Toto sú najžiadanejšie profesie na Slovensku: Prácu učiteľa tam budeš hľadať márne

  • České podniky preferujú chemikov, fyzikov či geológov
  • Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším podielom ponúk pre programátorov
Ilustračné foto
Ilustračné foto , Archív Canva
  • České podniky preferujú chemikov, fyzikov či geológov
  • Slovensko patrí medzi krajiny s najvyšším podielom ponúk pre programátorov

Z detailného informačného panela Európskeho strediska pre rozvoj odborného vzdelávania vyplýva, že najžiadanejšou profesiou v Európskej únii sú softvéroví programátori a vývojári aplikácií. Hneď po nich nasledujú odborníci pre priemysel a výrobu, píše SITA.

Informačný panel analyzoval pomocou umelej inteligencie online inzerciu pracovných ponúk vo všetkých krajinách EÚ.

Prácu pre vývojára softvéru a aplikácií ponúka približne každý desiaty pracovný inzerát v Portugalsku či Rakúsku. Stabilne vysoký záujem o túto profesiu majú aj firmy a inštitúcie v Luxembursku, Nemecku či Írsku. Nie všetky krajiny EÚ hľadajú prioritne programátorov. České podniky preferujú chemikov, fyzikov, geológov a ďalších špecialistov fyzikálnych a prírodných vied. Dánske spoločnosti najčastejšie hľadajú predajcov, marketingových špecialistov a opatrovateľov.

Slovensko patrí medzi krajiny EÚ s najvyšším podielom ponúk pre programátorov z online inzerátov. Druhou najžiadanejšou profesiou slovenskej priemyselnej ekonomiky je operátor strojov. Ďalšia z najviac inzerovaných profesií je opäť z oblasti informačných a komunikačných technológií (IKT). Je ňou technik prevádzky a užívateľskej podpory IKT, potrebný takmer v každej firme či inštitúcii.

Zaujímavá je situácia v školstve

Najvyšší dopyt po IKT špecialistoch majú prirodzene programátorské spoločnosti a počítačové firmy. Z domovského IKT sektora pochádza takmer 18 percent zo všetkých online inzerátov na počítačového experta na Slovensku. O profesionálov s IT zručnosťami v životopise majú záujem aj účtovnícke a iné firmy pomáhajúce s administratívou či call centrá.

Tvoria 13 percent z dopytu po IKT špecialistoch. Banky a poisťovne s 10 percentným podielom na inzerátoch hľadajú takmer dvakrát viac týchto expertov ako bankových úradníkov a poisťovacích špecialistov.

V priemyselných fabrikách na desiatich hľadaných operátorov strojov pripadajú 3 inzeráty na IKT špecialistov. Konzultačné, marketingové a právne spoločnosti ich hľadajú v rovnakej miere ako predajcov svojich produktov. Zaujímavá je situácia v školstve a energetike. Vzdelávacie inštitúcie hľadajú väčší počet IKT technikov a špecialistov ako učiteľov. Producenti energií zverejňujú inzeráty na IKT špecialistov takmer v rovnakom počte ako na predajcov.

Situácia v hoteloch a reštauráciách je mierne odlišná. Na rozdiel od väčšiny krajín EÚ, kde sa sektor ubytovania a stravovania snaží zamestnať vlastných IKT expertov, na Slovensku je záujem slabší. Hotely a reštaurácie si namiesto vlastného zamestnanca často objednávajú externé IKT firmy. Verejná správa nemá veľký podiel na online inzerátoch, ale IKT špecialisti v nich prevažujú.

O programátorov, IT konzultantov a projektantov, IT testerov, správcov digitálneho obsahu, ale aj databáz či informačných systémov súťažia podniky naprieč ekonomikou. Efektívne nasadzovanie nových technológií nielenže pomáha firmám prekonávať krízy a zmeny v podnikaní, ale patrí medzi základné predpoklady udržania sa na trhu.

Zahraničie láka čoraz viac Slovákov

Práca v zahraničí láka čoraz viac ľudí žijúcich na Slovensku. Ako vyplýva z dát portálu Profesia.sk, Slováci najčastejšie reagujú na ponuky ísť pracovať do Nemecka. Najatraktívnejšou pozíciou je copywriter, zatiaľ čo najväčší záujem majú uchádzači o pozície v oblasti prekladateľstva a tlmočníctva.

V tomto roku bolo na portáli Profesia.sk zatiaľ uverejnených 6 397 ponúk práce do zahraničia. Kým vlani bol priemerný počet reakcií na jednu ponuku 18, tento rok reaguje na jeden takýto inzerát v priemere 24 ľudí. Viac ich bolo iba v roku 2020, vtedy však bolo pre pandémiu výrazne menej ponúk.

Ľudia zo Slovenska najčastejšie reagujú na ponuky práce do Nemecka. V prvom polroku bolo na portáli Profesia.sk zverejnených viac ako 1 800 ponúk ísť pracovať do tejto krajiny, spolu na ne prišlo viac ako 30-tisíc reakcií. Druhou najlákavejšou krajinou je Česko a treťou najatraktívnejšou krajinou je Holandsko.

Najväčší záujem majú uchádzači o pozície v oblasti prekladateľstva a tlmočníctva. „Najmä tlmočníctvo často zahŕňa cestovanie, čo je pre uchádzačov lákavý benefit,“ uviedla spoločnosť Profesia.

Medzi najžiadanejšie odvetvia patrí aj marketing, administratíva, zákaznícka podpora či obchod. Na inzeráty z oblasti marketingu reaguje v priemere 103 ľudí. Najatraktívnejšie sú pozície copywriterov, telemarketingových pracovníkov, lektorov či marketingových špecialistov.

Nízky dopyt aj napriek veľkému počtu inzerátov je v oblasti strojárenstva. „Takmer rovnaká situácia je aj v sektore elektrotechniky a energetiky. Veľmi málo uchádzači a uchádzačky reagujú na ponuky pre farmaceutov či špecifické pozície programátorov,“ uzavrela Profesia.

Zdroj: SITA

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá