produkty, ktoré by v minulosti neprešli kontrolami. Ide aj o to ľuďom dokázať, že aj nenablískané jablko má skvelú chuť a dobrú kvalitu. Mnohých zrejme poteší aj fakt, že za tieto „nedokonalé“ produkty zaplatíš o 20 % menej, ako za tie štandardné.

zdroj fotografie:tescoplc.com

Projekt Perfectly Imperfect bol spoločnosťou veľmi dobre prijatý aj vo Veľkej Británií. Teraz ho Tesco prináša do ďalších 50-tich prevádzok po celej strednej Európe.Tesco sa zaviazalo spolupracovať s vládou aj s lokálnymi charitatívnymi partnermi a ponúkať do roku 2020 potravinové prebytky zo všetkých ich prevádzok v strednej Európe charitatívnym organizáciám, ktoré nimi nakŕmia ľudí v núdzi.

Ak bývate v Bardejove, Bratislave, Čadci, Dunajskej Strede, Humennom, Košiciach, Martine, Poprade, Revúcej, Ružomberku,  Spišskej Novej Vsi či Zvolene, už čoskoro si budete môcť kúpiť takúto zeleninu, a tak podporiť menšie plytvanie potravinami a dobrú vec.

zdroj fotografie:ocdn.eu

Proti plytvaniu rázne zakročilo aj Francúzsko. Supermarkety tam majú prísny zákaz vyhadzovať potraviny. Tesne pred dátumom spotreby ich môžu predávať za nižšie ceny, následne ich musia darovať charitatívnym organizáciám alebo ako krmivo pre zvieratá, či do kompostu. Za porušenie zákona hrozí obchodníkom vo Francúzsku pokuta 75-tisíc eur alebo dva roky väzenia.

Pokrok je vidieť aj v Taliansku. Tamojšia vláda motivuje potravinové reťazce pomocou úľav na dani za odpad, ktorú majú nižšiu podľa toho, aké množstvo potravín darovali na dobročinné účely.

zdroj:tesko.sk zdroj titulnej fotografie:irishnews.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech