Tri roky po tragédiách Indonézia opäť povoľuje lety inkriminovaných strojov

  • Ich prevádzka je v súčasnosti opäť povolená vo vyše 180-tich krajinách sveta
  • Indonézia sa k nim pridá vo februári, zrušenie zákazu bude platiť okamžite
Indonézia, Boeing 737 Max
Unsplash/Justin Hu, Fikri Rasyid
  • Ich prevádzka je v súčasnosti opäť povolená vo vyše 180-tich krajinách sveta
  • Indonézia sa k nim pridá vo februári, zrušenie zákazu bude platiť okamžite

Indonézia zrušila zákaz letov stroja Boeing 737 Max. Pre tento krok sa krajina rozhodla viac ako tri roky po havárii lietadla 737 Max leteckej spoločnosti Lion Air, pri ktorej prišlo o život všetkých 189 ľudí na palube.

Stroje 737 Max, ktoré sú najpredávanejšími lietadlami americkej firmy Boeing, boli globálne uzemnené v marci 2019 po tragickej nehode tohto lietadla vo flotile etiópskeho prepravcu Ethiopian Airlines. Firma Ethiopian Airlines tento týždeň v pondelok uviedla, že lety strojov 737 Max obnoví vo februári. Informuje o tom portál BBC.

Používanie lietadiel 737 Max v USA a Európe obnovili už pred niekoľkými mesiacmi. V súčasnosti je ich prevádzka opäť povolená vo viac ako 180 krajinách sveta. Indonézske ministerstvo dopravy uviedlo, že zrušenie zákazu prevádzkovať stroje Max nadobudne účinnosť okamžite.

V októbri 2018 sa stroj 737 Max indonézskej spoločnosti Lion Air zrútil do mora 13 minút po štarte z letiska v Jakarte. Zomrelo 189 cestujúcich a členov posádky. O necelých päť mesiacov neskôr lietadlo 737 Max leteckej firmy Ethiopian Airlines smerujúce z etiópskeho hlavného mesta Addis Abeba do Kene havarovalo šesť minút po štarte, pričom na jeho palube zahynulo 157 ľudí.

Za príčinu neskôr určili systém stabilizácie lietadla MCAS. Ten v dôsledku chybných údajov tlačil nos stroja pri vzlete nadol a piloti nedokázali lietadlo ovládnuť.

Už krátko po druhej havárii stiahli úrady po celom svete 737 MAX z oblohy a nasledujúceho viac než 1,5 roka pracoval Boeing na technických vylepšeniach. V decembri 2020 povolili návrat lietadla do prevádzky úrady v USA, v januári 2021 Európska únia a Kanada a začiatkom decembra tohto roka aj Čína.

Zdroje: SITA, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie