Toto úchvatné video ti ukáže, ako ľudstvo postupne ovládlo svet

  • Trvalo až 200 000 rokov, kým svetová populácia presiahla 1 miliardu a len 200 rokov, kým nás bolo 7 miliárd. Čo bude ďalej?
crowd-of-people-1024x682
  • Trvalo až 200 000 rokov, kým svetová populácia presiahla 1 miliardu a len 200 rokov, kým nás bolo 7 miliárd. Čo bude ďalej?

Čierna smrť. Druhá svetová vojna. Priemyselná revolúcia. Vynálezy modernej medicíny. Aj tieto významné historické udalosti mali veľký vplyv na rast svetovej populácie, ktorá aktuálne prekročila 7 464 316 000 ľudí. Vzhľadom na to, že sa náš druh vynoril zo subsaharskej Afriky len pred viac ako 200 000 rokmi, je to obrovský skok. Aby si si to vedel lepšie predstaviť, pozri si úchvatné video, ktoré vytvorilo americké Museum of Natural History. Od expanzie Mongolskej ríše až po príchod Európanov do Nového sveta – v tomto videu uvidíš, aký veľký vplyv mali najdôležitejšie míľniky v našej histórií na rozšírenie ľudskej populácie.

Za azda najzarážajúcejší fakt možno považovať skok z jednej na sedem miliárd ľudí, ku ktorému došlo len počas posledných 200 rokov, a nezdá sa, že by to v budúcnosti malo byť inak, keďže sa rast svetovej populácie spomaľuje len nepatrne. Aj keď pôrodnosť vo svete klesá, kvalita života sa neustále zvyšuje a ľudia žijú čoraz dlhšie. Pri súčasnom tempe je dosť možné, že ku koncu storočia nás na Zemi bude až neuveriteľných 11 miliárd. Len tento rok narástol počet ľudí vo svete o 72,6 milióna, čo je viac ako celkový počet obyvateľov Thajska. A to je teda poriadne veľké číslo.

Väčšina ľudí – najmä ak žijú v rozvinutých krajinách – spotrebúva veľa zdrojov. V priemere spotrebuje každá osoba až 1,2 milárd litrov vody ročne, väčšinou nepriamo prostredníctvom výroby energie či produkcie potravín a na každého človeka každoročne pripadnú až 4 tony oxidu uhličitého.

Ak nenájdeme účinnejší spôsob, ako vyrábať elektrinu či produkovať potraviny, v čase, keď nás tu bude 11 miliárd, pravdepodobne zažijeme nepríjemný šok.

zdroj článku: iflscience.com, zdroj titulnej fotografie: Shareaholic Blog

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech