Trhová hodnota Microsoftu prekonala Apple, aj keď len na chvíľu

  • Microsoft dnes obehol Apple
  • Stalo sa tak po prvý krát za posledných 8 rokov
15533847633_bf5fa3ffd8_k
Mike Mozart
  • Microsoft dnes obehol Apple
  • Stalo sa tak po prvý krát za posledných 8 rokov

Trhová hodnota Microsoftu bola dnes vyššia ako trhová hodnota Appleu. Takáto situácia nenastala už osem rokov. Dnes, na chvíľu, dosiahla trhová hodnota Microsoftu výšku 812,93 miliardy dolárov, zatiaľ čo v tej istej chvíli bola trhová hodnota Apple 812,60 miliard dolárov. Vďaka tomu sa Microsoft stala najhodnotnejšiou firmou sveta, i keď,  len na chvíľku. Momentálne si Microsoft a Apple tento titul prehadzujú ako horúci zemiak. 

Apple prvýkrát obehol Microsoft ešte v roku 2010. Za posledných 5 rokov sa firme darilo a hodnota jej akcií fenomenálne rástla až do takej miery, že v priebehu tohto roku prekonala jej hodnota, hranicu 1 bilión dolárov.

Aj keď sa firme darí, investori majú momentálne obavu z nie práve najpriaznivejších prognóz čo sa týka predajov novej rady iPhoneov. Niet sa čomu čudovať, keďže práve táto divízia tvorí takmer 60 % ich tržieb. Potom ako sa Apple vyjadril, že tržby nedosiahnu odhadovanú hranicu, tak cena akcií sa prepadla. 

Zobraziť celú galériu (2)
zdroj: Bhupinder Nayyar

Microsoftu sa zas v uplynulom období darilo, dôvodom by malo byť vymenovanie Satyu Nadella za generálne riaditeľa v 2014. Pod jeho vedením sa firma sústredila najmä na cloudové riešenia a tým pádom začali dobiehať svojho najväčšieho súpera Amazon.

V priebehu tohto roka, trhová hodnota Microsoftu bola väčšia ako hodnota Googleu a minulý mesiac dokonca obehli aj Amazon. Microsoft má prekvapivo rozmanité podnikanie v porovnaní s inými tech gigantmi. Windows, Xbox a Surface dohromady tvoria iba 36 percent celkových výnosov spoločnosti Microsoft, zatiaľ čo Google má takmer 86 percent výnosov len z reklamy.

Ak sa pozrieme do minulosti na pokus Microsoftu s Windows Phone, uvedomíme si ako katastrofálne zlyhala, ale zároveň firma dokázala, že je neskutočne odolná a z tohto neúspechu sa pozviechala.

Microsoft sa teraz zameriava na multiplatformové technológie, cloudové riešenia, umelú inteligenciu a zároveň sa zameriava na zabezpečenie budúcnosti kvantových počítačov a zmiešanej reality. Bude však čeliť intenzívnej konkurencii zo strany Apple, Google, Amazon, Facebooku a ďalších spoločností.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech