Túra v Tatrách: 5 najzaujímavejších miest, ktoré by si mal navštíviť

  • Slovenské veľhory sú nádherné a ich spoznávanie je užitočne stráveným časom
  • Turistika v Tatrách sa však bez poistenia nevypláca
kui
TASR - Oliver Ondráš
  • Slovenské veľhory sú nádherné a ich spoznávanie je užitočne stráveným časom
  • Turistika v Tatrách sa však bez poistenia nevypláca

Tatry sú nekonečný príbeh. Ak ich kúzlu človek raz podľahne, už nikdy sa ich nedokáže vzdať. Turistom ponúkajú výhľady, z ktorých sa točí hlava a podlamujú kolená. Spoznávať slovenské veľhory je skutočný zážitok. Sú nádherné. Treba však byť zodpovedný, bez poistenia aj obyčajná turistika môže stáť tisíce. Ponúkame vám výber 5 zaujímavých miest, ktoré bez slov dokazujú krásu našich veľhôr.

Veľké Hincovo pleso

Milovníci jazier by v Tatrách nemali obísť naše najväčšie pleso, ktoré nesie meno pastiera Hinca. Napriek vysokej nadmorskej výške 1944 metrov tu podľa legendy vystúpil a pásol svoje stádo. Pleso má priezračnú vodu hlbokú až 53 metrov a odteká z neho Hincov potok, ktorý je výdatným zdrojom pre rieku Poprad.

Veľké Hincovo pleso. Najväčšie pleso na Slovensku.

Gepostet von Martin Sipták Photography am Donnerstag, 29. September 2016

Cesta k nemu zahŕňa náročný terén s dĺžkou približne 8,5 kilometra, s prevýšením až 450 metrov. Značený chodník vedie od Štrbského plesa cez Popradské pleso a pokračuje malebnou Mengusovskou dolinou až k Hincovmu plesu.

Observatórium na Lomnickom štíte

Astronomická pozorovateľňa, kde výskumníci už viac ako 60 rokov sledujú slnečnú korónu je svetovým unikátom. Nachádza sa priamo na Lomnickom štíte v nadmorskej výške 2632 metrov a je zároveň najvyššie položeným pracoviskom na Slovensku. Ak máte radi jazdu lanovkou, výlet na Lomnický štít je ako ušitý pre vás. Zaujímavosťou je, že párkrát do roka SAV organizuje v observatóriu aj deň otvorených dverí.

Západ slnka Lomnickom štíte 360° – vychutnajte si romantický výhľad počas západu slnka na 360° fotografii. Lomnický štít…

Gepostet von 360slovensko am Sonntag, 5. März 2017

Skúsený turista môže ísť na Lomničák aj pešo, zvážte však, či si okrem klasického poistenia do hôr nezvolíte variant poistenia typu “rizikový šport”, keďže trasa vedie aj mimo vyznačené turistické chodníky a klasické poistenie v tomto prípade nestačí. Ak by teda bolo nutné privolať horskú záchrannú službu (HZS), poistenie aktivít typu “turistika” a “rekreačné športy” nekryje náklady spojené so záchrannou akciou a klient si ich hradí z vlastného vrecka. 

Téryho chata

Téryho chata je najvyššie položenou chatou vo Vysokých Tatrách a ponúka aj vítanú možnosť ubytovania a stravovania. Postavená je už 120 rokov vo výške 2015 metrov v Malej Studenej doline v blízkosti 5 Spišských plies. Je k nej pomerne ľahký prístup zo Starého Smokovca a vďaka celoročnej prevádzke je vyhľadávanou trasou mnohých turistov obľubujúcich turistiku v Tatrách.

Už len pár krokov..

Gepostet von Téryho chata am Samstag, 28. September 2019

Kriváň

Ako poctivý tatranskí turisti by sme nemali vynechať štít Kriváň – legendami opradený symbol Slovenska, ktorý každý deň vidíme na 1,2 a 5 centových minciach. Hoci nepatrí ani medzi prvú 20-tku najvyšších štítov Tatier, jeho devízou je impozantná panoráma, ktorá sa naskytne z jeho vrcholu. Výstup naň je možný z Troch studničiek alebo zo Štrbského plesa popri Jamskom plese a ide o náročnú celodennú túru s namáhavým výstupom aj zostupom.

Určite sa v tomto prípade oplatí uzatvoriť si cestovné poistenie na hory, ktoré v prípade nešťastia uhradí aj zásah Horskej záchrannej služby. Poistenie si môžete vyskladať podľa seba a zvoliť si jeden z balíkov: Hory, Relax, Komplet. Ďalej si môžete pripoistiť aktivity, ktorým sa budete v horách primárne venovať: rizikový šport, turistika a rekreačné športy, alebo manuálna práca.

zdroj: pixabay.com

Poistenie na hory sa vám hodí, ak sa napríklad v horách stratíte či poraníte. Situácia, v ktorej sa ocitnete, si môže vyžadovať pátranie, vyslobodzovanie, prevoz vrtuľníkom či sanitkou. V takomto prípade, kedy bude záležať na každej minúte, vám poistenie pokryje náklady na pomoc a záchranu vášho života do sumy 50.000,- EUR. Poskytnutie pomoci pokrýva: pátranie v horskej oblasti, vyslobodzovanie v horách, prevoz skútrom, pozemnú alebo leteckú prepravu k najbližšiemu zdravotníckemu zariadeniu.

Horské poistenie sa vzťahuje na tieto oblasti: Malá Fatra, Veľká Fatra, Belianske Tatry, Nízke Tatry, Vysoké Tatry, Západné Tatry, Pieniny, Stredné Beskydy, Kysucké Beskydy, Moravsko-sliezske Beskydy, Kysucká vrchovina, Bukovské vrchy, Kremnické vrchy, Javorníky, Slovenský raj.

Belianska jaskyňa

Jedná sa o jedinú sprístupnenú jaskyňu v Tatranskom národnom parku a zároveň má aj prvenstvo v návštevnosti. Sprístupnený je viac ako kilometrový úsek a jej prehliadka trvá približne 70 minút. Už 125 rokov je známa rozsiahlym výskytom kalcitovej sintrovej výplne, hoci doteraz nie je objasnené, ako sa toto špecifikum v jaskyni tvorí.

Gepostet von Andrej Slavik am Freitag, 2. August 2019

zdroj: TS Union

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech