Tragédia pri Trnave: Mladík, ktorý vypadol z vlaku a zomrel, otvoril dvere sám

  • Mladík pád z vlaku neprežil
  • Nehoda sa stala približne o 7. hodine ráno
  • ZSSK sa vyjadrila, že dvere sa neotvorili samovoľne
železničná stanica
Miesto udalosti, FB/Polícia SR Trnavský kraj
  • Mladík pád z vlaku neprežil
  • Nehoda sa stala približne o 7. hodine ráno
  • ZSSK sa vyjadrila, že dvere sa neotvorili samovoľne

Železniční policajti vyšetrujú okolnosti a príčiny tragickej udalosti, pri ktorej iba 22-ročný muž vypadol z idúceho vlaku. Polícia SR z Trnavského kraji žiadala na svojej facebookovej stránke o pomoc. Železničná spoločnosť Slovensko sa pre tvnoviny.sk vyjadrila, že dvere sa nemohli otvoriť samé. 

„Pravdepodobne muselo dôjsť k ich núdzovému mechanickému otvoreniu, kde evidujeme aj násilné odstránenie ochrannej plomby poistky na dverách vlaku. ZSSK skontrolovala funkčnosť dverí vozňa bez zistenia poruchy,“ uviedol hovorca ZSSK Dominik Drevický. 

Muž pravdepodobne dvere otvoril sám

Čo sa pravdepodobne vo vlaku pred tragédiou udialo demonštroval  inšpektor bezpečnosti železničnej dopravy Jaroslav Hraška. „Počas jazdy sa normálne dvere otvoriť nedajú. Je to možné iba núdzovo, a to za pomoci dvoch pák,“ povedal pre tvnoviny.sk 

Vo vlaku sedela v tom čase aj cestujúca Monika, ktorá opísala na sociálnej sieti to, ako sa udalosť pravdepodobne stala. „Taký pán nám vyskočil z vlaku. Normálne nejak niečo vytrhol, otvorili sa mu dvere a vyskočil v takmer plnej rýchlosti,“ napísala. Podotýka však, že na vlastné oči udalosť nevidela.  Tieto informácie má sprostredkované y rozhovoru svedkov a vlakovej sprievodkyne.  

Prvotné informácie 

Mladík sa mal viesť v rannom rýchliku, ktorý smeroval28. februára z Martina do Bratislavy. Krátko po tom, ako vlak o približne 07:15 h ráno opustil železničnú stanicu v Trnave, sa mali z doposiaľ nezistených dôvodov otvoriť počas jazdy dvere. Mladý muž z okresu Trnava z idúceho vlaku následne vypadol.

Muž pri páde páde utrpel zranenia, ktorým na mieste podľahol. Polícia sa prípadom začala ihneď zaoberať a vo veci začali trestné stíhanie pre prečin usmrtenia. Teraz železniční policajti preverujú všetky okolnosti, teda či k otvoreniu dverí došlo z technických príčin, alebo úmyselným konaním osoby. 

Na miesto udalosti boli vyslaní aj policajti z tímu posttraumatickej intervencie. Tí pomohli rodine obete pri zvládnutí tejto situácie. Polícia tiež hľadá mladú svedkyňu, ktorá sa mala vo vlaku v čase udalosti nachádzať a celú udalosť nahlásila vlakvedúcej. 

Polícia žiadala mladú svedkyňu a prípadne ďalších svedkov, aby sa prihlásili na polícii a pomohli tak objasniť okolnosti tejto tragédie. Svedkovia sa mohli ozvať na bezplatnom telefónnom čísle 158, priamo na Oddelení železničnej polície Trnava alebo priamo cez  súkromnú správu na Facebookový profil Polícia SR – Trnavský kraj.

Kriminalita vo vlaku 

Okrem nešťastných nehôd sa v slovenských vlakoch dejú aj kriminálne udalosti. Ako sme už informovali, minulý rok v novembri došlo vo vlaku z Košíc smerom do Žiliny k hrozivému napadnutiu. Muž vo vlaku vtedy pobodal iba 22-ročnú študentku. Tá, našťastie, incident prežila, musela byť však istú dobu hospitalizovaná. Len pred pár dňami útočníka z väzby prepustili. 

Študentku útočník pobodal bez zjavnej príčiny. Závery znaleckého posudku totiž hovoria o tom, že obvinený dvadsaťdeväťročný Matej v čase spáchania skutku nemohol pre duševnú chorobu rozpoznať protiprávnosť svojho konania.

O jeho prepustení rozhodol súd a potvrdila to hovorkyňa Krajskej prokuratúry Košice Jarmila Janová. 

Presun do psychiatrickej liečebne 

Keďže je muž pre svoje okolie nebezpečný, okamžite bol prevezený na akútnu hospitalizáciu do psychiatrickej liečebne. 

Podľa prokuratúry policajný vyšetrovateľ robí úkony smerujúce k ukončeniu vyšetrovania. Po zastavení trestného stíhania z dôvodu nepríčetnosti bude Mestskému súdu Košice podaný návrh na uloženie ochranného liečenia.

Ako dodala hovorkyňa Jarmila Janová, tento postup bude možný až po právoplatnosti uznesenia o zastavení trestného stíhania. V súčasnosti sa však nedá odhadnúť, kedy presne bude návrh podaný. Až do momentu rozhodnutia súdu o ochrannom liečení bude mladík umiestnený v psychiatrickej liečebni. 

Zdroje: Polícia SR - Trnavský kraj , tvnoviny.sk

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá