Tisíce kamiónov uviazli v Británii v nekonečných kolónach. Sú medzi nimi desiatky Slovákov

  • Spojené Kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska je od okolitého sveta izolované kvôli novej mutácii koronavírusu
  • Na hraniciach sa hromadia tisícky kamiónov, vodiči sa zrejme do sviatkov nestihnú vrátiť domov
Virus_Outbreak_Britain203295748744
TASR/AP Photo/Kirsty Wigglesworth
  • Spojené Kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska je od okolitého sveta izolované kvôli novej mutácii koronavírusu
  • Na hraniciach sa hromadia tisícky kamiónov, vodiči sa zrejme do sviatkov nestihnú vrátiť domov

Na sviatky sa domov nedostanú. V Británii uviazli tisícky kamionistov, ktorí sa nemajú ako dostať von z krajiny. Sú medzi nimi aj slovenskí vodiči. Kamióny stoja v kilometrových zápchach, v zime, bez toaliet, nafty či jedla. BBC píše, že kolóny sa tvoria už tri dni. Kamióny sú priamo na diaľniciach, ale odstavené sú aj na letiskách a v prístavoch.

Od polnoci z utorka na stredu sú síce otvorené hranice UK, ale len pre ľudí s negatívnym výsledkom testu na koronavírus.

🎥 Szabolc 🇬🇧Takže na ceste čaká 177 nákladných vozidiel, tak čo ďalších 3000 ++++++, ktorí čakajú tu na letisku? Iba pár toaliet pre túto kopu ľudí .. a policajti tvrdili, že musíme ísť na letisko, pretože potrebujeme test Covid, než potom, čo môžeme ísť na trajekt, ale nikto nič nerobí …… Prečo nie je v správach „Nestarám sa o brexit alebo o to, kto je na vine, že je to všetok personál, ale viac ako 3 000 ľudí, ktorí teraz nie sú doma, Vianoce s rodinou, a to je na nezaplatenie …

Posted by Sme šoféri z povolania a pomáhame si navzájom Officiál Fanpage on Tuesday, December 22, 2020

Dôvodom nekonečných kolón je uzatvorenie hraníc s Francúzskom. Kamióny sa nemôžu dostať cez Eurotunel, nepremávajú ani trajekty. Hranice sú uzatvorené kvôli výskytu novej mutácie koronavírusu. Tá je až o 70% nákazlivejšia ako starší typ. Odborníci však ubezpečujú, že nie je o nič smrteľnejší, ani nevyvoláva vážnejšie príznaky.

Prvé prípady zaznamenali na juhu Anglicka. Ľudia, ktorí mali pozitívny antigénový test, mali negatívny presnejší, PCR test. Ukázalo sa, že test nezareagoval na novú mutáciu vírusu. PCR testy, ktoré sa robia na Slovensku, dokážu zachytiť aj túto mutáciu. 

Uvoľnite hranice, vyzýva Brusel

Európska komisia (EK) v utorok odporučila, aby členské štáty Európskej únie zrušili celoplošné zákazy vstupu cestujúcich z Británie na svoje územie a umožnili obnovenie nevyhnutných ciest. Zároveň majú ľudí odrádzať od cestovania. Informovali o tom tlačové agentúry AFP a AP.

Mnoho štátov EÚ zaviedlo spomínané zákazy po tom, ako v Británii zistili výskyt novej mutácie koronavírusu, ktorá sa podľa odborníkov šíri výrazne rýchlejšie. „Zákazy letov a vlakových spojov by mali byť zrušené, keďže je potrebné zabezpečiť nevyhnutné cesty a vyhnúť sa narušeniu zásobovacích reťazí,“ uvádza sa vo vyhlásení eurokomisie, výkonného orgánu EÚ.

Minister Krajčí: Nová mutácia koronavírusu z Anglicka už môže byť na Slovensku

Eurokomisia tiež v utorok odporučila, aby všetkých 27 členských krajín odrádzalo ľudí až do odvolania od všetkých ciest do a zo Spojeného kráľovstva, ak nie sú nevyhnutné. EK vyzvala členské štáty, ktoré po výskyte nového variantu koronavírusu individuálne zavádzali cestovné obmedzenia týkajúce sa Británie, aby zaujali koordinovaný prístup, ale zároveň nebránili ľuďom v Británii alebo Európe vrátiť sa do svojich domovov.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech