Transparency International sa ospravedlnila Matovičovi. Kiks s dotáciou na cestoviny spravil ešte Pellegrini

  • Premiér Igor Matovič poslal 15-tisíc eur rodnej obci ex-šéfa SIS
  • Vyjadrenie úradu vlády na seba nenechalo dlho čakať, dotáciu podľa ich slov schválil ešte Peter Pellegrini
  • Dnes sa mimovládka za svoje vyjadrenie ospravedlňuje
Untitled design (100)
TASR/Pavel Neubauer, Facebook/Transparency International Slovensko
  • Premiér Igor Matovič poslal 15-tisíc eur rodnej obci ex-šéfa SIS
  • Vyjadrenie úradu vlády na seba nenechalo dlho čakať, dotáciu podľa ich slov schválil ešte Peter Pellegrini
  • Dnes sa mimovládka za svoje vyjadrenie ospravedlňuje

Premiér Igor Matovič (OĽANO) poskytol v novembri minulého roka dotáciu vo výške 15 000 eur na prevádzku výrobne cestovín a pečiva obce Nižný Hrabovec. Ide o jediný spomedzi približne 300 sociálnych obecných podnikov na Slovensku, ktorý dostal takúto dotáciu.

Starostkou obce je Marcela Pčolinská, matka bývalého šéfa SIS Vladimíra Pčolinského a poslanca Národnej rady (NR) SR Petra Pčolinského (Sme rodina). V pondelok na to upozornila organizácia Transparency International Slovensko (TIS).

Dotácie z rezervy sú bez pravidiel

„Prečo premiér obdaroval práve tento sociálny podnik nie je jasné,“ upozornila organizácia. Upozornila, že dotácie z rezervy nemajú jasné pravidlá ani kritériá. Za minulých vlád boli podľa TIS zneužívané, nakoľko boli nadmerne prideľované obciam so starostami za vládnu koalíciu.

TIS apeluje, aby bol systém dotácií zrušený. Hovorí, že na podporu akútnych aj bežných projektov existujú štandardné súťažné dotačné schémy s odbornými hodnotiteľmi, čím sa výrazne znižuje potenciál na politický klientelizmus či míňanie peňazí na neefektívne projekty.

Ján Hrinko pracoval pre Fica, Pellegriniho aj Matoviča: Súčasný premiér je neriadená strela, vytvára chaos a experimentuje

Úrad vlády hovorí o omyle

Ako v reakcii pre TASR uviedol riaditeľ Tlačového a informačného odboru Úradu vlády (ÚV) SR Richard Pekar, zistenie TIS je omyl. Podľa jeho slov ide o prostriedky, ktoré rozdelil ešte bývalý premiér Peter Pellegrini.

„Tieto záväzky z predošlej vlády musí ÚV SR uvoľniť, pretože mal na to predošlý premiér mandát. Súčasný premiér Igor Matovič nemôže už do rezerv udelených predošlým premiérom vstupovať, sú spracovávané a podpisované v gescii vedúceho úradu vlády, ktorý je povinný ich podpísať,“ uviedol.

Dodal, že Matovič uvoľnil prostriedky zatiaľ len pre obce zasiahnuté povodňami.

zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

Nečakaný zvrat mimovládky, ospravedlňuje sa

Mimovládna organizácia Transparency International Slovensko (TIS) sa ospravedlnila za status z pondelka 22. marca. V ňom skonštatovala, že 15-tisíc eur z rezervy predsedu vlády Igora Matoviča (OĽaNO) putovalo v minulom roku do zemplínskej obce Nižný Hrabovec (okres Vranov nad Topľou), kde je starostkou Marcela Pčolinská, matka bývalého šéfa Slovenskej informačnej služby Vladimíra Pčolinského a poslanca Sme rodina Petra Pčolinského. Úrad vlády SR v pondelok na informáciu TIS reagoval s tým, že o dotácii pre obec rozhodol ešte predchádzajúci premiér Peter Pellegrini (Hlas-SD).

„Formálne bola naša informácia pravdivá (zmluvu obci podpísal koncom novembra šéf úradu súčasnej vlády Július Jakab), ale kontext je chybný. Včera úrad ukázal rozhodnutie, podľa ktorého bola dotácia schválená (no zmluvne neuzavretá) už v roku 2019 Petrom Pellegrinim,“ podotkla dnes TIS. Mimovládka vysvetlila, že okolnosti zmluvy zisťovala u Jakaba pred týždňom, no odpoveď nedostala ani po šiestich dňoch.

zdroj: Facebook/Transparency International Slovensko

„V každom prípade by ale nemal zaniknúť ten hlavný problém – používanie rezervy premiéra bez pravidiel. Na rozdiel od iných dotačných schém je prideľovanie peňazí z tejto rezervy doteraz nekontrolovateľné, nemá jasné kritériá, uzávierku či klasickú formu súťaže, a tým pádom je ľahko politicky zneužiteľné,“ pokračovala TIS. Zákon limituje rezervu na krízové stavy a podľa TIS neexistuje dobrá odpoveď, prečo sa Pellegrini rozhodol poslať peniaze Nižnému Hrabovcu a nie nejakej inej obci.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK