TON – stoličky vyrábané v česku, ktoré ovládli svet podnikov a domácností

  • Ak práve sedíš v kaviarni, predtým než začneš čítať, pozri sa na akej stoličke sedíš. Možno je to tá, ktorá ovládla svet podnikov a domácností, dýchajúca históriou a zároveň štýlovým dizajnom, možno je to práve TON.
ton-header
  • Ak práve sedíš v kaviarni, predtým než začneš čítať, pozri sa na akej stoličke sedíš. Možno je to tá, ktorá ovládla svet podnikov a domácností, dýchajúca históriou a zároveň štýlovým dizajnom, možno je to práve TON.

Trocha histórie

Továreň bola založená v roku 1861 v Bystřici pod Hostýnem a v súčasnosti je najstaršou svojho druhu na svete. Tajomstvo krásy tohto nábytku je v ohýbaní dreva. Strategické umiestenie výroby bolo pre zakladateľa Michaela Thoneta jasné. Bystřice obklopovali bukové lesy, ktoré zabezpečili úsporu financií na transporte, pracovnej sile a samozrejme v lese bol dostatok kvalitného materiálu. O 50 rokov neskôr vyrábali takmer pól milióna kusov nábytku ročne na ktorých pracovalo asi 2000 zamestnancov. Rodina Thonetovcov sa o svojich zamestnancov patrične postarala. V Bystřici zriadili školy so zameraním na spracovanie dreva, materské školy, založili továrenskú kapelu, prispeli k výstavbe železnice, postavili domy a dokonca aj kasíno.

thonet

foto: houseappeal.wordpress.com

Počas hospodárskej krízy po prvej svetovej vojne sa spojili s Kohn-Mundus. Tento koncept pod názvom Thonet-Mundus fungoval do roku 1940. V roku 1953 bol koncept premenovaný na TON, čo je skratka Továrny Ohýbaného Nábytku.

 

Know-how

Ich výrobné tajomstvo spočíva v ôsmich, zdanlivo jednoduchých krokoch k dokonalému kusu nábytku. Trvá 3 mesiace, kým drevo vysušia, potom drevo, ktoré bude ohýbané sa naparuje v peci niekoľko hodín. Nasleduje samotné ohýbanie, ktoré je celá veda, a aby sa to niekto dobre naučil trvá až jeden rok. Zvyšné kroky sú morenie, kompletizácia konečného kusu nábytku a ďalšie úpravy podľa požiadavok objednávateľa.

ohyban

foto: facebook.com/DesignByTON

 

Poctivo

Výrobky prechádzajú kontrolou na každom stupni výroby, čo zabezpečuje poskytovanie päťročnej záruky na konštrukciu nábytku.

Zákazník je pánom každej spoločnosti, TON to vie a preto poskytuje skvelý servis a snažia sa vyriešiť každý problém. Vďaka spolupráci s dizajnérmi a zachovaniu 150 ročnej technológie vznikajú výnimočné kúsky.

nature ton

foto: facebook.com/DesignByTON

 

Ekológia nie je pre TON cudzie slovo, netolerujú plytvanie a ich snahou je tvoriť kultúru a dobrú atmosféru pre svojich zamestnancov.

 

„Rešpekt a dôvera k ľuďom a prírode.“

 

Dizajn ako odbor

Pre TON vytvorilo produkty a kolekcie viac ako 15 dizajnérov z Čiech, Nemecka, Slovenska či Dánska.

004-fe0364c96b63436ca13e66448eb72d89

foto: ton.eu

 

Množstvo ocenení

Od roku 2011 si odniesli ocenenia a nominácie z prestížnych dizajnérskych súťaží ako Interior Innovation Award, Red Dot Award, Nábytek roku a German Design.

stockholm

foto: facebook.com/DesignByTON

 

Spoločensky prospešný nábytok

Svoje srdce vkladajú aj do iných projektov. Podporujú neziskovky, dobročinné akcie, pomáhajú školám a kultúrnym zariadeniam. Poskytujú materiál budúcim dizajnérom na vysokých školách.

peopple

foto: facebook.com/DesignByTON

Najdôležitejšie pri budovaní a udržaní značky je kvalita, hodnoty a príbeh, to rozhodne nábytok TON má. Odporúčam prezrieť si ich inšpiratívny a oku lahodiaci web alebo FB fan page.

Zdroj: ton.eu/cz, zdroj titulnej fotografie: ton.eu

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech