Testuje v prvej línii. Ľudia na sociálnych sieťach ospevujú statočného ministra zdravotníctva

  • Krajčí už druhý deň testuje v najpostihnutejších oblastiach Slovenska
  • Na sociálnych sieťach ich vyzýva, aby ľudia chodili len zo spomínaných okresov a nedochádzali, pretože sa môže stať, že nebude dostatok testov
BeFunky-collage-33
Facebook/Ministerstvo zdravotníctva SR, TASR/Maroš Černý
  • Krajčí už druhý deň testuje v najpostihnutejších oblastiach Slovenska
  • Na sociálnych sieťach ich vyzýva, aby ľudia chodili len zo spomínaných okresov a nedochádzali, pretože sa môže stať, že nebude dostatok testov

Podľa ministra zdravotníctva Mareka Krajčího prebiehajúca akcia na Orave a v Bardejove by mohla byť úspešná len ak by sa dosiahlo vysokého percenta účasti. Hranica približne troch až štyroch percent zachytených pozitívnych prípadov v najpostihnutejších regiónoch môže podľa neho znamenať, že už každý desiaty človek je nosičom vírusu, hoci to na sebe nepozná a nebol zachytený ani týmto testom, keďže antigénové testy zachytávajú najmä najviac infekčnejších nositeľov.

Aj preto by som chcel poprosiť všetkých, ktorí sa dnes pretestovali a majú certifikát, že sú negatívni, aby v žiadnom prípade neprestali rešpektovať nariadenia hlavného hygienika a používali rúška, držali odstupy, dodržiavali hygienu rúk a boli zodpovední, pretože len takýmto spôsobom dokážeme aj toto čiastočné uzamknutie krajiny, ktoré máme naplánované, využiť na to, aby sme zvrátili veľmi nepriaznivú fázu pandémie v našej krajiny,“ povedal Krajčí.

zdroj: facebook-tomas teggelhoff

Minister sa zároveň ospravedlnil za dlhé čakanie na odberných miestach, ktoré sa podľa neho v priebehu dňa dobre rozbehli. Vyzdvihol nielen prácu armády a zdravotníkov, ale aj správanie ľudí, ktorí podľa neho napriek dlhému čakaniu boli disciplinovaní a zodpovední. „Je to istým spôsobom aj výraz dôvery, keďže dnes ich prišlo podľa všetkého oveľa viac ako boli kapacity. Verím, že ďalšie dni by to mohlo byť lepšie,“ dodal Krajčí.

Krajčí v teréne

Minister už druhý deň je na najpostihnutejších miestach Slovenska a v prvej línii pomáha zdravotníkom a zdravotníckemu personálu zdolať nápor ľudí. 

Na sociálnych sieťach ich vyzýva, aby ľudia chodili len zo spomínaných okresov a nedochádzali, pretože sa môže stať, že nebude dostatok testov.

Situácia v bardejovskej nemocnici je kritická

Ako uviedol minister zdravotníctva Marek Krajčí, v Bardejove dnes v tejto súvislosti rokoval aj intervenčný tím ministerstva, ktorý okrem bardejovskej nemocnice navštívil aj nemocnice vo Svidníku a v Starej Ľubovni.

S celoplošným testovaním pribudol aj rekorný počet nakazených

Zistili kapacity personálu a lôžok, a hľadáme spôsoby, ako si tieto tri nemocnice môžu vypomáhať. Je dobré, že sú ochotné si pomôcť s pacientmi, a verím, že aj s personálom. Identifikovali sme možnosti, ako sa im dá pomôcť a zlepšiť poskytovanie zdravotnej starostlivosti aj kapacitne. Hľadali sme aj ďalšie možnosti pomoci v tomto regióne, ak by nám čísla pozitívnych ďalej rástli,“ zdôraznil minister, ktorý označil situáciu za kritickú, ale veľmi dobre zvládnutú.

Najviac testov sa v piatok spravilo v Bardejove, najväčší podiel infekčných osôb mal okres Tvrdošín

Zo včerajších celkovo 61 905 testovaných osôb sa prišlo najviac ľudí testovať v rámci okresu Bardejov. Najväčší podiel pozitívnych testov na ochorenie COVID-19 zaznamenali odberné tímy v okrese Tvrdošín – 5,15 %. Testovať sa tu prišlo celkovo 10 166 osôb, z toho infekčných bolo 524 obyvateľov.

Do obeda pribudlo ďalších 750 ľudí, Orava je stále postihnutá najviac

Druhý najvyšší podiel infekčných osôb zaznamenali odberové tímy v rámci najväčšieho oravského okresu, Námestova, kde sa prišlo dať testovať 17 711 ľudí a pozitívny test malo 829 obyvateľov. Infekčnosť tak predstavovala 4,68 %. V Dolnom Kubíne sa testovalo 14 624 osôb, z toho 338 bolo infekčných. Podiel v tomto okrese tak predstavoval 2,31 %.

V okrese Bardejov bolo za včerajší deň otestovaných celkovo 19 404 osôb. Testy zistili infekčnosť u ?534 z nich, podiel infekčných z celkového počtu tak predstavoval 2,75 %.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK