Tieto ekologické stany si môžeš postaviť takmer všade. Keď nahliadneš dnu, budeš ale milo prekvapený

  • Máš rád dovolenku pod stanom? Táto novinka v oblasti stanovania ti zmení pohľad na tento stále viac a viac žiadaný trend.
stany3
  • Máš rád dovolenku pod stanom? Táto novinka v oblasti stanovania ti zmení pohľad na tento stále viac a viac žiadaný trend.

Ak chcete zažiť dovolenku snov mimo populárnych stredísk, neznamená to hneď akúsi stratu komfortu. Stačí, keď sa pozriete na tieto autonómne stany, alebo teda konštrukcie off-grid, ktoré môžete postaviť takmer všade na svete a poskytnú vám luxus hodný 5-hviezdičkového hotela.

stany2

Stany sú z dielne Harryho Gesnera (The Autonomous Tent) a sú poháňané slnečnou energiou a taktiež tu máte premyslený systém nakladania s odpadmi, ktorý minimalizuje negatívne vplyvy odpadov na životné prostredie.

stany1

Stany sľubujú luxus a pohodlie, pričom si môžete vybrať z dvoch typov. Cocoon, ktorý má rozlohu cca 65 m² alebo Tipi, ktorý má rozlohu až cca 93 m². Oba stany majú kovové rámy, vyvýšenú drevenú podlahu, zahalené sú v špeciálnej high-tech tkanine, ktorá je odolná voči plesniam, hnilobe a škodcom. Stan nevyžaduje žiadne základy a je navrhnutý tak, aby odolal vetru o sile 145 kilometrov za hodinu a v prípade sneženia zvládne záťaž až 13 kilogramov.

stany3

stany4

stany5

stany6

Ak chcete maximalizovať priestor, kompaktná konštrukcia má funkciu tzv. “open floor” s rastúcimi stropmi, a teda môže byť bývanie ešte pohodlnejšie. Solárne panely zabezpečujú elektrinu, tým pádom aj osvetlenie a funkčnosť čerpadiel, vodných filtrov a kompostového systému. Vďaka solárnemu ohrievaču sa môžete každý deň sprchovať teplou vodou. Filtračný systém bezpečne vráti použitú vodu zo sprchy naspäť do zeme, kde je ďalej využívaná na kompostovanie a toaletu.

 

stany7

V tomto prípade však luxus naozaj nie je lacný. Za stan Cocoon si zaplatíte v priemere 88 000 €, zatiaľ čo za Tipi okolo 176 000 €. Naozaj to nie je low costové stanovanie, ale zážitok to musí byť skvelý. Všetky stany sú ručne vyrábané v USA a sú prispôsobiteľné podľa požiadaviek každého záujemcu.

stany8

13664444_1383759908319244_1400355407_n

zdroj: interez.sk, zdroj fotografií: autonomoustent.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech