Toto sú slovenské „fintechové“ firmy, ktoré inovujú odvetvie finančníctva

  • Všetko sa postupne posúva dopredu a inovuje
  • Dokonca aj také zastaralé odvetvie ako sú financie
  • Aj slovenské firmy sa podieľajú na inovovaní tohto odvetvia a snažia ponúknuť produkty svetových rozmerov
jonas-leupe-426231-unsplash
Unsplash
  • Všetko sa postupne posúva dopredu a inovuje
  • Dokonca aj také zastaralé odvetvie ako sú financie
  • Aj slovenské firmy sa podieľajú na inovovaní tohto odvetvia a snažia ponúknuť produkty svetových rozmerov

Finančný priemysel síce vyzerá, že zaspal dobu a až na internetbanking sa v ňom nedejú žiadne inovácie. Nie to zrovna pravda, keďže existuje celé odvetvie zamerané na inovácie vo finančníctve. Fin Tech – z názvu je evidentné, že ide o finančné technológie. Aj na Slovensku sú firmy, ktoré sa zameriavajú na inovácie v tomto sektore. Pozrime sa na tie najzaujímavejšie: 

Platobné brány

Medzi fintechové firmy ktoré sa zaoberajú platbami patrí Trustpay a Besteron. Obe poskytujú služby platobnej brány. 

Trustpay

Je to slovenská firma, ktorá na trhu funguje už od roku 2009, kedy získala svoj Payment Institution License. Medzi jej služby patrí poskytovanie preplatených kariet, príjmanie platieb z platobných kariet, vytváranie firemných účtov, príjmanie platieb od klientov v Európe cez službu SEPA Direct Debit a dokonca vytorenie virtuálneho IBANu. Firme šéfuje David Rintel a za minulý rok mala firma tržby vo výške 8 365 404 Eur. 

Besteron 

Druhá firma, ktorá sa venuje platobným bránam je Besteron. Založili Miroslav Kráľ a Róbert Kabina. K vytvoreniu tohto riešenia ich doviedlo hľadanie vhodnej platobnej brány pre ich vlastný e-shop. V tomto prípade očividne funguje staré známe „urob si sám“. Na prípadovej štúdii zančky Novesta zistili, že po implementácií Besteron, stúpli zisky a znížil sa počet neprebraných objednávok. Za minulý rok mala firma tržby v hodnote 33 946 eur. 

Platby 

VIAMO

V kategórií platby máme asi najznámejšiu fintechovú inováciu na Slovensku a to je VIAMO, ktoré má v ponuke Tatra Banka či VÚB. Firmu zakladal Adam Marek, ktorý mal skúsenosti s podobnou problematikou firmy mTrust, ktorú založil jeho otec. Predmetom činnosti firmy je posielanie peňazí komukoľvek na telefónne číslo, ale v podstate ide o klasický bankový prevod. Za minulý rok zaznamenala tržby v hodnote 311 533 eur. 

Banka

365 Bank

Ak hľadáš banku hodnú roku 2018, práve si ju našiel. Cieľom 365-ky je, aby si nemusel chodiť do kamennej pobočky. Už len vytváranie účtu je maličkosť, keďže všetko dokážeš vybaviť priamo cez appku. Dokonca aj podpísanie zmlúv prebieha cez samotnú aplikáciu. Overenie identity prebieha formou videohovoru, takže opäť sa vyhneš kamennej pobočke. Čo sa týka 365 Bank, tak patrí pod Poštovú Banku a šéfuje jej Marek Šupa. 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech