Tesla predstavila svetu nové superbatérie

  • A je to vonku! Potom, ako pred časom Elon Musk tweetoval o novom produkte spoločnosti Tesla, bol celý svet v očakávaní, čim nás chce Tesla dostať tento krát. Okrem založenia novej spoločnosti Tesla Energy, predstavil Elon Musk celému svetu aj dlho očakávané batérie.
image_1430470038.jpeg
  • A je to vonku! Potom, ako pred časom Elon Musk tweetoval o novom produkte spoločnosti Tesla, bol celý svet v očakávaní, čim nás chce Tesla dostať tento krát. Okrem založenia novej spoločnosti Tesla Energy, predstavil Elon Musk celému svetu aj dlho očakávané batérie.

 

Mysleli ste si do teraz, že Tesla je iba automobilka? Omyl. Tým hlavným produktom boli vždy batérie, pretože bez nich by ani automobily Tesla Motors neboli také skvelé. Dnes v noci prebehol v Kalifornii v Palo Alto event, na ktorom Tesla oznámila založenie novej spoločnosti Tesla Energy a zároveň predstavila nové dlho očakávané batérie, ktoré sú špeciálne určené do domácností, pre biznis a tak isto by mali napájať aj verejné priestranstvá. Ale poďme pekne po poriadku.

Tesla v noci predstavila svetu 2 batérie. Prvá s názvom POWERWALL je určená do domácností a bude k dostaniu vo dvoch verziách: 10kWh za $3500 a 7kWh za $3000. Prvé kusy by sme mohli očakávať už koncom leta. Celý systém je optimalizovaný tak, aby bol v prípade potreby schopný plne nahradiť vašu elektrickú sieť. A nie len vtedy, môžete ho používať kedykoľvek. V prípade, že máte tento systém prepojený so solárnymi kolektormi, môžete tak znížiť svoju spotrebu energie z elektrickej siete.

 

 

Druhou batériou, ktorú Elon Musk v noci predstavil je POWERPACK. Ide o batériu určenú špeciálne do biznisového prostredia a ako ju sám Elon Musk opísal, ide o „nekonečne škálovateľný systém batérií, ktoré môžu byť použité v podnikoch, priemysle, ale dokonca môžu napájať aj verejné priestranstvá.“ Batérie budú dodávané s kapacitou 100kWh, avšak ich škálovateľnosť je obrovská, pretože v konečnom dôsledku môžu byť dodané s kapacitou od 50kWh až do 10MWh a vyššie.

 

 

Muskove ambície s novým produktom sú obrovské, pretože na tlačovke vyhlásil, že chce zmeniť spôsob, akým ľudstvo vyrába a spotrebúva elektrickú energiu. Dokonca prezradil aj konkrétne čísla. Cele Spojené štáty by mohli byť napájane s približne 160 miliónmi POWERPACK batérií a celý svet by sme vedeli napájať s 2 miliardami takýchto batérií.

 

Celý systém týchto batérií by mal byť napájaný zo solárnej energie.

 

Kým tento nový produkt ohlásil svetu Elon Musk iba dnes, tak verzia POWERWALL už má za sebou zhruba ročné testovanie vybranými užívateľmi a dokonca už bol aj v predaji. Pre systém POWERPACK začne Tesla príjmať objednávky až tento rok, po tom, ako sa jej podarí naplno rozbehnúť ich známu továreň na výrobu batérií GIGAFACTORY.

 

 

Spoločnosť Tesla bola pod tlakom verejnosti už zopár mesiacov, avšak Elon Musk potvrdil predstavenie novej produktovej línie prostredníctvom tweetu iba minulý mesiac. Riešenie nových batérií by malo znížiť prevádzkové náklady aj pre majiteľov automobilov Tesla. Keďže ich nabíjanie z klasickej elektrickej siete môže byť ešte stále nákladné, tento systém napájaný zo solárnej energie by to mal znížiť. Celý systém by mohol fungovať tak, že batéria sa pomocou solárnej energie nabíja počas celého dňa, pokým vy nie ste doma. Po príchode domov jednoducho napojíte vašu Teslu na nabíjačku, ktorá bude schopná dobiť batérie vášho auta iba zo solárnej energie. Ak by to bolo všetko také dokonalé ako Elon hovoril, tak prakticky by sme mali jazdiť zadarmo. :)

V momente, keď sa batérie zo solárnej energie nabijú na 100%, sú schopné prebytočnú energiu posielať do elektrickej rozvodnej siete vo vašom dome a tak znížiť jej odber z platených zdrojov. Celý tento systém by mal byť podľa Elonových slov iba začiatkom cesty, pretože Tesla má s batériami ešte obrovské plány.

 

 

Aby Elon Musk dokázal svoje tvrdenia a presvedčil všetkých o kvalite nových batérií, tak celý event, na ktorom prebehlo ich predstavenie, bol napájaný pomocou nových Tesla batérií, ktoré načerpali energiu zo slnka.

 

Na záver mi už len zostáva poznameť to, že systém batérií od Tesla Energy je skvelý v tom, že v momente naplnenia kapacity batérií, je schopný posielať prebytočnú energiu do elektrickej siete, čím zníži naše nároky na spotrebu elektrickej energie. Zostáva nám len dúfať, že v budúcnosti budeme vedieť na 100% využiť energiu z obnoviteľných zdrojov a možno jedného dňa budeme úplne schopný prežiť iba pomocou energie z týchto zdrojov.

Spoločnosť Tesla má na to určite našliapnuté a my veríme, že sa jej to jedného dňa podarí dotiahnuť k dokonalosti.

 

 

AK ŤA TENTO ČLÁNOK ZAUJAL, NEZABUDNI HO SHARNUT A DAŤ TAK O ŇOM VEDIEŤ AJ SVOJIM ZNÁMYM A KAMARÁTOM… STARTUPY DOKÁŽU SLOVENSKU PRINAVRÁTIŤ DRIVE!

 

zdroj: TheVerge

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech