TOP 10 rád pre dovolenkujúcich Slovákov počas „postcovidového“ leta: Pomôže ti aj štátna appka

Leto pláž dovolenkujúca žena volejbalista
Unsplash/Angelo Pantazis, Martin David

Autor komentáru je štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a člen strany SaS.

Tak sme sa konečne dočkali! Po dvoch „pandemických“ rokoch v znamení cestovných obmedzení, komplikovaných opatrení na letiskách či prekážok na hraniciach, nás podľa všetkého čaká normálna letná turistická sezóna.

Vo väčšine štátov Európskej únie a viacerých zvyšných krajinách Európy či sveta, kam občania zo Slovenska radi cestujú na dovolenky, v súčasnosti neplatia v podstate žiadne protipandemické opatrenia.

Napriek tomu však treba byť obozretný a najmä dobre informovaný. Koronavírus ešte ani zďaleka úplne nezmizol a štáty môžu v prípade výrazného zhoršenia pandemickej situácie opäť zaviesť aj cestovné obmedzenia. Predzvesť zhoršujúcej sa situácie badať už dnes.

Citeľný nárast nových infekcií hlásia v posledných dňoch Portugalci aj Holanďania, no nakazených rýchlejšie než posledné mesiace pribúda aj vo Francúzsku, Taliansku či Grécku, čo potvrdzuje aj aktuálna mapa Európskeho centra pre prevenciu a kontrolu chorôb (ECDC).

Bohužiaľ, aj u nás doma sa situácia opäť zhoršuje, o čom svedčia dáta Úradu verejného zdravotníctva SR aj nedávne rozhodnutie Univerzitnej nemocnice v Bratislave zakázať znovu návštevy príbuzných.

more, dovolenka, leto, Malorka
zdroj: Malorka/Unsplash/Palma de Mallorca

Preto ako predstaviteľ rezortu diplomacie SR už niekoľko dní intenzívnejšie informujem občanov a pripomínam, že sa oplatí byť na dovolenku v zahraničí dobre pripravení. Keď už nič iné, odporúčam vám nezabudnúť aspoň na týchto desať užitočných rád:

1. Bezpečnostné riziká

Vo všeobecnosti pred cestou do zahraničia odporúčame občanom, aby si vo vlastnom záujme dôkladne preverili všetkými dostupnými prostriedkami aktuálne bezpečnostné riziká destinácie a informovali sa o podmienkach vstupu a pobytu v danej krajine – či už cieľovej alebo tranzitnej. 

Tieto informácie sú dostupné na webe slovenského veľvyslanectva v danej krajine alebo na známej stránke hranice.mzv.sk

2. Poistenie

Odporúčame tiež uzatvoriť si riadne cestovné poistenie a mať pri sebe aj finančnú hotovosť, pre prípad nečakanej hospitalizácie či neplánovaného predĺženia pobytu v krajine.

3. Platnosť dokladov

Overiť si treba aj platnosť cestovných dokladov a zistiť si, čo od vás bude vyžadovať letecká spoločnosť. Oplatí sa mať pri sebe aj kópiu platného cestovného dokladu. V prípade leteckej dopravy je tiež užitočné informovať sa, aké prípadné ďalšie dokumenty sa vyžadujú pri vstupe na palubu.

Martin Klus
zdroj: TASR/Jaroslav Novák

4. Svetobežka

Cestujúcim Slovákom a Slovenkám je k dispozícii aj mobilná aplikácia z dielne rezortu diplomacie Svetobežka, ktorá slúži ako výborná pomôcka pri cestách do zahraničia. 

Mobilná aplikácia je rozdelená na šesť hlavných sekcií – v núdzi v zahraničí, registrácia pred cestou, cestovanie, v čom spočíva konzulárna pomoc, stredisko pre pomoc občanom a slovenské zastupiteľstvá. 

Niektoré z týchto sekcií má aj ďalšie podsekcie, ktoré poskytujú konkrétne informácie a rady, ako postupovať v núdzových situáciách v zahraničí, koho kontaktovať ako prvého, kam sa obrátiť po pomoc, ktoré pravidlá dodržiavať, čo konzulárni pracovníci slovenských zastupiteľských úradov môžu pre našich občanov urobiť, a čo nie. 

Okrem toho sa tam tiež nachádza aj zoznam všetkých slovenských diplomatických zastúpení vo svete s príslušnými telefonickými a e-mailovými kontaktmi, voliteľnými priamo z menu aplikácie. 

Samozrejme, aplikácia je dostupná zadarmo a na jej používanie nie je potrebné permanentné internetové pripojenie.

leto, dovolenka
zdroj: Pexels/Mikhail

5. Dobrovoľná registrácia

Občanom veľmi odporúčam využiť systém dobrovoľnej registrácie pred cestou do zahraničia. V prípade nepredvídateľných udalostí ich bude môcť naše veľvyslanectvo ľahšie kontaktovať.

6. Zákony

Nezabúdajte, že zákony a pravidlá navštívenej krajiny platia aj pre cudzincov. Pri porušení zákona teda čakajú dovolenkárov rovnaké postihy ako miestnych obyvateľov.

7. Uloženie čísla

Uložte si telefónne číslo na diplomatickú službu, ktoré vám príde v SMS po prekročení hraníc. Kontakt však, prosím, využívajte len v prípade núdze – nie ako informačný kanál. Zbytočným telefonátom ju môžete zablokovať tým, ktorí sú práve možno skutočne v núdzi.

8. Strata dokladov

Vedeli ste, že jedným z najčastejších konzulárnych úkonov v zahraničí býva strata dokladov? V takýchto prípadoch je potrebné kontaktovať políciu, prípadne turistického delegáta.

Veľvyslanectvo SR v niektorej krajine sveta môže pri strate, odcudzení alebo ukončení platnosti dokladu vydať náhradný doklad potrebný pre návrat domov.

9. Dôležité čísla

Konzulárne informačné centrum funguje na telefónnom čísle +421 2 5978 5978 alebo +421 90607 5978. Stredisko na pomoc a služby občanom funguje v pracovných dňoch od 8.00 do 16.00 h.

more, dovolenka, leto, Malorka
zdroj: Malorka/Unsplash/djnic

10. Koniec karantény

A pokiaľ ide o návrat domov, teda späť na Slovensko, naďalej platí že od 6. apríla 2022 sa zrušila vyhláška, ktorou sa upravoval režim na hraniciach.

Zanikla teda povinnosť registrácie na eHranici aj povinná karanténa pre nezaočkované osoby. No ako sa hovorí, dôveruj, ale preveruj, preto odporúčam pravidelne sledovať informácie na webe hranice.mzv.sk aj v médiách. 

Všetkým občanom, ktorí sa chystajú vycestovať do zahraničia, prajem šťastnú, pohodovú a najmä bezpečnú dovolenku bez komplikácií! 

Text nie je autorským článkom Startitup. Vyjadruje názory autora, ktoré nereprezentujú názory redakcie.

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá