Obálky s hlasovacími preukazmi „hnijú“ na českej pošte. Slovák na to prišiel náhodou

  • Niektorí Slováci žijúci v Česku nemuseli obdržať hlasovacie preukazy do schránky
  • Kopa obálok je „zaseknutá“ na pošte
Hlasovací preukaz v ruke a muž vhadzuje obálku do volebnej urny
Ilustračné foto, Reprofoto: Screenshot – FB/Srdcom doma o.z., TASR/Radovan Stoklasa
  • Niektorí Slováci žijúci v Česku nemuseli obdržať hlasovacie preukazy do schránky
  • Kopa obálok je „zaseknutá“ na pošte

Ak máš trvalý pobyt na území Slovenskej republiky a v deň konania volieb nebudeš môcť voliť v mieste svojho trvalého pobytu vo volebnom okrsku, v ktorého zozname voličov sa nachádzaš, zažiadať môžeš o vydanie hlasovacieho preukazu. 

O hlasovací preukaz požiadali aj Slováci žijúci v zahraničí prostredníctvom webovej aplikácie alebo klasicky poštou na ministerstve vnútra. 

Na sociálnej sieti ale upozornili na to, že Slováci žijúci v Česku môžu mať problémy s nedoručenou obálkou s hlasovacím preukazom do schránok.

„Ak dlho nedostávate obálku z MV SR, môže to byť preto, že leží na pošte,“ informuje na sociálnej sieti občianske združenie Srdcom doma.

Obálky sú „zaseknuté“ na pošte

Slovak žijúci v Česku neobdržal do schránky žiadne oznámenie, a tak sa šiel preventívne spýtať na poštu, či tam nemá zásielku. Pracovníčka pošty ho informovala o veľkom množstve nevyzdvihnutých obálok.

„Ja neviem, prečo vám o tom nedávajú oznámenia do schránok, máme tu takú kopu nevyzdvihnutých obálok. Ale napíšte sťažnosť. Je toho už veľa,“ odpovedala pracovníčka pošty na to, prečo neobdržal žiadne oznámenie.

Slovák preto vyzýva ľudí žijúcich v Česku, aby nenechali svoj hlas prepadnúť a išli sa na poštu informovať o tom, či tam nemajú neobdržanú zásielku. 

Ako sa v príspevku ďalej uvádza, Slovák sa plánuje obrátiť na vedenie pošty a MV ČR, pod ktorý v ČR pošta spadá.

Ako získať hlasovací preukaz

Ako informuje portál slovensko.sk, v Slovenskej republike sú pravidlá týkajúce sa výkonu volebného práva stanovené v zákone č. 180/2014 Z. z. Tento zákon podrobne definuje postupy pri voľbách prezidenta SR, voľbách do Národnej rady SR, voľbách do Európskeho parlamentu, voľbách do miestnych vlád a pri referende.

Občan Slovenska má právo požiadať miestnu samosprávu, kde má trvalé bydlisko, o hlasovací preukaz. Ten mu umožní hlasovať v inom mieste, ako je jeho trvalé bydlisko.

Občan Slovenskej republiky môže požiadať o vydanie hlasovacieho preukazu nasledovnými spôsobmi:
  • osobne počas úradných hodín na miestnom úrade (obec/mesto) svojho trvalého pobytu, a to najneskôr na posledný pracovný deň pred dňom konania volieb,
  • listinným podaním, ktoré musí byť doručené na adresu obce alebo mesta trvalého pobytu najneskôr 15 pracovných dní pred dňom konania volieb,
  • elektronicky, pričom žiadosť musí byť doručená na elektronickú adresu obce/mesta trvalého pobytu najneskôr 15 pracovných dní pred dňom konania volieb,
  • prostredníctvom splnomocnenej osoby, ktorá môže žiadosť podať najneskôr posledný deň pred konaním volieb (je potrebné mať úradne overené splnomocnenie a splnomocnená osoba musí potvrdiť prevzatie preukazu svojím podpisom).

Žiadosť a splnomocnenie

Pri podávaní žiadosti o hlasovací preukaz je potrebné uviesť nasledujúce informácie: meno a priezvisko, dátum narodenia, národnosť a adresu trvalého pobytu (obec, ulica a číslo domu). Ak je to potrebné, je možné uviesť aj adresu pre korešpondenciu žiadateľa.

Čo sa týka splnomocnenia, občan SR musí uviesť meno a priezvisko, dátum narodenia, národnosť a adresu trvalého pobytu (obec, ulica, číslo domu) osoby, ktorá udeľuje splnomocnenie.

Rovnako je potrebné uviesť meno a priezvisko, číslo občianskeho preukazu a národnosť osoby, ktorá je poverená prevziať hlasovací preukaz za osobu, ktorá splnomocnenie udeľuje.

Elektronická služba

V prípade využitia elektronickej služby je potrebné mať občiansky preukaz vybavený čipom, známy ako eID karta, a k nemu priradený bezpečnostný osobný kód, skrátene BOK. Tento občiansky preukaz budeš musieť vložiť do čítačky čipových kariet.

Ďalej je potrebné mať na čipe občianskeho preukazu uložené podpisové certifikáty, pomocou ktorých vytváraš kvalifikovaný elektronický podpis, označovaný ako KEP.

K tomu všetkému budeš ešte potrebovať nainštalované aplikácie, ktoré umožňujú prihlásenie, podpisovanie a ovládanie čítačky čipových kariet. Všetky tieto aplikácie môžete nájsť na webovej stránke slovensko.sk.

Zdroje: FB/Srdcom doma o.z., Archív SIU, TASR, slovensko.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá