TOP najsilnejšie armády sveta: Čína dýcha na krk Rusku, v rebríčku je aj Slovensko

  • Rusku vojna ublížila, ale svoje umiestnenie si zachovalo
  • To sa však môže zmeniť
  • Toto sú najsilnejšie armády sveta
Ukrajinci a obrnený transporter najsilnejšie armády sveta
Ilustračný obrázok, TASR/AP, Roman Chop
  • Rusku vojna ublížila, ale svoje umiestnenie si zachovalo
  • To sa však môže zmeniť
  • Toto sú najsilnejšie armády sveta

Neúprosná agresia Ruska na území Ukrajiny trvá už vyše roka a pol, napriek tomu sa zdá, že „zásoby“ vojakov sú na ruskej strane i naďalej viac než početné. V rebríčku, ktorý mapuje najsilnejšie armády sveta, Rusko obhájilo doterajšiu pozíciu. Nemusí to však tak ostať.

Portál Global Firepower je internetová stránka, ktorá každoročne zverejňuje podrobnú tabuľku najsilnejších armád našej planéty, ktorá zohľadňuje viacero kritérií. Výnimkou nie je ani tento rok a je zaujímavé pozrieť sa na to, do akej miery už rok a pol trvajúca vojna na Ukrajine ovplyvnila tohtoročné výsledky a ako si vedie Slovensko v globálnom meradle.

Zohľadňuje šesťdesiat faktorov

Portál Wio News uvádza, že najnovší rebríček zahŕňa 145 krajín sveta, pričom obsahuje aj tie štáty, ktorých armády sú najslabšie. Údaje sa zameriavajú na viac ako 60 individuálnych faktorov odvíjajúcich sa „od množstva vojenských jednotiek a finančnej situácie až po logistické schopnosti a geografiu“, aby sa určil národný PwrIndex.

PwrIndex dáva skóre krajinám na základe ich konvenčných bojových schopností a neberie do úvahy schopnosť nukleárneho úderu jednotlivých krajín.  

„Čím menšia je hodnota PwrIndex, tým silnejšia je konvenčná bojová schopnosť národa. Náš jedinečný interný vzorec umožňuje menším a technologicky vyspelejším národom súťažiť s väčšími a menej rozvinutými silami. Trendy nemusia nevyhnutne naznačovať klesajúcu silu, pretože za to môžu aj zmeny v našom vzorci,“ píše sa v správe Global Firepower, podľa ktorej je dokonalou hodnotou PwrIndex 0,000, čo je však z realistického pohľadu nedosiahnuteľné. 

Najsilnejšie armády sveta

Čo sa týka najsilnejších armád sveta, prvé miesto si už po niekoľkýkrát v rade suverénne držia Spojené štáty americké. PwrIndex pre USA je na úrovni 0,0712, čo zohľadňuje to, že USA disponujú vo svojich flotilách 92 torpédoborcami a jedenástimi lietadlovými loďami.

Ich vzdušná sila zahŕňa 13 300 lietadiel a 983 útočných vrtuľníkov, čo sú s náskokom najvyššie čísla na svete. Okrem toho, americký rozpočet na obranu zodpovedá približne 693 miliardám eur, čo je viac ako trojnásobok čínskeho, ktorý je v tomto ohľade druhý, informuje oficiálna stránka Ministerstva obrany USA. 

Global Firepower podotýka, že druhé miesto obhájilo Rusko, a to napriek tomu, že už rok a pol bojuje v otvorenom vojnovom konflikte na Ukrajine. Najrozsiahlejšej krajine sveta patrí druhé miesto v oblastiach, ako napríklad celková sila lietadlovej flotily či dopravnej flotily.

Správa uvádza, že od januára 2023 malo Rusko viac ako 4 100 vojenských lietadiel. Global Firepower ale prízvukuje, že Rusko utrpelo u našich východných susedov nezanedbateľné straty.

„Ruská invázia na Ukrajinu ukázala kľúčové obmedzenia ruských vojenských spôsobilostí napriek jeho kvantitatívnej pracovnej sile a materiálnej prevahe nad susednou Ukrajinou,“ je uvedené v správe.

Aj pre tieto problémy sa náskok Ruska pred treťou Čínou zmenšuje. Jej sila sa v posledných rokoch zvyšuje, keďže je čoraz asertívnejšia v rámci zahraničnej politiky.

„Čína má výraznú výhodu z ekonomického hľadiska a v podobe čistej pracovnej sily a rozhodla sa zamerať na zvýšenie (predovšetkým prostredníctvom lokálnych prostriedkov) námorných, vzdušných a pozemných vojenských spôsobilostí. Ak bude nastolený trend pokračovať, Čína sa stane hlavným globálnym vojenským protivníkom Spojených štátov,“ píše Global Firepower (GPR).

Wio News zdôrazňuje, že v prvej desiatke sú jej dlhoroční členovia: India, Veľká Británia, Južná Kórea, Pakistan, Japonsko, Francúzsko a Taliansko. GPR za najväčší prepadák označilo Nemecko, ktoré ešte pred pár rokmi bolo na šiestej priečke, ale v súčasnosti mu patrí až 25. miesto.

Naopak, vzhľadom na hrdinské počínanie Ukrajincov počas vojny sa náš východný sused prepracoval z minuloročného 22. miesta na pätnáste. „Nárast v rebríčku prichádza po finančnej a materiálnej reakcii Západu na ruskú inváziu na Ukrajinu. Rok 2023 bude z hľadiska rusko-ukrajinskej vojny kritickým rokom,“ podotýka The Kyiv Independent.

A ako sme na tom my? Slovensku patrí 67. priečka, čo je najhorší výsledok v rámci Vyšehradskej štvorky, keďže Poľsko je dvadsiate, Česko 48. a predbehlo nás aj Orbánovo Maďarsko (54. miesto).

Zdroje: Wio News, The Kyiv Independent, www.GlobalFirepower.com, U.S. Department of Defense

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá