Toto mesto sa ako jediný zástupca Slovenska dostalo do špeciálneho čísla National Geographic

  • Špeciálne vydanie National Geographic v spolupráci s organizáciou UNESCO zaradilo do svojho najnovšieho čísla európskych krás aj Slovensko
  • Banská Štiavnica oslovila tvorcov svojím príbehom aj okolím
  • Nazývajú ju doslova kultúrnym rajom pre návštevníkov
collage
Instagram/banska_stiavnica_photos, veron.vanova
  • Špeciálne vydanie National Geographic v spolupráci s organizáciou UNESCO zaradilo do svojho najnovšieho čísla európskych krás aj Slovensko
  • Banská Štiavnica oslovila tvorcov svojím príbehom aj okolím
  • Nazývajú ju doslova kultúrnym rajom pre návštevníkov

Naprieč Európou je dokopy viac než 350 pamiatok zaradených do zoznamu UNESCO. 34 z nich sa pre špeciálne vydanie časopisu National Geographic rozhodli jeho tvorcovia preskúmať bližšie a vytvoriť tak akýsi bedeker zaujímavých miest, ktoré sa na Starom kontinente zaručene oplatí navštíviť.

Okrem chronicky známeho Mont-Saint-Michele vo Francúzsku či Kráľovských botanických záhrad vo Veľkej Británii si cestovatelia po Európe však majú do svojho zoznamu zapísať aj našu milovanú Banskú Štiavnicu. National Geographic ju opísal ako raj pre návštevníkov s bohatou históriou a kultúrou.

Banská Štiavnica, Slovakia

My sa teda vôbec nečudujeme. Veď nakoniec, Štiavnica sa stala aj miestom, ktoré odporúčajú navštíviť redaktori prestížneho CNN (viac sa dozvieš TU), je slovenským Hlavným mestom kultúry roka 2019 (viac TU), nachádza sa tu jedna z najčarovnejších kaviarní aké doma máme a kopa ďalších zaujímavostí (miesta, ktoré jednoducho musíš v Štiavnici vidieť nájdeš TU).

V zozname World Heritage Journeys Europe je náš jediný zástupca zaradený do kategórie Underground Journey (podzemná cesta), pričom zozname nájdeš ešte ďalšie tri. Starovekú cestu, cestu po stopách Rimanov a Kráľovskú cestu.

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: visitworldheritage.com

Autori výberu Banskú Štiavnicu popísali ako mesto, ktoré kedysi žiarilo zlatom aj striebrom vďaka svojej histórii spojenej s baníctvom. Spomína významné osobnosti tohto odvetia aj zriadenie prvej vzdelávacej inštitúcie v Európe zameranej na banícke technológie, no pripomína, že aj život „nad zemou“ je bohatý.

Návštevníkov láka na krásne fasády mestských domov, kúpanie v tajchoch, prehliadky už dávno prázdnych šácht, ikonickej Kalvárie, botanickú záhradu, rozsiahlu expozíciu nie len banskej techniky v múzeu Kammerof aj neďalekú dedinku Hodruša-Hámre či Beluj s múzeom tradičného slovenského hrnčiarstva.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK