Titul Dedina roka neprekvapil okrem jej starostu nikoho. Pozri ako vyzerá

  • Získala ho obec Papradno v Považskobystrickom okrese
  • Mimoriadne ocenenie v súťaži Dedina roka získala obec Jesenské so 48 obyvateľmi a 29 domami
dedina roka
TASR
  • Získala ho obec Papradno v Považskobystrickom okrese
  • Mimoriadne ocenenie v súťaži Dedina roka získala obec Jesenské so 48 obyvateľmi a 29 domami

Mimoriadne ocenenie za súdržnosť obce získala v tohtoročnej edícii súťaže Dedina roka obce Jesenské v Levickom okrese. Dedinka so 48 obyvateľmi a 29 domami bola najmenšou, ktorá sa do tohto ročníka súťaže prihlásila.

Podľa starostky Evy Mozoličovej hodnotiacu komisiu oslovili pravdepodobne svojou spontánnosťou. „S porotou si sadla celá dedina a každý povedal kúsok dejín obce. Myslím si, že tým sme ich zaujali. Išli sme do toho, aby sme sa zviditeľnili a nie niečo vyhrať. Ani nevieme, čo všetko sme vyhrali, ale tešíme sa z toho,“ povedala počas štvrtkového slávnostného vyhlásenia súťaže v Papradne pre TASR starostka.

Ako dodala, Jesenské je svojím spôsobom výnimočnou dedinkou. Leží v malebnom údolí a je podľa starostky jedinou dedinou v okolí, ktorá má okolo seba kopce. „Reakcie obyvateľov obce na mimoriadne ocenenie boli úžasné. Boli úplne uveličení, že my, taká malá dedina, sme vôbec mohli niečo vyhrať. Nemôžeme sa porovnávať s veľkými obcami ako Papradno alebo Svätý Anton, my na nich nemáme šancu. Napriek tomu sme sa zapojili,“ doplnila Mozoličová.

Prestížny titul Dedina roka 2019 získala obec Papradno v Považskobystrickom okrese. Druhé miesto získala obec Svätý Anton v okrese Banská Štiavnica, tretie skončili Raslavice na východe Slovenska v okrese Bardejov.

zdroj: TASR - Erika Ďurčová

Dedina ako hospodár či Dedina ako maľovaná

V jednotlivých kategóriách uspeli obce: Dedina ako hospodár – Lúky v okres Púchov, Dedina ako maľovaná – Domaňovce (okres Levoča), Dedina ako klenotnica – Beluj v okrese Banská Štiavnica či Krivany v Sabinovskom okrese.  Mimoriadne ocenenia získalo už spomínané Jesenské , Pobedim a Dohňany.

Vyhlasovateľmi súťaže sú Ministerstvo životného prostredia SR, Slovenská agentúra životného prostredia, Spolok pre obnovu dediny a Združenie miest a obcí Slovenska. Súťaž vyhlasujú už 20 rokov s dvojročnou periodicitou.

Zdroj: TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech