Trpia ním dvaja z troch Slovákov. Vedci odhalili spojitosť Alzheimerovej choroby s vírusovým ochorením
- Zažila ho väčšina z nás, neprikladáme mu však veľkú vážnosť
- Vírus herpesu lekári spájajú s výskytom Alzheimerovej choroby

- Zažila ho väčšina z nás, neprikladáme mu však veľkú vážnosť
- Vírus herpesu lekári spájajú s výskytom Alzheimerovej choroby
Dve tretiny populácie ho už pravdepodobne zažili – nepríjemné svrbenie, pálenie a následne bolestivý pľuzgier na pere. Opar je bežné vírusové ochorenie, ktoré si často spájame iba s estetickým problémom alebo oslabenou imunitou. Málokto však tuší, že za týmto nenápadným problémom sa môže skrývať oveľa vážnejší zdravotný dôsledok.
Najnovšie vedecké štúdie naznačujú, že vírus herpes simplex, ktorý bolestivý pľuzgier spôsobuje, by mohol mať prekvapivé spojenie s Alzheimerovou chorobou – najrozšírenejšou formou demencie. Tieto zistenia stavajú herpes do úplne nového svetla a vyvolávajú otázku: Môže niečo tak bežné ovplyvniť naše duševné a mentálne zdravie v starobe?
Viac než len estetický problém
Herpes simplex typu 1 (HSV-1) trápi podľa odborníkov až dve tretiny populácie. Pre mnohých ide len o nepríjemnú vyrážku na perách, ktorá sa objaví pri oslabení imunity, strese či nadmernom slnení. No nový výskum odhaľuje, že ide o omnoho vážnejší problém, než sme si doteraz mysleli.
Vedci z National University of Medicine zistili, že opakované infekcie týmto vírusom môžu výrazne zvyšovať riziko vzniku demencie vrátane Alzheimerovej choroby. Ich štúdia, publikovaná vo februári 2025, sledovala zdravotné dáta viac než 2,5 milióna ľudí vo veku nad 50 rokov. Výsledky sú znepokojujúce: ľudia s prekonaným herpesom mali až o 50 % vyššiu pravdepodobnosť, že sa u nich neskôr objaví demencia.
Ako môže vírus ovplyvniť náš mozog?
Herpes simplex sa po prvej infekcii z tela nevytratí. Vírus spôsobujúci vyrážku pretrváva v nervových bunkách a môže sa opakovane aktivovať, najmä v momentoch, keď je imunita oslabená. Každá reaktivácia vírusu zvyšuje zápal v tele – a práve chronický zápal je známy faktor, ktorý prispieva k poškodeniu mozgových buniek.
V článku portálu The Conversation sa uvádza, že HSV-1 sa našiel v mozgových tkanivách ľudí s Alzheimerom, najmä v oblastiach zodpovedných za pamäť. Vedci upozorňujú, že v prípade prítomnosti genetickej predispozície sa riziko zvyšuje ešte viac.
Opakovaný výskyt oparu
Ak patríš medzi ľudí, ktorí trpia opakovaným výskytom oparu, mal by si sa mať na pozore. Nejde len o kozmetický problém – tvoje telo tým signalizuje, že sa vírus znova aktivoval. Zameraj sa na posilnenie imunity, pravidelne športuj, vyhýbaj sa stresu a konzultuj s lekárom prípadnú potrebu liečby antivírusovými liekmi.
Okrem toho je dôležité sledovať aj celkové zdravie mozgu. Pravidelná mentálna aktivita, zdravá strava bohatá na omega-3 mastné kyseliny a dostatok spánku dokážu výrazne prispieť k prevencii neurodegeneratívnych ochorení.
Vírus herpes simplex dnes už nie je len témou dermatológie. Vedci ho čoraz častejšie zaraďujú medzi faktory, ktoré môžu hrať kľúčovú úlohu v rozvoji Alzheimerovej choroby. Opar by preto nemal byť ignorovaný. Možno práve on je tichým svedkom prebiehajúcich procesov, ktoré ovplyvňujú naše hlbšie zdravie.
V prípade kritickejších stavov a opakujúcich sa prepuknutí infekcie môže lekár naordinovať aj anitivirotiká. Tieto lieky môžu tlmiť reaktiváciu vírusu a tým chrániť mozog pred opakovaným zápalovým poškodením.
V budúcnosti by mohla pomôcť aj vakcína. Hoci zatiaľ neexistuje vakcína špecificky proti HSV-1, vedecké tímy pracujú na jej vývoji. Ak by sa podarilo znížiť výskyt opakovanej infekcie, mohlo by to mať priamy dopad aj na zníženie výskytu Alzheimerovej choroby.
Čítajte viac z kategórie: Štúdie, prieskumy a analýzy
Zdroje: National University of Medicine, The Conversation