Tropické teploty vystriedajú silné búrky: Vieme, kedy k nám dorazia

  • Počasie u nás je aktuálne horúce
  • Čoskoro však prídu silné búrky
búrka
Ilustračné foto, Unsplash/Max LaRochelle
  • Počasie u nás je aktuálne horúce
  • Čoskoro však prídu silné búrky

Slovensko aktuálne sužuje vlna horúčav. Sobota bola mimoriadne horúca, avšak nedeľa bude ešte teplejšia. Včerajšie teploty na našom území atakovali 34 °C, dnes treba počítať s tým, že teploty môžu prekročiť tropických 35 °C.

Podľa portálu iMeteo.sk by horúčavy mali vyvrcholiť v pondelok, keď má byť najteplejšie, no nevydrží to. Už pondelkové popoludnie má priniesť vlnu celkom intenzívnych búrok, ktoré budú sprevádzať prívalové zrážky, krúpy a silný nárazový vietor. Prehánky a búrky ale môžu prísť už v nedeľu.

Slovensko čaká dusno a silné búrky

Web informuje, že studený front sa nad Slovensko dostane už v nedeľu. Ten do susedného Česka či Poľska prinesie búrky. Miernejšie prehánky sa však môžu objaviť aj na Slovensku, búrky sa môžu vyskytnúť najmä v Žilinskom kraji.

Studený front nám však prinesie značnú vlhkosť, čo má spôsobiť dusné počasie. Najmä na západe Slovenska to môže viesť k skutočne nepríjemnému dusnému počasiu, ktoré má byť predzvesťou pondelkových búrok.

búrka
zdroj: Ilustračné foto: Unsplash/Raychel Sanner

Počasie v pondelok má byť spočiatku slnečné a veľmi teplé, teploty na juhu krajiny budú atakovať tropických 37 °C, no neskôr prejde do búrok. Tie sa očakávajú na viacerých miestach Slovenska, avšak predovšetkým na severozápade a v severnej polovici nášho územia. Silné búrky majú priniesť aj prívalové dažde a nárazový vietor.

Výstrahy pred vysokými teplotami

V južných okresoch na západe Slovenska platí od nedeľného popoludnia výstraha druhého stupňa pred vysokými teplotami. Môžu sa vyšplhať až na 35 stupňov Celzia. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Výstraha platí od 14:00 do 18:00. Vysoké teploty budú aj v mnohých ďalších okresoch, kde vyhlásili výstrahu prvého stupňa.

Druhý stupeň výstrahy pred vysokými teplotami platí pre celý Bratislavský kraj, väčšinu okresov Nitrianskeho a Trnavského kraja a pre okresy Krupina a Veľký Krtíš.

Vysoká teplota predstavuje potenciálne nebezpečenstvo pre ľudské zdravie, fyzické aktivity a vznik požiarov. „Uvedená teplota vzduchu je v danej ročnej dobe a oblasti zriedkavá a pravdepodobnosť poškodenia zdravia nadmerným zaťažením organizmu u niektorých osôb je vysoká,“ upozorňujú meteorológovia.

Výstraha prvého stupňa pred vysokými teplotami platí od 14:00 do 18:00, niekde aj do 21:00. Teplota môže dosiahnuť 33 až 34 stupňov Celzia. Týka sa celého Trenčianskeho kraja, väčšiny okresov Košického kraja, ako aj okresov Topoľčany, Zlaté Moravce, Skalica, Hlohovec, Piešťany, Humenné a Vranov nad Topľou.

Horúčavy netrápia iba Slovensko

Ako uvádza portál Pravda, horúčavy budú v Taliansku atakovať doterajší európsky rekord, ktorý predstavuje 48,8 stupňa Celzia. Vlnu horúčav, ktorá má doraziť už o pár dní, nazvali Cháron.

Podľa správy agentúry EFE by teplota v Sardínii a Taliansku mohla v najbližších dňoch dosiahnuť až 47 stupňov Celzia. V juhovýchodnej časti Španielska už tento týždeň zaznamenali teploty takmer 45 stupňov Celzia a v Grécku sa očakáva prvá horúčava tohto roku s teplotami nad 40 stupňov.

teplo, horúčavy
zdroj: Unsplash/Tomek Baginski

Talianski meteorológovia označili súčasnú vlnu horúčav ako Kerberos, podľa trojhlavého psa z gréckej mytológie, ktorý strážil vchod do podsvetia. Očakávanú vlnu horúčav na nedeľu nazvali Cháron, podľa prievozníka mŕtvych v podsvetí, taktiež z gréckej mytológie.

V tomto týždni už teploty v Taliansku prekročili 40 stupňov Celzia a v mnohých mestách vrátane Ríma, Florencie a Bologne vyhlásili najvyšší stupeň varovania pre horúčavy. Viac sme o tom písali v tomto článku.

Riziká horúčav 

Ľudské telo reaguje na vysoké teploty najmä dvoma spôsobmi: v prvom rade ide o rozšírenie krvných ciev v koži a druhým je produkcia potu. Zvýšený prietok krvi smerom k pokožke umožňuje stratu väčšieho množstva tepla do okolia. Pot ochladzuje telo, keď sa odparuje z pokožky.

Tieto reakcie pomáhajú udržiavať telesnú teplotu medzi 36 °C a 37 °C, čo je nevyhnutné k normálnemu fungovaniu metabolických funkcií.

Avšak na druhej strane, tieto dve reakcie môžu mať aj škodlivé následky. Rozšírenie krvných ciev vedie k zníženiu krvného tlaku, čo vedie k tomu, že srdce má väčšie problémy s tým, aby tlačilo krv do tela. U ľudí s už existujúcimi srdcovými chorobami to môže viesť k infarktu.

Navyše, BBC upozorňuje na to, že nadmerným potením zároveň dochádza k úbytku tekutín a soli, a čo je kľúčové, mení sa rovnováha medzi nimi v tele.

To v kombinácii so zníženým krvným tlakom môže viesť k vyčerpaniu z tepla. Medzi jeho hlavné symptómy patria závraty, nevoľnosť, mdloby, svalové kŕče či únava.

Zdroje: iMeteo, Pravda, BBC, Archív Startitup, TASR

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá