OĽANO a Za ľudí majú problémy. Politológ pre Startitup prezradil, kto môže zamiešať karty vo voľbách

  • Smer si drží prvenstvo
  • Prieskum ukazuje, že Progresívnemu Slovensku sa darí
  • V problémoch sú hlavne dve strany
Igor Matovič, Remišová
OĽANO, TASR/Jaroslav Novák
  • Smer si drží prvenstvo
  • Prieskum ukazuje, že Progresívnemu Slovensku sa darí
  • V problémoch sú hlavne dve strany

Voľby do Národnej rady (NR) SR by v auguste vyhrala strana Smer-SD so ziskom 2O percent hlasov. Nasledovali by Progresívne Slovensko (PS) s 15 percentami a Hlas-SD so 14,2 percenta. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala agentúra Focus pre TV Markíza, píše TASR.

Do parlamentu by sa dostali aj Republika (8,8 percenta) a KDH (6,1 percenta). Rovnako by do NR SR postúpila Saska (6,1 percenta), SNS (5,3 percenta) a Sme rodina (5,1 percenta).

OĽANO pred bránami parlamentu

Pred bránami parlamentu by ostala koalícia OĽANO a priatelia, Za ľudí a Kresťanská únia. Získala by 6,4 percenta hlasov voličov, no ako koalícia troch strán potrebuje na postup do parlamentu aspoň sedem percent.

Potrebných päť percent by nezískali ani Aliancia (3,4 percenta), Demokrati (3,1 percenta), Kotlebovci – ĽSNS (2,1 percenta) či Modrí, Most-Híd (1,7 percenta) a subjekty združené okolo Maďarského fóra (0,7 percenta).

Do parlamentu by sa tiež nedostali Srdce vlastenci a dôchodcovia – Slovenská národná jednota (0,4 percenta) ani Karma (0,3 percenta). Pirátska strana-Slovensko, SDKÚ-DS, Komunistická strana Slovenska, Vlastenecký blok, Spravodlivosť a My Slovensko by získali 0,2 percenta. Slovenské Hnutie Obrody by získalo 0,1 percenta hlasov. Nula percent by získali Princíp a Spoločne občania Slovenska.

Dôležitú rolu zohrávajú aj prepadnuté hlasy

K prieskumu sa pre Startitup vyjadril aj politológ Radoslav Štefančík, podľa ktorého je dôležité, koľko hlasov skončí nakoniec v kategórii prepadnutých.

„Čím viac prepadnutých hlasov bude, tým viac presíl v parlamente dostanú víťazné strany. Víťazovi volieb sa potom bude jednoduchšie zostavovať nová vládna koalícia,“ ozrejmil Štefančík.

Podľa Štefančíka je dôležité si uvedomiť, že agentúry, ktoré vyhotovujú predvolebné prieskumy, počítajú často s 80-percentnou účasťou voličov, pričom skutočnosť je úplne iná.

„Minulé voľby bolo približne 65 % voličov a tie predminulé 60 %. Okrem toho existuje aj nemalý počet voličov, ktorý deklarujú, že voliť pôjdu, ale ešte nehovoria, že koho. Práve oni môžu s výsledkami septembrových volieb poriadne zatočiť,“ uviedol ďalej Štefančík.

Hlasovací preukaz

Ako sme ťa informovali, čo sa týka samotných volieb, voliť v parlamentných voľbách bude možné aj mimo trvalého bydliska kdekoľvek na Slovensku. Volič na to potrebuje hlasovací preukaz. Treba oň vopred požiadať obec, v ktorej má trvalý pobyt. Obce začnú vydávať hlasovacie preukazy od 16. augusta. Osobne bude možné vybaviť si preukaz najneskôr deň pred voľbami, teda 29. septembra.

Obec má do 10. augusta zverejniť na úradnej tabuli a na webe, ak ho má zriadený, e-mailovú adresu na doručenie žiadosti o vydanie hlasovacieho preukazu.

„Hlasovací preukaz oprávňuje na zápis do zoznamu voličov v ktoromkoľvek volebnom okrsku, teda aj vo volebnom okrsku, v ktorom bol pred vydaním hlasovacieho preukazu zapísaný v zozname voličov,“ píše na svojom webe Ministerstvo vnútra (MV) SR.

komunálne voľby
zdroj: TASR/Barbora Vizváryová

Volič môže požiadať o hlasovací preukaz osobne najneskôr posledný pracovný deň pred voľbami v úradných hodinách obce. Obec vydá hlasovací preukaz bezodkladne. Požiadať oň môže aj splnomocnená osoba, a to najneskôr deň pred voľbami. Viac informácií je na webe rezortu vnútra.

Volič môže o preukaz požiadať aj listom alebo e-mailom tak, aby sa žiadosť doručila najneskôr 8. septembra. Obec zašle hlasovací preukaz voličovi na adresu trvalého pobytu, ak v žiadosti neuvedie inú adresu, najneskôr tri pracovné dni od doručenia žiadosti. Zasielať sa bude doporučenou zásielkou „do vlastných rúk“.

Pri strate alebo odcudzení hlasovacieho preukazu obec voličovi nový preukaz nevydá. Volič musí vo volebnej miestnosti okrem hlasovacieho preukazu predložiť aj občiansky preukaz. Predčasné parlamentné voľby budú 30. septembra.

Chaos na pošte

O hlasovací preukaz požiadali aj Slováci žijúci v zahraničí prostredníctvom webovej aplikácie alebo klasicky poštou na ministerstve vnútra. 

Ako sme ťa ale pred pár dňami informovali, Slováci žijúci v Česku môžu mať problémy s nedoručenou obálkou s hlasovacím preukazom do schránok.

„Ak dlho nedostávate obálku z MV SR, môže to byť preto, že leží na pošte,“ informuje na sociálnej sieti občianske združenie Srdcom doma.

Slovak žijúci v Česku neobdržal do schránky žiadne oznámenie, a tak sa šiel preventívne spýtať na poštu, či tam nemá zásielku. Pracovníčka pošty ho informovala o veľkom množstve nevyzdvihnutých obálok.

„Ja neviem, prečo vám o tom nedávajú oznámenia do schránok, máme tu takú kopu nevyzdvihnutých obálok. Ale napíšte sťažnosť. Je toho už veľa,“ odpovedala pracovníčka pošty na to, prečo neobdržal žiadne oznámenie.

Slovák preto vyzýva ľudí žijúcich v Česku, aby nenechali svoj hlas prepadnúť a išli sa na poštu informovať o tom, či tam nemajú neobdržanú zásielku. 

Zdroje: TASR, Archív SIU, Archív SIU

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá