Trnavskému mýtu svitá na lepšie časy. Chystá sa rekonštrukcia neslávne známeho bratislavského podchodu!

  • Podchod na Trnavskom mýte je miestom, ktorému sa v noci veľa ľudí radšej vyhne. Od budúceho roka sa to má zmeniť.
myto
  • Podchod na Trnavskom mýte je miestom, ktorému sa v noci veľa ľudí radšej vyhne. Od budúceho roka sa to má zmeniť.

V meste, kde hlavná vlaková stanica vyzerá ako vyzerá, vlastne ani nie je prekvapením, že jeden z najdôležitejších dopravných uzlov má podchod plný špiny, nevkusných grafitov a obsahov žalúdkov náhodných okoloidúcich.

Od budúceho roka by sa to ale malo zmeniť. O rekonštrukciu schátraného podchodu totiž prejavili záujem dvaja súkromní investori.

Jedným z nich je Immocap Group, ktorá vlastní neďaleké nákupné centrum Central. Tá chcela podchod o polnoci zatvárať, no s tým mesto nesúhlasilo.

untitled-1

foto: Immocap Group / Staura

Do obnovy chce investovať až milión eur bez DPH a jej projekt zahŕňa aj vynovenie okolia podchodu. Priestor pre obchody by v tomto variante bol asi 1350 metrov štvorcových.

„Naším cieľom je vytvoriť príjemné miesto, cez ktoré budú ľudia prechádzať radi a s pocitom bezpečia. Usilujeme sa aj o zabezpečenie plynulého chodu a odbremenenie mesta o časť prevádzkových nákladov. Je to pre nás výzva, ale keď sa nám to podarí, bude to skvelé,“ tvrdí vo svojej tlačovej správe spoločnosť Immocap.

Druhým záujemcom je firma Staura, ktorá už prevádzkuje niekoľko obchodov v podchode. Tá do obnovy podchodu plánuje investovať 500 000 eur. V rámci nej by potom obnovili aj prístrešky zastávok.

Staura rekonštruuje podchody už od roku 1992 a jej plán navrhuje kamerový systém a 24-hodinovú strážnu službu. Prevádzky by dostali asi o polovicu menší priestor ako v návrhu Immocap.

im4-1000x671-1

foto: Immocap Group

Rozhodnutie o víťazovi je na mestskom zastupiteľstve. Víťazná firma dostane podchod do prenájmu na 15 rokov. A to buď za euro ročne alebo za 72-tisíc eur ročne v prípade Immocap alebo 27-tisíc eur ročne pre Stauru pri započítaní investície do nájmu.

Bez ohľadu na víťaza mesto plánuje investovať 421-tisíc eur do troch eskalátorov a siedmich výťahov.

Podchod jedného z najrušnejších miest v Bratislave od svojho vzniku v 70. rokoch neprešiel výraznou zmenou. Koncept bezbariérovosti u nás pred štyridsiatimi rokmi neexistoval a ani eskalátory takmer vôbec nefungujú.

 

 

„Už aj v minulosti tu boli ponuky od súkromných investorov na revitalizáciu, avšak prečo neboli využité, žiaľ, nie je otázka na súčasné vedenie mesta. Revitalizácia Trnavského mýta je finančne veľmi náročná, preto robiť ju len priamo z mestského rozpočtu nie je jednoduché,“ hovorí hovorkyňa primátora Ivana Skokanová.

Pred majstrovstvami v hokeji v roku 2011 bol podchod vyčistený, no s turistami odišla aj snaha mesta o jeho údržbu. Prenájom súkromníkovi už zachránil podchod na Hodžovom námestí. Dúfajme, že tentoraz sa plánovaná rekonštrukcia Trnavského mýta dotiahne dokonca a Bratislava bude mať ďalšie miesto, za ktoré sa nebude musieť hanbiť.

 

zdroj titulnej fotografie: Staura

 

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK