Trhová hodnota Tesly dosiahla historický míľnik. Spoločnosť oznámila začiatok výroby nového modelu

  • Trhová kapitalizácia na burze prvýkrát prekonala 80 miliárd dolárov
  • Tesla dnešným dňom oficiálne začína výrobu nového, športovo-úžitkového Modelu Y
tesla.com
  • Trhová kapitalizácia na burze prvýkrát prekonala 80 miliárd dolárov
  • Tesla dnešným dňom oficiálne začína výrobu nového, športovo-úžitkového Modelu Y

Výrobca elektrických áut Tesla naďalej zvyšuje náskok na pozícii najväčšej automobilky v Spojených štátoch. Trhová kapitalizácia podniku v závere pondelkového obchodovania na burze totiž prvýkrát prekonala 80 miliárd dolárov, informuje ČTK.

K rastu pomohli správy o začatí výroby v Číne a o silnom predaji za štvrtý štvrťrok, čo poslalo akcie už druhým dňom na nové rekordy.

Trhová kapitalizácia Tesly je tak teraz takmer rovnaká ako trhová kapitalizácia konkurenčných firiem General Motors (GM) a Ford dohromady, upozornil denník Financial Times.

V pondelok akcie Tesly vzrástli o 1,9 percenta na 451,54 USD. Trhová kapitalizácia automobilky tak v závere obchodovania predstavovala 81,4 miliardy USD. Hodnota Tesly je teraz o 59 percent vyššiia ako konkurenčnej automobilky GM, ktorej trhová kapitalizácia v pondelok predstavovala 51,2 miliardy USD. Hodnota Fordu potom dosiahla 36,3 miliardy USD.

Ešte pred necelým rokom pritom Tesla čelila zo strany investorov a analytikov narastajúcej skepsy. Dôvodom bolo zníženie počtu zamestnancov a nižší odbyt áut v prvom štvrťroku, než sa čakalo.

Začína výroba nového Modelu Y

Odvtedy sa však situácia zmenila. V treťom štvrťroku spoločnosť prekvapivo vykázala čistý zisk a za minulý rok dodala 367-tisíc vozidiel. Podarilo sa jej tak splniť cieľ. Tento rok sa chystá prísť s novým modelom, ktorým má byť športovo-úžitkové vozidlo (SUV) Model Y. Investorov tiež potešil výhľad rastu v Číne, kde Tesla začala predávať vozidlá vyrobené vo svojej novej továrni v Šanghaji.

TASR dnes zároveň informovala, že spoločnosť Tesla oficiálne začína výrobu nového, športovo-úžitkového Modelu Y. Musk uviedol, že očakáva väčší dopyt po Modeli Y ako pravdepodobne po všetkých ostatných vozidlách Tesly dohromady. Model Y bol predstavený už v marci a jej počiatočná cena by sa mala pohybovať na úrovni takmer 57-tisíc eur.

Tesla síce rastie, analytik CFRA Garrett Nelson ale upozornil, že stále visia otázniky nad výsledkami automobilky za prvý polrok a istá nie je ani jej schopnosť udržať si ziskovú maržu.

„Poukazujeme na to, že Tesla už v Číne znižuje ceny a čelí záplave konkurencie elektrických áut v USA. Tento rok sa tam predstaví najmenej 25 nových modelov (schopných s najväčšou pravdepodobnosťou získať plný daňový dobropis 7500 USD),“ uviedol Nelson.

Automobilky tiež všeobecne čelia slabšiemu dopytu v USA. Akcie GM a Fordu v pondelok klesli v reakcii na správu Fordu, že jeho predaj v USA vo štvrtom štvrťroku medziročne klesol o 1,3 percenta. GM minulý týždeň oznámil, že mu štvrťročné predaj v USA klesol o 6,3 percenta. Celkovo sa predaj áut v Spojených štátoch vlani znížil na 17,1 milióna zo 17,3 milióna v roku 2018.

Zdroje: ČTK, TASR

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech