Títo Slováci v Nitre vytvorili zo storočnej ruiny trafostanice kvalitný alternatívny priestor s galériou a kaviarňou

  • Nitrianska Trafačka si od svojho vzniku získala srdcia mnohých ľudí.
  • Nitrianska Trafačka si od svojho vzniku získala srdcia mnohých ľudí.

Trafačka je predovšetkým fotogaléria s kaviarňou, ktorú v roku 2009 založil nitriansky fotograf František Kolář. No pri pekných fotkách a dobrej káve to nekončí. Trafačka pravidelne organizuje koncerty, trhy, kurzy fotografie a iné podujatia všetkého druhu.

„Trafačka je priestor s celoročnou dramaturgiou zameranou na všetky druhy alternatívneho umenia. Dáva priestor miestnym iniciatívam na stretávanie sa, mimovládnym organizáciám na organizovanie vlastných podujatí, stredným a vysokým školám na aplikovanie ich projektov do praxe ako aj tvorí vlastný program s dramaturgiou,“ tvrdí Trafačka na svojej stránke.

foto: FB/Trafačka

Tento unikátny priestor sa nachádza v historickej budove jednej z prvých trafostaníc z obdobia elektrifikácie Slovenska.

„Ide o jednu z prvých transformátorových staníc na Slovensku, ktorá bola postavená v roku 1913. Po ukončení prevádzky boli jej priestory využívané iba sporadicky. Približne od roku 1986 bola úplne opustená. V roku 1987 sa začala skupina ochranárov pri Základnej organizácii SZOPK „Neverice“ v Nitre  zaujímať o budovu viacmenej opustenej trafostanice. Postarali sa o zabezpečenie budovy proti ďalšej devastácii a iniciovali zápis do zoznamu technických pamiatok čím búracie povolenie stratilo platnosť,“ tvrdí Trafačka na svojej stránke.

foto: FB/Trafačka

Príbeh Trafačky v súčasnej podobe začal v roku 2006, kedy sa do nej nasťahovala redakcia týždenníka Pardon, ktorého súčasťou je aj František Kolář. Ten jej dal súčasnú podobu v exteriéri aj interiéri. Okrem fotogalérie s kaviarňou na prízemí, ktorá pôsobí ako veľká obývačka, tu má Pardon stále svoju redakciu a v podkroví sa nachádza fotoateliér.

Kaviareň sa podľa situácie vie zmeniť aj na bar a okrem kávy ponúka aj pivo a grilované jedlá. Ponuku sa snažia mať netradičnú a čo najviac lokálnu.

foto: FB/Trafačka

Trafačka dokazuje, že svet alternatívneho umenia nekončí za Bratislavou. Galéria funguje už 8 rokov a vyzerá to tak, že kombinácia s kvalitnou kaviarňou/barom je pre Trafačku víťaznou. Záujem o tento unikátny priestor podľa všetkého tak skoro neutíchne.

foto: FB/Trafačka

foto: FB/Trafačka

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech