Treťou dávkou to neskončí, konštatujú vedci. Pribudlo 335 prípadov

  • Za včerajší deň pribudlo 335 pozitívne testovaných PCR testami
  • Vedci naznačujú, že posilňujúcich dávok môže byť viac
Pfizer, vakcína
TASR/Radovan Stoklasa
  • Za včerajší deň pribudlo 335 pozitívne testovaných PCR testami
  • Vedci naznačujú, že posilňujúcich dávok môže byť viac

V piatok potvrdili PCR testy na Slovensku ochorenie COVID-19 celkovo 335 ľuďom, pričom ich bolo vykonaných dokopy 2 132. Pribudlo 10 obetí a celkový počet úmrtí tak dnes predstavuje 20 028. V nemocniciach je v súčasnosti hospitalizovaných 310 ľudí s ochorením COVID-19, za včerajší deň dvaja pacienti ubudli. Informovalo o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na svojom webe.

Pribudlo 43 nových zaočkovaných proti nákaze COVID-19.

Imunita proti variantu omikron mizne po druhej a tretej dávke vakcín Pfizer mimoriadne rýchlo. Vyplýva tak z recenzovaného výskumu, ktorý v piatok uverejnili na JAMA Network Open.

Podobné zistenia vedcov by mohli viesť k zavedeniu ďalších posilňovacích dávok, najmä v súvislosti s tými najzraniteľnejšími.

Nepotešujúce zistenia

Štúdia aj výskum pochádza z dielne dánskych vedcov. Tí sledovali 128 ľudí, ktorí dostali dve alebo tri dávky vakcíny proti Covid-19. Zistili, že hladiny špecifických protilátok, ktoré dokážu zacieliť priamo na omikron a zastaviť jeho replikáciu, klesajú po druhej a tretej dávke vakcíny Pfizer rýchlo, upozorňuje Forbes.

Do štúdie boli zapojení Dáni, ktorí mali 2 alebo 3 dávky vakcíny Pfizer medzi januárom 2021 a októbrom rovnakého roku. Zúčastnili sa aj ľudia, ktorí boli Covidom infikovaní a neskôr sa dali zaočkovať.

Výskum viedla vedkyňa Ria Lassauniére, ktorá pôsobí na katedre vírusovej a mikrobiologickej špeciálnej diagnostiky.

Vedci uviedli, že len v priebehu niekoľkých týždňov výrazne klesli hladiny protilátok, ktoré sú spojené s ochranou pred samotnou infekciou a chorobou. Navyše boli oveľa nižšie ako hladiny protilátok, ktoré boli špecifické pre alfu a deltu.

očkovanie, Pfizer, Covid
zdroj: TASR/Radovan Stoklasa

V porovnaní s predošlými variantmi, množstvo protilátok špecifických pre omikron, klesalo „rapídne“ zo 76 % štyri týždne po druhej dávke, na 53 % osem týždňov po druhej dávke až na 19 % v dvanástom až štrnástom týždni.

Pomohla posilňovacia dávka. Hladiny spomínaných protilátok sa po tretej vakcíne v treťom týždni takmer 21-násobne zvýšili. Tretia dávka vakcíny vyvolala zistiteľnú odpoveď u väčšiny ľudí po dobu najmenej ôsmich týždňov.

„Ak by sme to mali zhrnúť, ochranné protilátkové reakcie, ktoré sú vyvolané očkovaním vakcínou Pfizer, sú prechodné. Je tak možné, že budú potrebné ďalšie posilňovacie dávky, a to najmä pri starších ľuďoch,“ píšu autori štúdie.

„Zachovaná imunita T-buniek však môže stále poskytovať ochranu pred hospitalizáciou a smrťou,“ dodávajú.

Zdroje: Forbes, Jama Network

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá