The Billion Dollar Startup Club

  • The Wall Street Journal a Dow Jones sledujú situáciu ohľadom startupov aj zo stránky ich venture kapitálu a momentálne vydali tabuľku startupov, ktorých hodnota presahuje viac ako 1 miliardu amerických dolárov. Ak ste čakali, že rebríčku bude kraľovať Uber, ste na omyle.
image_1424388478.jpeg
  • The Wall Street Journal a Dow Jones sledujú situáciu ohľadom startupov aj zo stránky ich venture kapitálu a momentálne vydali tabuľku startupov, ktorých hodnota presahuje viac ako 1 miliardu amerických dolárov. Ak ste čakali, že rebríčku bude kraľovať Uber, ste na omyle.

 

Ku dnešnému dňu sa v tabuľku nachádza celkovo 72 startupov, medzi ktorými majú najväčšie zastúpenie samozrejme tie z USA, až 50 startupov. Na druhom až piatom mieste sa nachádzajú krajiny ako Čína (5 startupov), India (4 startupy), Nemecko (2 startupy) a Spojené kráľovstvo (2 startupy).

 

 

Ak by sme sa pozreli na tabuľku z hľadiska rozloženia startupov podľa jednotlivých miest v ktorých sa nachádzajú tak najúspešnejšie je jednoznačne San Francisco (20 startupov) a za ním nasledujú New York (5 startupov), Peking (4 startupy), Palo Alto (4 startupy) a Londýn (2 startupy).

Čo sa týka oblastí v ktorých startupy pôsobia tak najlepšie sú na tom softwarové startupy, až 23. Po ňom nasledujú startupy z oblastí Consumer Internet (15 startupov), E-Commerce (15 startupov), startupy zaoberajúce sa finančným sektorov (5 startupov) a hardwarové startupy (4 startupy).

 

 

A kto stojí za investíciami do týchto startupov?

Tejto tabuľke kraľuje Sequoia Capital so 17-timi investíciami. V tesnom závese, na druhom miesto, je Kleiner Perkins Caufield & Byers s 15-timi investíciami. Ako ďalší sa v tabuľke TOP 5 investorom umiestnili Tiger Global Management s 11-timi investíciami, Accel Partners s 10-timi investíciami a Andreessen Horowitz tak isto s 10-timi investíciami.

 

 

 

Ale stačilo už zopár faktov naokolo a poďme na to najdôležitejšie.

Keďže rebríček obsahuje viac ako 70 startupov, nemá význam menovať každý osobitne a preto si spomeňme iba tie, ktoré dosiahli hodnotu viac ako 10 miliárd dolárov, je ich 8.

Na 8. mieste sa umiestnil startup Snapchat s hodnotou 10 miliárd USD. Verím, že túto aplikáciu nie je treba bližšie predstavovať, keďže je dosť rozšírená aj u nás. 7. miesto si zastal startup Dropbox s hodnotou takisto 10 miliárd USD. Na 6. mieste sa umiestnil startup AirBnB, ktorý prešiel nedávno veľkými zmenami a verím, že aj tie mu dopomohli k jeho celkovej hodnote 10 miliárd USD. S celkovou hodnotou 11 miliárd USD sa na 5. mieste umiestnil startup Flipkart, online nákupná platforma. Na 4. mieste skončil s celkovou hodnotou 12 miliárd USD dobre známy projekt SpaceX, za ktorým nestojí nik iný a v poslednej dobe často skloňovaný Ellon Musk

A poďme na najlepšiu trojku.

Na treťom mieste s celkovou hodnotou 15 miliárd USD skončil softwarový startup Palantir. A teraz nasleduje skutočný The Billion Dollar Startup Club, pretože hodnota týchto startupov niekoľko násobne prevyšuje tie doteraz spomínané. Na druhom mieste s celkovou hodnotou až 41,2 miliardy USD sa umiestnil startup Uber. Víťazom a titul najhodnotnejšieho startupu podľa The Wall Street Journal sa stáva startup Xiaomi, čínsky výrobca smartphonov, s celkovou hodnotou až 46 miliárd USD.

 

 

Zdroj: The Wall Street Journal

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech