Trnava chce povoliť neobmedzene hlasnú hudbu na terasách. Ľudia nerozumejú prečo

  • Radnica chce povoliť hudbu na letných terasách
  • Trnavčania sú proti
tepa
TASR, Pixabay.com
  • Radnica chce povoliť hudbu na letných terasách
  • Trnavčania sú proti

V Trnave už niekoľko rokov platí zákaz používania reprodukovanej hudobnej produkcie na vonkajších terasách. Historické centrum mesta a jeho obyvatelia si už akosi zvykli na pomerne pokojné prostredie a nemenili by. 

Radnica však teraz prichádza s návrhom, ktorý je pre mnohých kontroverzný. Navrhuje, aby na terasách mohla počas dňa až do večerných hodín znieť hudba, pričom návrh nedáva žiadne limity na jej hlasitosť. 

Obyvatelia Trnavy sa k úmyslu vyjadrujú na viacerých webových stránkach. Na www.odkazprestarostu.sk Trnavčan Juraj konštatuje, že tam, kde bolo doteraz zakázané robiť hluk reprodukovanou hudbou, tak tento hluk chce mesto povoliť a zvýšiť celkovú úroveň hluku pre obyvateľov. 

„Môj odkaz pre starostu (primátora) je teda taký, že žiadam zverejniť motiváciu, prečo k takejto úprave VZN prichádza. Žiadam tiež o zverejnenie žiadosti obyvateľa centra, ktorý žiadal o zvýšenie úrovne hluku. Pokiaľ taká žiadosť neexistuje, tak prosím o zverejnenie prvotnej príčiny zmeny VZN a komu vôbec napadla takáto úprava VZN,“ napísal.

My sme sa na motiváciu radnice pristúpiť k týmto zmenám pýtali aj hovorkyne mesta. Odpoveď prisľúbila v pondelok.

Ako sa však proti rušeniu nočného pokoja brániť? Kedy máš právo privolať hliadku a aké sú pokuty?

Na Slovensku platí, že hlukový limit pre obytné zóny cez deň predstavuje 50 decibelov. Cez noc je limit znížený na úroveň 45 decibelov. Ak by bol nočný pokoj rušený zo strany tretích osôb si oprávnený zavolať mestskú alebo štátnu políciu, ktoré majú v tomto prípade rovnaké právomoci a ktoré sú v určitých prípadoch oprávnené uložiť rušiteľom nočného kľudu pokutu až do výšky 33 eur.

V praxi ale ostáva problém, ako prekročenie hlukového limitu 45 decibelov v noci zmerať, keďže ani štátna ani mestská polícia takýmito meračmi hluku nie je vybavená. Takéto merania robia špecifikované spoločnosti a samozrejme nie zadarmo. Preto veľakrát záleží na situácii, ktorá je zdrojom prekročenia hlukového limitu a od osôb ktoré ju spôsobujú, či im dohováranie zo strany polície bude dostatočné a od takéhoto konania tieto osoby dobrovoľne upustia. 

zdroj: TASR, odkazprestarostu.sk, VZN

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá