Toto nie je demokracia, tvrdí vyše 40 % Slovákov. Prieskum ukázal desivé výsledky

  • S fungovaním demokracie na Slovensku je spokojných len 38 % dospelej populácie
  • Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK
Dizajn bez názvu-4
Ilustračný obrázok, TASR/František Iván, Unsplash/Fábio Alves
  • S fungovaním demokracie na Slovensku je spokojných len 38 % dospelej populácie
  • Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK

Slovensko dostalo nepekné hodnotenie od Slovákov, ktorí sa zúčastnili nedávneho prieskumu. Značná časť opýtaných dokonca tvrdí, že systém, ktorý tu dnes máme, nie je demokraciou.

S fungovaním demokracie na Slovensku je spokojných len 38 % dospelej populácie. Vyplýva to z prieskumu agentúry Median SK, ktorý sa zaoberal vnímaním demokracie a základných ľudských práv a slobôd medzi obyvateľmi Slovenskej republiky (SR).

Z prieskumu vyplýva, že polovica obyvateľov SR považuje súčasný režim na Slovensku za demokratický. Avšak až 42 % obyvateľov deklaruje, že súčasný režim na Slovensku považuje za nedemokratický.

Základné ľudské a politické práva

Pri respondentoch, ktorí považujú súčasný režim na Slovensku za demokratický, ide častejšie o mladšie ročníky vo veku 18 – 39 rokov, ľudí so základným alebo vysokoškolským vzdelaním, obyvateľov Bratislavského a Trnavského kraja, alebo ľudí s najvyššími príjmami.

Pri obyvateľoch SR, ktorí považujú súčasný režim na SR za nedemokratický, ide častejšie o ľudí vo veku 40 – 69 rokov, ľudí so stredoškolským vzdelaním, obyvateľov Žilinského, Prešovského a Banskobystrického kraja.

S fungovaním demokracie na Slovensku je spokojných len 38 % dospelej populácie. Viac ako polovica ľudí deklaruje nespokojnosť.

„Spokojné sú častejšie mladšie ročníky vo veku 30 – 39 rokov, ľudia s vysokoškolským vzdelaním, alebo obyvatelia Bratislavského, Trnavského a Nitrianskeho kraja,“ konštatuje sa v správe z prieskumu. Naopak, nespokojní sú častejšie ľudia vo veku 40 – 69 rokov, ľudia so stredoškolským vzdelaním, obyvatelia Banskobystrického a Prešovského kraja alebo živnostníci a pracujúci dôchodcovia.

Obyvatelia SR považujú zo základných ľudských práv a slobôd za najdôležitejšie právo na život, osobnú slobodu alebo slobodu myslenia, svedomia, náboženského vyznania a viery alebo slobodu pohybu.

Spomedzi základných politických práv považujú obyvatelia SR za najdôležitejšie slobodu prejavu a právo na informácie, právo účasti na správe verejných vecí priamo alebo slobodnou voľbou zástupcov alebo právo zhromažďovať sa.

Vysoké výdavky

Obyvateľov Slovenska trápi vo veľkej miere aj neustále zdražovanie. Výdavky Slovákov v uplynulých mesiacoch neustále rastú, no ich príjmy vo väčšine prípadov nie. Situácia tak vedie u mnohých k poklesu úspor, pričom viac ako štvrtine ľudí spadli finančné rezervy za rok prakticky na nulu. Vyplynulo to z reprezentatívneho prieskumu Home Credit.

Peniaze eura 10, 20 aj stovka s drobnými
zdroj: Startitup

Niečo vyše polovica slovenských domácností mala príjmy na rovnakej úrovni, 8 % hovorí o ich poklese. Na druhej strane, 39 percent rodín zaznamenalo za uplynulý rok vyššie príjmy v porovnaní s minulosťou. Najčastejšie si prilepšili o maximálne 200 eur mesačne.

Takmer 30 % opýtaných sa počas uplynulých 12 mesiacov dočkalo zvýšenia platu, 14 % však s takouto požiadavkou v práci neuspelo, no najviac bolo takých, ktorí o vyššiu mzdu vôbec nepožiadali.

Finančne náročný rok sa negatívne prejavuje aj na úsporách Slovákov. Väčšina z nich, teda 56 %, musela pre vyššie životné náklady siahnuť na svoje úspory, čo sa negatívne prejavilo na ich výške. Viac ako štvrtina ľudí dokonca za uplynulý rok prišla o celú svoju finančnú rezervu.

Prieskum od 13. do 17. októbra uskutočnila agentúra Stem/Mark na reprezentatívnej vzorke slovenskej populácie 506 respondentov od 18 do 64 rokov, a to pre Home Credit Slovakia.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá