TikTok bude mať v Taliansku vekové obmedzenie. Môže za to smrť 10-ročného dievčaťa

  • TikTok sa stal platformou zábavy, kde ľudia zdieľajú svoje tanečné videá či paródie
  • Aj tu sa však šíria výzvy, ktoré môžu byť nebezpečné hlavne pre deti
  • Obeťou jednej z nich sa stalo dievča z Talianska
Tiktok aplikácia Taliansko sociálne siete
Aplikácia TikTok, Unsplash/Helloimnik
  • TikTok sa stal platformou zábavy, kde ľudia zdieľajú svoje tanečné videá či paródie
  • Aj tu sa však šíria výzvy, ktoré môžu byť nebezpečné hlavne pre deti
  • Obeťou jednej z nich sa stalo dievča z Talianska

Aplikácia TikTok sa zaviazala, že zablokuje účet všetkým, ktorí uvádzajú, že majú menej ako 13 rokov. Môže za to smrť dievčaťa, ktoré hralo Blackout challenge. Táto hra síce nie je až tak rozšírená, no môže mať smrteľné následky. 

Používanie tejto aplikácie sa môže zdať ako zábavné, niekedy aj poučné využitie času. Ak sa však deti nechajú vtiahnuť trendmi a výzvami, ktoré sa šíria aj touto sociálnou sieťou, nemusí to dopadnúť dobre.

Medzi zábavnými a tanečnými videami, ktoré sa zdajú byť neškodné, sú aj takéto výzvy, ktoré nám pripomínajú, prečo by deti nemali mať prístup k sociálnym sieťam.

@veronialehotkai

Party 👯‍♀️ #fyp #dance #bff

♬ original sound – Billy

Blackout Challenge nie je prvá výzva

V skratke, Blackout Challenge povzbudzuje ľudí k tomu, aby sa škrtili. Popritom sa majú natáčať a videozáznam zverejniť na internete, informuje agentúra Reuters.

Toto však nie je prvá nebezpečná výzva, ktorá aplikáciou kolovala. Vo februári 2020 sa na TikToku objavila Pass Out Challenge, čo bolo v podstate to isté.

Pri tejto výzve mali ľudia pohybovať hlavami zo strany na stranu tak rýchlo, ako len vedeli, až kým neupadli do krátkeho bezvedomia. 

Aj napriek tomu, že Pass Out Challenge je o niečo menej náročná výzva, na aplikáciách, ktoré vplývajú na širokú verejnosť, sa nemôže vyskytovať.

Rodičia o ničom nevedeli

Obeťou Blackout Challenge sa stalo len 10-ročné dievča, ktoré podľa jej otca TikTokom žilo. Mladé dievča z Talianska zomrelo na konci januára.

Mäsiarsky influencer: Našim zákazníkom neponúkame iba kvalitné mäso, ale aj zaujímavý content na TikToku

Dievča zomrelo v nemocnici po tom, čo ju objavila jej päťročná sestra v kúpeľni so svojím mobilom, ktorý zaistila polícia, uvádza portál Insider.

Po vyskúšaní smrteľného trendu malo dievča zástavu srdca, onedlho zomrelo. Rodičia dievčaťa pre noviny La Repubblica povedali, že im ich druhá dcéra vysvetlila, že jej sestra hrala „zatemnenie“.  

Tiktok aplikácia Taliansko sociálne siete
zdroj: UnsplashAaron Weiss

Ako agentúra Reuters uvádza, otec novinárom ozrejmil, že ani jeden z rodičov nevedel, že sa ich dcéra zúčastňuje takejto výzvy. „Vedeli sme, že naša dcéra chodila na TikTok, aby si pozrela tanečné videá,“ povedal.

Niektoré účty budú dočasné zablokované

V dôsledku smrti dievčaťa začali talianski prokurátori vyšetrovanie. Taliansko taktiež oznámilo, že dočasne zablokovalo prístup k TikToku používateľom, ktorých vek nebolo možné definitívne dokázať.

Aplikácia TikTok, ktorú vlastní čínska spoločnosť ByteDance, v piatok uviedla, že sa jej nepodarilo identifikovať žiadny obsah, ktorý by mohol dievča povzbudiť k účasti v takejto výzve.

„Bezpečnosť komunity TikTok je našou absolútnou prioritou, z tohto dôvodu nepovoľujeme žiadny obsah, ktorý podporuje, propaguje alebo oslavuje správanie, ktoré by mohlo byť nebezpečné,“ uviedol hovorca TikToku pre agentúru Reuters.

Talianska agentúra na ochranu údajov podala v decembri na TikTok žalobu, v ktorej uviedla, že aplikácia nevenuje dostatočnú pozornosť ochrane maloletých. TikTok, ktorý sa stal globálnym v roku 2018, postavil svoj úspech na paródiách a krátkych tancoch.

Sociálne siete sa nemôžu stať džungľou

Smrť mladého dievčaťa vyvolala v Taliansku silné reakcie a ľudia volajú po lepšej regulácii sociálnych sietí. „Sociálne siete sa nemôžu stať džungľou, kde je všetko dovolené,“ uviedla pre agentúru Reuters Licia Ronzulli, predsedníčka talianskej parlamentnej komisie pre ochranu detí.

Ako zmluvné podmienky aplikácie TikTok uvádzajú, jej používatelia musia mať najmenej 13 rokov. Toto pravidlo sa však dá obísť a aplikáciu používa mnoho detí pod uvádzaný vek. 

Regulačný úrad vo svojom vyhlásení uviedol, že aplikácia musí zablokovať neoverené účty najneskôr do 15. februára. „Ochrana súkromia a bezpečnosť sú pre TikTok absolútnou prioritou a neustále pracujeme na posilňovaní našich procesov a technológií, aby sme chránili najmä našu komunitu a mladších používateľov,“ uviedla pre agentúru Reuters hovorkyňa talianskeho TikToku.

Používaš aplikáciu TikTok?

Nový systém overenia

Prekvapivo, výzva Blackout Challenge je na sociálnych sieťach populárna už niekoľko rokov. Lekárski odborníci varovali, že tento trend je nebezpečný a môže spôsobiť poškodenie mozgu, záchvaty a smrť.

„To, čo sa pri tejto výzve v skutočnosti deje v mozgu, je nedostatok kyslíka podobný tomu, keď sa niekto topí, dusí sa alebo má zástavu srdca,“ uviedol írsky lekár začiatkom minulého roka pre Mirror.

Prokuratúra v Taliansku začala vyšetrovanie možného podnecovania k samovražde a zisťuje, či niekto nepozval dievča na účasť vo výzve. TikTok plánuje nový systém overenia, zatiaľ však nie je jasné, ako bude fungovať.

Zdroje: Mirror, Reuters, La Repubblica, Insider

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech