Toto sú všetky vakcíny, ktoré EÚ posudzuje alebo ich schválila. Ruský Sputnik V medzi nimi nie je

  • Európska komisia dnes informovala o všetkých vakcínach, ktoré posudzuje EMA, alebo sú už schválené
  • Sputnik medzi nimi nie je, hoci Rusko tvrdí, že žiadosť podalo
vakcína rusko sputnik
TASR/AP/Eraldo Peres
  • Európska komisia dnes informovala o všetkých vakcínach, ktoré posudzuje EMA, alebo sú už schválené
  • Sputnik medzi nimi nie je, hoci Rusko tvrdí, že žiadosť podalo

Výrobca vakcíny Sputnik V dodnes nepožiadal Európsku liekovú agentúru (EMA) o schválenie pre použtie v EÚ. Informuje o tom Európska komisia. Rusi však už pred časom tvrdili, že o registráciu požiadali.

What’s the state of play of COVID-19 vaccines in the EU? A snapshot of where vaccines are in the authorisation process…

Posted by European Commission on Sunday, 21 February 2021

Komisia v príspevku tiež dodáva, že zakontrahovala ďalších 300 miliónov dávok vakcín značky Moderna.

Momentálne sú na núdzové použitie schválené len tri vakcíny, konkrétne tá od firmy Moderna, tzv. Oxfordská vakcína od firmy AstraZeneca a najznámejšia Comirnaty od Pfizer/BioNtech.

O registráciu vakcíny oficiálne požiadala aj spoločnosť Johnson & Johnson, EMA by mala ich vakcínu Janssen schváliť pre núdzové použitie už čoskoro. Ďalšie dve vakcíny, CureVac a Novavax sú v procese tzv. rolling review. Výrobca ešte nemá k dispozícii výsledky všetkých testov a skúšok, ale priebežné výsledky už kompetentné orgány posudzujú.

Sputnik už stihol rozsekať koalíciu

Vakcína Sputnik V má podľa štúdie v časopise Lancet účinnosť vyše 91 % a jej výhodou je aj pomerne nízka cena, iba okolo 10 eur za dávku. V Rusku sa ňou očkuje už od decembra a podľa oficiálnych zdrojov vakcináciu podstúpilo už viac ako 1,5 milióna Rusov.

Remišová: Nie sme pokusné králiky, Sputnikom sa nebudeme očkovať, kým ho neschváli EMA. Rusi o registráciu nepožiadali

Vzhľadom na populáciu 146 miliónov ľudí to predstavuje asi iba jedno percento. Nezávislá analýza však poukazuje na to, že tieto čísla sú prehnané a v skutočnosti je očkovaných len niečo vyše 300 000 ľudí v Rusku, čo je dosť podobné číslo, ako počet očkovaných na Slovensku

Čoraz viac odborníkov sa preto domnieva, že Rusko nemá dosť dávok vakcín ani pre svojich občanov. Slovenský premiér Igor matovič však už dávnejšie potvrdil, že výrobca vakcíny Sputnik hľadá v Európe aj výrobné kapacity.

O Sputniku nedávno rozhodovala aj naša vláda. Ministerstvo zdravotníctva totiž môže dať lieku výnimku aj v prípade, že ho ešte neposúdila EMA. Vicepremiérka Veronika Remišová tento návrh kategoricky odmietla a zdôraznila, že Sputnik V nebude mať oproti ostatným vakcínam žiadne výhody.

Zdroj: Moscowtimes

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech