Tipy na neopozerané celodenné výlety mimo okres na tento víkend, ktoré určite stoja za to

  • Možnosť opäť cestovať mimo okres a čoraz teplejšie dni nám otvárajú možnosti na objavovanie unikátnych miest v našej krajine
  • V spolupráci s odborníkmi na turizmus v Košickom regióne sme preto pre teba pripravili pár tipov na celodenné výlety
Košice Región Turizmus, TASR/Milan Kapusta
  • Možnosť opäť cestovať mimo okres a čoraz teplejšie dni nám otvárajú možnosti na objavovanie unikátnych miest v našej krajine
  • V spolupráci s odborníkmi na turizmus v Košickom regióne sme preto pre teba pripravili pár tipov na celodenné výlety

Na stope filmu Čiara

Filmový turizmus si už dlho získava svojich priaznivcov. Vidieť na vlastné oči miesta, kde sa odohrávali scény obľúbeného filmu, vie priniesť fajn zážitok. Ak ťa zaujal film Čiara z roku 2017, ktorý v prestížnom oceňovaní Slnko v sieti získal päť cien zo siedmych nominácii, môžeš sa vybrať po jeho stopách.

zdroj: Košice Región Turizmus

Nakrúcali ho na viac než 40 rôznych miestach, prevažne na východnom Slovensku, na západe Ukrajiny, v Užhorode či Perechyne, vrátane niekoľkých rôznych lokalít v Bratislave. V rámci jednodňového výletu sa dá zamerať na návštevu Zemplína – obce Zálužice, Sobrance, Tibavu, Beňatinu a Ubľu.

zdroj: Košice Región Turizmus

Spoznávanie týchto známych i menej známych miest z filmu Čiara, môžeš mať v prípade záujmu doplnené aj o výklad miestneho sprievodcu. Po všetkých lokalitách ťa tak prevedie skúsený odborník. Stačí si kúpiť lístok za 18 eur.

Deň na lodi

Počas jari či leta môžeš vyraziť aj na rieku Bodrog. Prím na nej bude hrať komfortná výletná loď LX-FLORA, ktorá má krytú aj otvorenú palubu, umožňuje tak veľmi dobrý výhľad na okolitú krajinu. Absolvovať môžeš plavbu zo slovenskej dediny Viničky až do maďarského Sárospataku. Ten je síce v lete vyhľadávaný najmä kvôli kúpalisku, no v rámci exkurzie sa môžeš zamerať na celkom iné miesta.

zdroj: Košice Región Turizmus

Za pozornosť stojí prehliadka Rákocziho hradu, výstava v Červenej ťa oboznámi so životom šľachty v 16. – 17. storočí. Rodu Rákócziovcov je venovaná aj osobitná pamätná expozícia. Historicky zaujímavá je zbierka zbraní a renesančné lapidárium. Pozoruhodná je tiež expozícia vinohradníctva a vinárstva oblasti Tokaj-hegyalja a histórie poľnohospodárstva v župe.

zdroj: Košice Región Turizmus

Po stopách Andrássyovcov

Chcel by si okúsiť život šľachty? V tom prípade sa oplatí ísť po stopách najvýznamnejších európskych aristokratov 19. storočia. V rámci výletu stojí za návštevu slovenský „tádž mahál“ – Mauzóleum Andrássyovcov v Krásnohorskom Podhradí, ale aj Andrássyho obrazáreň zo začiatku 20. storočia.

zdroj: Košice Región Turizmus

Gróf Dionýz Andrássy – milovník výtvarného umenia – ju nechal postaviť v rokoch 1908-1909. Umiestnil v nej svoju hodnotnú zbierku výtvarných diel. Následne môžeš ísť do kaštieľa v Betliari. V tomto prípade ide o skutočne luxusné sídlo, ktoré bolo postavené na účely reprezentácie svojich majiteľov.

zdroj: Košice Región Turizmus

Na mieste staršieho menšieho renesančného kaštieľa vznikla v rokoch 1881-1886 za grófa Emanuela I. Andrássyho rezidencia, ktorá si – ako jediná na Slovensku po roku 1945 zachovala pôvodný rodinný mobiliár a umelecké zbierky.

zdroj: Košice Región Turizmus

Najstaršie opálové bane sveta

V pohorí Slánských vrchov sa nachádza podzemný svet slávnych opálových baní. Slovenské opály stáročia vynikali intenzívnou hrou farieb a pre svoje jedinečné vlastnosti sú na svetových trhoch vysoko cenené.

zdroj: TASR/Milan Kapusta

Najstaršie opálové bane sveta sa rozprestierajú medzi obcami Zlatá Baňa a Červenica a sú známe aj ako bane v Dubníku. Podzemná sieť chodieb dosahuje dĺžku až 35 kilometrov a prepája komplikovaný systém podzemnej ťažby, ktorá fungovala až do roku 1922. Následne bane na takmer 100 rokov utíchli a znovu sprístupniť verejnosti sa ich podarilo v roku 2015 vďaka veľkému nadšeniu dobrovoľníkov. 

zdroj: Košice Región Turizmus

Zastávku si treba urobiť aj v Múzeu historických hodín v kaštieli v Budimíre. Ide o bývalé sídlo rodu Újhazy a obľúbené miesto pre oddych  – vďaka rozľahlému francúzskemu parku. Unikátom je tu kolekcia historických hodín. Klenotom sú aj hodiny v podobe obrazu – maľba s prírodnou scenériou a hodinovou vežou, ukazujúcou skutočný čas.

zdroj: Košice Región Turizmus

Tieto hodiny sa naťahujú kľúčom a tento proces je tiež zakomponovaný do konceptu maľby. Ak by si chcel nájsť v Európe ďalšie originály podobných „hodinomalieb“, našiel by si ich sotva 20 kusov.

Neobjavený Gemer

Ak sa rozhodneš pre výlet na východe Slovenka, zavítať sa oplatí aj na Husitský kostolík. Pôvodný ranogotický kostol pochádza už z 13. storočia a neskôr bol obsadený husitmi. Počas 1. svetovej vojny čiastočne vyhorel a už nebol obnovený. Poslednú ranu a to naozaj, z tanku, dostal počas II. svetovej vojny od sovietskej armády, keď slúžil ako nemecká obranná pozícia. 

zdroj: Košice Región Turizmus

V rámci objavovania Gemeru môžeš navštíviť aj takzvané granárium. Je to národná kultúrna pamiatka zapísaná pod názvom Sýpka s vínnou pivnicou v Jablonove nad Turňou. Jeho pôvodná funkcia bola systémovo podobná banke s účtom daňového úradu.

zdroj: Košice Región Turizmus

Rozdiel bol v tom, že v tých časoch sa neposielali do banky peniaze, ale ako daň sa odovzdávali desiatky z úrody v naturáliách a skladovali sa priamo tu. Názov budovy pochádza z latinčiny – granárium znamená sýpka.

Dnes je budova po dôkladnej rekonštrukcii, avšak so zachovaním historického genius loci. Poskytuje netradičné ubytovanie s pôvodnými drevenými prvkami v konštrukcii, malými okienkami s mrežami, jednoducho všetko tu dýcha vidieckou romantikou. Možno aj preto tomuto miestu prischla prezývka „slovenské Toskánsko“.

Zdroj: Košice Región Turizmus

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie