S celoplošným testovaním pribudol aj rekordný počet nakazených

  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň sa zvýšil o 2890
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 13 525
  • Hospitalizovaných pacientov, kvôli novému koronavírusu je 920
AktualneSIU
  • Počet pozitívne testovaných pacientov sa za včerajší deň sa zvýšil o 2890
  • Počet ukončených laboratórnych vyšetrení predstavuje 13 525
  • Hospitalizovaných pacientov, kvôli novému koronavírusu je 920

V piatok 23. októbra pribudlo na Slovensku 2890 infikovaných koronavírusom. Národné centrum zdravotníckych informácií o tom informovalo na webe covid-19.nczisk.sk.

Od prepuknutia ochorenia COVID-19 sa tak na Slovensku nakazilo 38 868 ľudí. Uplynulý deň urobili laboratóriá 13 525 testov, spolu otestovali 678 06 vzoriek. Pribudlo 25 úmrtí, vyliečilo sa 1 061 ďalších pacientov. 

Počet potvrdených úmrtí na pľúcnu formu COVID-19 je 159.

Pozitívne testovaných bolo 1526 žien a 1364 mužov v Prešovskom kraji (750), v Žilinskom (659), v Košickom (315), v Trenčianskom (301), v Nitrianskom (282), v Banskobystrickom (231), v Trnavskom (201) a v Bratislavskom kraji (151).

V nemocniciach je hospitalizovaných 920 pacientov s COVID-19 alebo s podozrením naň, z nich potvrdené ochorenie má 765 ľudí. Na JIS je 66 osôb, podporu umelej pľúcnej ventilácie potrebuje 62 ľudí.

Počet infikovaných koronavírusom v Košickom kraji oproti minulému týždňu vzrástol o 42 percent

Počet ľudí infikovaných koronavírusom v Košickom kraji oproti minulému týždňu vzrástol o 42 percent. K piatku bolo v Košickom kraji evidovaných 4 130 prípadov s pozitívnym testom na COVID-19, oproti piatku minulého týždňa je to nárast o 1 229 prípadov. Informovala o tom hovorkyňa predsedu Košického samosprávneho kraja Anna Terezková.

Vyľudnené ulice, prázdna MHD. Slovensko sa zobudilo do Lockdownu. Od dnes platí zákaz vychádzania a ďalšie nariadenia

Výskyt nakazených novým koronavírusom hlási osem z trinástich domovov sociálnych služieb, ktorých zriaďovateľom je župa. Celkovo malo pozitívny test desať zamestnancov a deväť klientov, z toho siedmi sú z DSS Domko v Košiciach. Košický samosprávny kraj v piatok otestoval všetkých zamestnancov a klientov tohto zariadenia prostredníctvom mobilného odberového miesta antigénovými testami. K piatim aktívnym prípadom pribudli po tomto testovaní dva nové.

Počet aktívnych prípadov od začiatku epidémie:
Denný prírastok prípadov od začiatku epidémie: 

 

V najbližších dňoch prejde testovaním personál a klienti zvyšných dvanástich zariadení sociálnych služieb. Košická župa eviduje aj prvé úmrtia. Vírusu podľahla zamestnankyňa DSS Ondava v Rakovci nad Ondavou a klient z DSS Harmonia v Strážskom. Obidvaja boli vo vážnom stave hospitalizovaní v nemocnici.

Aj napriek našej úprimnej snahe zabrániť šíreniu vírusu v zariadeniach sociálnych služieb, kde sa nachádza najrizikovejšia skupina obyvateľov, sa, žiaľ, situácia zhoršila. Obom rodinám vyjadrujem hlbokú sústrasť a prajem veľa síl,“ povedal predseda Košického samosprávneho kraja Rastislav Trnka. Vzhľadom na aktuálny vývoj pandémie KSK pozastaví ambulantné a týždenné formy pobytu vo svojich zariadeniach sociálnych služieb, a to od pondelka 26. októbra.

testovanie na koronavírus
zdroj: TASR/AP Photo/Brian Inganga)

Košický samosprávny kraj spustil prevádzku vlastného mobilného odberového miesta. V stredu a vo štvrtok bolo otestovaných približne 200 zamestnancov Úradu KSK antigénovými testami. Všetci mali negatívne výsledky. Pandémia sa dotkne aj chodu zastupiteľstva KSK, ktoré sa bude konať v pondelok 26. októbra.

Prebiehať bude riadne, no všetci, ktorí budú prítomní na rokovaní, sa musia pred jeho začatím otestovať. Na rokovaní budú účastní iba poslanci a zamestnanci Úradu KSK, ktorí budú mať negatívny test,“ dodala Terezková.

Pilotné testovanie na Orave pokračuje druhým dňom, prichádzajú aj ľudia z iných okresov

Druhým dňom v sobotu pokračuje pilotná fáza celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 v okresoch Tvrdošín, Námestovo a Dolný Kubín. Drvivá väčšina odberných miestností sa na rozdiel od včerajška otvorila načas, testovanie je teda podstatne plynulejšie. Ako informoval prednosta Okresného úradu v Dolnom Kubíne Pavol Ľorko, v niektorých odberných miestnostiach sa tvoria rady aj preto, že sem prichádzajú ľudia z iných okresov.

Príkladom je napríklad obec Kraľovany, kde Orava hraničí s regiónmi Turca a Liptova. „Chcel by som vyzvať ľudí z iných okresov, aby si pretestovanie odložili na budúci týždeň, pretože nám to spôsobuje logistické problémy. Očakávam, že aj ministerstvo obrany k tomu vydá stanovisko a budeme musieť pristúpiť k tomu, že prioritne budú testovaní ľudia, ktorí sa preukážu trvalým pobytom v niektorom z oravských okresov, prípade budú vedieť preukázať, že pracujú na Orave, pretože napríklad je veľa Ružomberčanov, ktorí v tomto regióne pracovne pôsobia,“ uviedol Ľorko.

Druhý deň pilotného celoplošného testovania na ochorenie COVID-19 na Orave a v Bardejove, ktoré potrvá do nedele 25. októbra 2020. Otestovaných by malo byť asi 180.000 osôb v rámci 235 odberných miest. Na testovaní sa bude podieľať viac ako 2500 vojakov, policajtov, hasičov, zdravotníkov a administratívnych pracovníkov. Na snímke zdravotný personál počas testovania v priestoroch Obecného úradu v obci Smilno, okres Bardejov, v sobotu 24. októbra 2020. E
zdroj: TASR/Maroš Černý

Jeho slová potvrdil v rozhovore pre televíziu TA3 aj minister obrany Jaroslav Naď. „Máme obce, ktoré majú do 200 obyvateľov a už tam majú 400 testovaných. Naozaj cítime veľký záujem ľudí z iných okresov prísť na Oravu sa nechať pretestovať. My sme mali naplánovaný určitý počet testov, ktorý samozrejme prevyšoval počet obyvateľov na Orave, ale keď to pôjde takto ďalej, možno budeme musieť dovážať ďalšie testy,“ poznamenal Naď.

Počas pilotného víkendového budú podľa neho uprednostňovaní občania z regiónu Oravy a okresu Bardejov. Ako uviedol na sociálnej sieti, boli pripravení, či už personálne alebo materiálne, na testovanie ľudí z týchto regiónov.

Kňažko Slovákom: Dnes máme veľkú šancu, aby sme prejavili svoju zodpovednosť

Samozrejme, rátali sme s rezervou, no nie je bezodná,“ dodal. Ako Naď pokračoval, situáciu majú pod kontrolou a priebeh testovania je hladký. „Počkajte prosím na ďalší víkend,“ zdôraznil a vyzval ľudí, aby necestovali zo susedných okresov.

Trojdňové testovanie v troch okresoch na Orave a tiež v bardejovskom okrese na východe Slovenska je pilotnou akciou operácie Spoločná zodpovednosť, ktorá bude pod gesciou Ministerstva obrany SR pokračovať celoslovenským testovaním počas nasledujúcich dvoch víkendov.

Zdroje: SITA, MZSR, covid-19.nczisk.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK