Tkáč a Křetínský sú tento rok pri chuti. Chcú ešte viac. Metro sa im zatiaľ bráni

  • Slovenský a český milionár sa spojili a tento rok toho získali už celkom dosť
  • Skoro 30% podiel akcii v obchodnom reťazci Metro im nestačí
  • Väčšiu moc im však nemecký reťazec dať nechce – nie za takú sumu
Tkáč a Křetínský
TASR/ Henrich Mišovič a Epholding.cz
  • Slovenský a český milionár sa spojili a tento rok toho získali už celkom dosť
  • Skoro 30% podiel akcii v obchodnom reťazci Metro im nestačí
  • Väčšiu moc im však nemecký reťazec dať nechce – nie za takú sumu

Pripomínajú dve kamarátky, ktoré spolu dostali nákupnú horúčku a spoločne nakupujú v jednom obchode za druhým. Akurát nejde o oblečenie za desiatky eur, ale o firmy a ich akcie za desiatky miliónov eur.

Reč je o jednom z najbohatších Slovákov, spoluzakladateľovi a kľúčovej osobe dobre známej finančnej skupiny J&T Patrikovi Tkáčovi. A jednom z najbohatších Čechov, vlastníkovi Energetického a průmysloveho holdingu, pod ktorý spadajú desiatky firiem, a taktiež šéfovi AC Sparta Praha Danielovi Křetínskom.

zdroj: J&T tkáč

Títo dvaja kamaráti spojili svoje sily a založili spoločnosť EP Global Commerce. Ide o „akvizičnú skupinu spoločností, kontrolovanú Danielom Křetínským. Ten v súčasnej dobe vlastní 53% jej akcií a jedna vo vzájomnej zhode s Patrikom Tkáčom, ktorý je so 47% podielom druhým akcionárom spoločnosti“ ako sa píše na stránke EP Global Commerce.

Slovensko-české milionárske duo si tento rok zobralo na mušku zopár obchodných reťazcov či dokonca britskú, kráľovskú poštu. Aktuálne, a už nejaký čas, sa dvojica snaží posilniť svoju moc v pôvodne nemeckom obchodnom reťazci Metro. To sa však zatiaľ bráni a hovorí im „nie.“

Mať toho najviac nestačí

Danielom Křetínským s Patrikom Tkáčom vstúpili so svojim EP Global Commerce do obchodného reťazca Metro v roku 2018, kedy získali, teda kúpili, 7,3% akcii tejto spoločnosti.

Aktuálny rebríček najbohatších Slovákov: Darilo sa najmä ľuďom z Esetu, kráľom zostáva Chrenko

Odvtedy postupne svoje percentá vo firme, ktorá na Slovensku prevádzkuje 6 veľkoobchodov Metro a v Čechách 13 veľko-obochodov Makro + stovky predajní v ďalších 24 krajinách, navyšovali.

Ich posledné navýšenie podielu v spoločnosti, zo 17,5% na súčasných 29,9%, ktorým sa československá dvojica stala najväčším akcionárom Metra, sa udialo vlani. Akcie vtedy kúpili od nemeckej firmy Haniel, ktorá bola predtým (pred Tkáčom a Křetínským) najväčším akcionárom Metra.

Obchod METRO
zdroj: Metro TASR

No slovenskému a českému milionárovi takmer 30% nestačí a ešte minulý rok sa pokúsili za niekoľko miliárd eur svoje postavenie vo firme viacej posilniť, no neúspešne. A zatiaľ podobný výsledok ich snáh, končiaci na 29,9%, im spoločnosť Metro oznámila aj tento rok.

Špekuluje sa, či sa československí veľko-podnikatelia pokúšajú ovládnuť Metro úplne alebo len zas navýšiť svoje percento v podiele. Hovorca EP Global Commerce Daniel Častvaj minulý mesiac informoval médiá o tom, že EPGC sa v Metre pokúša zvýšiť svoj podiel akcii nad 30% – čo pri súčasných 29,9% dáva logiku asi každému.

Spoločnosti Metro, teda presnejšie Metro AG, sa tento rok práve nedarí a jej akcie stratili na burze až 40% svojej hodnoty. Práve to sa snaží dvojica Křetínský a Tkáč využiť – získať ich lacno. No ponuka, ktorú dali za ďalšie akcie a percentá v spoločnosti, sa Metru zdá podhodnotená a obchod sa nekoná, teda aspoň zatiaľ.

zdroj: EP Global Commerce

Čo tento rok ešte získali – kúpili, predali

Křetinský a Tkáč sú aj tento rok naozaj pri chuti. Ešte v máji sme ťa informovali, že dvojica získala akcie v známom americkom obchodnom reťazci s oblečením Macy’s, ktorý má stovky predajní po svete. Firme tiež kvôli kríze padli ceny akcii o 70%, čo dvojica využila a kúpila 5% akcii firmy za vyše 77 miliónov eur.

Kúpu dvojica sprostredkovala cez spoločnosť Vesa Euqity, ktorého internetová stránka vyzerá presne ako tá EP Global Commerce a dočítame sa tam opäť nasledovné: „Vesa Equity Investment je investičná spoločnosť vlastnená Danielom Křetínským, hlavným akcionarom (53%), a Patrikom Tkáčom (47%).“

No už o mesiac sme priniesli správu, že dvojica tieto svoje akcie v Macy’s (alebo aspoň väčšinu z nich) predáva. Situácia sa proste zlepšila, otočila a ceny akcii spoločnosti išli hore. Tkáč a Křetisnký tak svoje lacno kúpené akcie jednoducho predali za podstatne vyššiu sumu, čo im zarobilo desiatky miliónov eur.

Slovenský milionár Patrik Tkáč s Křetínským zarobili milióny za pár týždňov. Urobili šikovný ťah s obchodným impériom

Ďalšia na rad prišla počas leta tohto roka britská kráľovská pošta Royal Mail, založená ešte známym kráľom Henrichom VIII začiatkom 16. storočia. Dnes má v nej 13%-tný podiel Slovák a Čech, a ich spoločnosť Vesa Euqity. Odhadovaná cena tohto získaného podielu je vyše 21 miliónov eur.

Miliardári Tkáč a Křetínský ovládli britskú poštu. Royal Mail založil ešte kráľ Henrich VIII.

A v Británii a konkrétne i pri obchodných reťazcoch ešte ostaňme. Československá dvojica a jedno z ich spoločných, vytvorených detí – Vesa Equity – naliali takmer 137 miliónov eur do akcii britskej obchodnej spoločnosti Sainsbury´s. Tento rok je dvojica jednoducho pri chuti.

Zdroje: EP Global Commerce, archív Startitup

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech