V tomto bio dome na kolesách nemusíš platiť žiaden nájom

  • A ak ťa omrzí výhľad z okna, tak sa aj s domom presunieš na iné miesto.
tiny-house-by-walden-studio-13
  • A ak ťa omrzí výhľad z okna, tak sa aj s domom presunieš na iné miesto.

Možno si myslíš, že dobrodružstvo začína keď odídeš z domu, ale čo keby si si mohol vziať svoj príbytok so sebou kamkoľvek ideš? Holandská dizajnérska agentúra Walden Studio sa spojila s tesárom Dimkom Wentzelom a navrhli moderný malý dom, ktorý ponúka luxus, ale aj slobodu voľného cestovania. Mobilný domček je postavený z materiálov na bio báze, je úplne sebestačný a je vybavený systémami na generovanie a úsporu energie pre bývanie bez nutnosti zavedenia elektriny.

tiny-house-by-walden-studio-1

foto: inhabitat.com

Príbytok od Walden Studio je prvým maličkým domom, ktorý môže byť legálne umiestnený s dočasným povolením obcou v Holandsku. Napriek jeho malému pôdorysu s veľkosťou 17 metrov štvorcových vytvára ilúziu veľkého priestoru s otvoreným usporiadaním a veľkými oknami, z ktorých dve tvoria dvere. Prirodzené denné svetlo vstupuje do domu a odráža sa od bielej povrchovej úpravy steny, korkových podláh a obloženia z brezovej preglejky.

tiny-house-by-walden-studio-2

foto: inhabitat.com

Najväčšou plochou malého domu je multifunkčné posedenie hneď za dverami, ktoré obsahuje viacúčelový, transformovateľný kus nábytku, ktorý sa môže zmeniť z pohovky so skrytým úložným priestorom na jedálenský stôl pre štyroch ľudí. Kuchyňa, stôl a schodisko s úložným priestorom sa nachádzajú v centre domu, zatiaľ čo kúpeľňa s kompostovacím záchodom a sprchovým kútom je zastrčená v zadnej časti. Spálňa a šatník sú na poschodí.

tiny-house-by-walden-studio-4

foto: inhabitat.com

Tepelne modifikované borovicové drevo a Ecoboard, ktorými je malý dom obložený sú podložené izoláciou ovčej vlny, takže na vykurovanie celého objektu stačia len malé kachle na drevo. Strešné solárne panely zabezpečujú elektrinu, zatiaľ čo dažďová voda je zozbieraná a odpadové vody sú čistené s použitím prírodného systému.

tiny-house-by-walden-studio-3

foto: inhabitat.com

zdroj: inhabitat.com, zdroj titulnej fotografie: inhabitat.com

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK