Trnava ide príkladom slovenským mestám a kupuje desiatky nových elektrobicyklov 

  • Už o týždeň sa do trnavských ulíc vracia flotila zdieľaných bicyklov
  • Mestský bikesharing mení názov, cenník sa upravil minimálne
  • Mesto nakúpilo aj nové bicykle spolu za takmer 60-tisíc eur
TASR, Mesto Trnava
  • Už o týždeň sa do trnavských ulíc vracia flotila zdieľaných bicyklov
  • Mestský bikesharing mení názov, cenník sa upravil minimálne
  • Mesto nakúpilo aj nové bicykle spolu za takmer 60-tisíc eur

Trnava sa už v roku 2018 pridala k mestám po celom svete, ktoré sa snažia zlepšiť nielen životné prostredie aj opatreniami v doprave. Mesto spolu so spoločnosťou Lucron, ktorá je developerom mestskej štvrte Arboria, v tom čase rozbehla systém zdieľaných bicyklov, ktoré slúžia širokej verejnosti na presun v rámci mesta. Unikátnosť tohto projektu spočíva v tom, že ide o elektrobicykle bez potreby parkovacích staníc. 

# Je to tu, štartujeme novú sezónu! **Od dnes sa môžete registrovať do Trnavského bikesharingu! 🚲**Ak už máte…

Gepostet von Trnavský Bikesharing – Správca am Mittwoch, 26. Februar 2020

V roku 2020 už nebude mať bikesharing pod palcom súkromná spoločnosť, ale samotné mesto. Služba zdieľaných bicyklov preto mení názov na Trnavský bikesharing. Flotila elektrobicyklov bude v novej sezóne doplnená o takmer 40 nových kusov, ktoré zakúpilo mesto.  Zaplatilo za ne z vlastného rozpočtu 58 tisíc eur, informuje SITA.

Gepostet von Arboria am Donnerstag, 16. August 2018

Záujemcovia tak budú mať od marca k dispozícii spolu už 118 elektrobicyklov. Na stanovištia sa po zimnej prestávke podľa hovorkyne trnavskej radnice Veroniky Majtánovej vrátia postupne v týždni od 2. do 6. marca, čiže už o týždeň.

Minulý rok využívalo zdieľané bicykle približne dvetisíc registrovaných používateľov, bicykle si za sezónu požičali viac ako stotisíckrát. „Zvýšenie počtu bicyklov pomôže k tomu, aby boli dostupnejšie, preto aj tento rok očakávame o ne veľký záujem,“ informuje na webe mesta primátor Peter Bročka.

Ako to funguje? 

Mestské elektrobicykle si môže požičiavať každý, kto už dovŕšil vek 18 rokov a do systému sa zaregistruje. Vstupný poplatok predstavuje 20 eur, slúži ako kredit v prípade využívania platených výpožičiek. 

Cenník výpožičiek ostáva rovnaký ako minulý rok, prvých pätnásť minút jazdy je zdarma. Bezplatná je naďalej aj rezervácia elektrobicykla počas prvých desiatich minút, napríklad pri odbehnutí do obchodu, dlhšie pauzovanie je spoplatnené. Poplatok za vrátenie elektrobicykla mimo stanice sa mierne zvýšil na 50 centov.

Systém zdieľaných elektrobicyklov v Trnave je nastavený na krátkodobý presun po meste. Výpožička bicykla do jednej hodiny stojí maximálne jedno euro. Naopak, systém nie je vhodný pre turistov alebo príležitostných návštevníkov mesta, pretože podmienkou využívania elektrobicyklov je podpísanie zmluvy.

Prvých 60 bajkov bude v priebehu dna opat v obehu, diky za trpezlivost. 🙏👍💪

Gepostet von Peter Bročka am Montag, 9. September 2019

Naďalej je zakázané jazdiť na elektrobicykli Trnavského bikesharingu po pešej zóne na Hlavnej ulici. Zakázaná je aj jazda na bicykli viac než jednej osoby. K úpravám došlo aj pri zozname bikesharingových staníc či takzvaných červených zón, teda miest, kde nie je elektrobicykel možné vrátiť.

Základnou myšlienkou zdieľania bicyklov je poskytnúť ľuďom rýchlu dopravu v rámci Trnavy tak, aby čo najmenej zaťažovali dopravnú infraštruktúru. Cyklisti už majú v Trnave k dispozícii pomerne dobrú sieť cyklochodníkov, ktorú samospráva každý rok rozširuje.

Cykloveža aj nová cyklotrasa

Cyklistom v meste Trnava sa bude aj túto sezónu jazdieť ešte o niečo príjemnejšie. Pri železničnej stanici pribudla nová cykloveža a v pláne je aj dlhoočakávaná cyklotrasa na Saleziánskej ulici.

Gepostet von Peter Bročka am Montag, 19. August 2019

„Cyklotrasa na Saleziánskej prešla úspešne aj poslednou kontrolou na ministerstve a jej realizácia začne v priebehu marca. Celkové výdavky na stavebné práce sú 315 904 eur. Z toho 293 356 eur sme získali z eurofondov určených na zvýšenie atraktivity nemotorovej dopravy,” informuje mesto. 

Táto cyklotrasa povedie od križovatky so Špačinskou cestou po kruhovú križovatku na Veternej ulici. Široká bude 2,5 metra a dlhá 380 metrov. 

Zdroje: trnava.sk, arboriabike.sk

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK