Trump: Ak nedôjde k zlepšeniam, zmrazím financovanie WHO permanentne. Čína, naopak, prispeje 2 miliardy

  • Trump dal 30 dní WHO, aby došlo k „podstatným zlepšeniam“, inak zmrazí financovanie permanentne
  • Čína, naopak, poskytne dve miliardy dolárov (1,84 miliardy eur) na boj proti pandémii koronavírusu
trump Si Ťin-pching
TASR/AP/Xie Huanchi/Xinhua, Alex Brandon
  • Trump dal 30 dní WHO, aby došlo k „podstatným zlepšeniam“, inak zmrazí financovanie permanentne
  • Čína, naopak, poskytne dve miliardy dolárov (1,84 miliardy eur) na boj proti pandémii koronavírusu

Americký prezident Donald Trump v pondelok pohrozil, že permanentne zmrazí financovanie Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) zo strany Spojených štátov, pokiaľ v nej do 30 dní nedôjde k „podstatným zlepšeniam“.

Informovala o tom tlačová agentúra AFP.

Washington pozastavil svoju finančnú podporu WHO v polovici apríla a obvinil túto organizáciu, že má príliš blízke vzťahy s Čínou, ako aj z toho, že zatajuje a zle vedie riešenie koronavírusovej pandémie.

Opäť si pomohol Twitterom

Trump zároveň na Twitteri zverejnil fotografiu listu, ktorý zaslal generálnemu riaditeľovi WHO Tedrosovi Adhanomovi Ghebreyesusovi.

Trump ho v danom liste informuje, že „ak Svetová zdravotnícka organizácia v priebehu nasledujúcich 30 dní nepristúpi k podstatným zlepšeniam, z dočasného pozastavenia financovania zo strany USA spravím permanentné a zvážim aj naše členstvo v tejto organizácii“.

trump
zdroj: TASR/AP/Alex Brandon

 Šéf Bieleho domu predtým vyhlásil, že USA ročne platia do fondov WHO približne 450 miliónov dolárov, čo je najväčší príspevok zo všetkých členských krajín. Podľa jeho slov WHO „nezaobchádza s USA dobre“.

Čína, naopak, poskytne dve miliardy dolárov (1,84 miliardy eur) na boj proti pandémii koronavírusu. Oznámil to v pondelok čínsky prezident Si Ťin-pching. Spravil tak počas videokonferencie na začiatku výročnej konferencie zástupcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Si nešpecifikoval, kde čínska finančná injekcia poputuje, avšak povedal, že „Čína poskytne dve miliardy dolárov v priebehu dvoch rokov, aby pomohla s reakciou na COVID-19”. Ako uviedol, Čína chce pomôcť zvrátiť situáciu vo svete po tom, čo sa jej vlastnú už podarilo dostať pod kontrolu.

Čína chce vyhodnocovať

Čína podporí „komplexné vyhodnotenie“ odpovede na koronavírusovú pandémiu po tom, ako sa situácia dostane „pod kontrolu“, povedal to v pondelok čínsky prezident Si Ťin-pching, píše agentúra AFP.

Si Ťin-pching na virtuálnej konferencii zástupcov Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) vyhlásil, že Čína mala vždy „otvorený, transparentný a zodpovedný prístup“ a informácie o koronavíruse zdieľala včas.

Na medzinárodné vyšetrovanie pôvodu pandémie a reakcie na ňu vyzývajú najmä Spojené štáty a Austrália. Ďalšie krajiny vrátane Británie, Francúzska a Nemecka žiadali od Číny transparentnejší postup v súvislosti s pandémiou. Čína doteraz žiadosti o vyšetrovanie odmietala a obviňovala USA, že záležitosť politizujú.

Peking ešte začiatkom mája zdôraznil, že akékoľvek prípadné vyšetrovanie musí byť v súlade s medzinárodnými predpismi a musí byť povolené riadiacimi orgánmi WHO.

WHO vyhovie, preveria kroky organizácie

Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) sa v pondelok rozhodla vyhovieť požiadavke väčšiny svojich členských krajín, aby začala nezávislé vyšetrovanie v súvislosti so svojou reakciou na pandémiu koronavírusu SARS-CoV-2. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

„Komplexné zhodnotenie“, ktoré žiadali africké a európske krajiny i krajiny z ďalších častí sveta, má za cieľ posúdiť skúsenosti získané v súvislosti s riadením celosvetovej odozvy na pandémiu ochorenia COVID-19, ktoré je spôsobované novým typom koronavírusu. Predmetom vyšetrovania však nebudú sporné záležitosti ako pôvod koronavírusu.

V pondelok sa v Ženeve začalo výročné zasadnutie Svetového zdravotníckeho zhromaždenia (WHA), ktoré je najvyšším rozhodovacím orgánom WHO.

V „najbližšej vhodnej chvíli“

Americký minister zdravotníctva Alex Azar uviedol, že je čas na úprimnosť o tom, prečo sa ochorenie COVID-19 vymklo spod kontroly.

WHO podľa jeho slov zlyhala v oblasti získavania informácií, ktoré svet potreboval, a toto zlyhanie si vyžiadalo množstvo životov.

Riaditeľ WHO Tedros Adhanom Ghebreyesus povedal, že začne nezávislé vyšetrovanie reakcie WHO v „najbližšej vhodnej chvíli“.

 

Americký prezident Donald Trump tvrdí, že má dôkazy naznačujúce, že vírus má pôvod v čínskom laboratóriu, pripomína AP. Vedecká komunita tvrdí, že na základe všetkých doterajších dôkazov sa vírus pravdepodobne preniesol na ľudí zo zvierat.

Trump 14. apríla oznámil, že nariadil zadržanie platieb pre WHO za to, že podľa neho nezvládla situáciu okolo epidémie nového koronavírusu. WHO vtedy obvinil z toho, že je „veľmi naklonená Číne“.

Zdroje: TASR, SITA

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech