Tvrdenie Borisa Kollára, že každý študent si svoje štúdium zľahčuje, je urážkou študentov, hovoria rektori

  • Plagiátorstvo je parazitovaním na akademickom systéme
  • Zástupcovia Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít  a predseda Slovenskej akadémie vied sa dištancujú od akýchkoľvek plagiátorských praktík
kollar
TASR/Michal Svítok
  • Plagiátorstvo je parazitovaním na akademickom systéme
  • Zástupcovia Združenia výskumne a technicky orientovaných univerzít  a predseda Slovenskej akadémie vied sa dištancujú od akýchkoľvek plagiátorských praktík

Tiež odsudzujú vyjadrenia predsedu Národnej rady Slovenskej republiky Borisa Kollára, ktoré sa snažia problém plagiátorstva bagatelizovať.

Odborníci konštatujú, že tvrdenie, že každý študent si svoje štúdium zľahčuje, je urážkou tisícov študentov, ktorí v týchto dňoch na našich univerzitách obhajujú svoje poctivo napísané kvalifikačné práce.

Zároveň ide podľa nich o dehonestovanie prácu školiteľov, ktorí sa snažia svojich študentov viesť k postupnému osvojovaniu si základných princípov vedy, oponentov, ktorí trávia hodiny podrobným štúdiom prác a písaním posudkov a komisií, ktoré komplexne posudzujú spôsobilosť  študentov.

Aj Boris Kollár okopíroval prácu ako Danko a Krištúfková. Šéf Sme Rodina to popiera, ukázal diplomovku

Zvyšovanie sociálneho statusu titulom

Akademický titul nemá byť podľa názoru rektorov len akousi ozdobou, ktorou si politici či podnikatelia zvyšujú svoj sociálny status. 

„Mal by byť výsledkom poctivej výskumníckej práce. Mal by byť deklaráciou odhodlania zasvätiť svoj život disciplinovanému mysleniu. Mal by byť znakom ochoty uprednostniť poctivé rozlišovanie empiricky overiteľných faktov od poloprávd, hoaxov či konšpirácií,“ píšu rektori v oficiálnom stanovisku.

zdroj: Wikimedia/Univerzita Komenského v Bratislave
 

Plagiátorstvo je podľa nich problém starý rovnako ako akadémia samotná, a vyskytuje sa aj na tých najkvalitnejších svetových univerzitách. Najlepším spôsobom ako plagiátorstvo minimalizovať má byť dôsledné a trpezlivé vysvetľovanie princípov akademickej práce.

„Spolu s tým potrebujeme zaujímať nekompromisný prístup k presadzovaniu akademickej etiky už na úrovni seminárnych prác a študentov viesť tak, aby písanie kvalifikačných prác nebolo len formalitou,“ konštatujú.

Študenti sa búria, chcú hlavu Borisa Kollára. Po škandále s diplomovkou by mal odstúpiť

Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít SR a SAV  týmto deklarujú odhodlanie ďalej zlepšovať interné procesy s cieľom predchádzať plagiátorstvu. Zároveň vyzývajú politikov, ktorí sa plagiátorstva dopustili, aby problém nezľahčovali a vyvodili príslušné konzekvencie.

Združenie výskumne a technicky orientovaných univerzít SR tvoria Univerzita Komenského v Bratislave, Slovenská technická univerzita v Bratislave, Technická univerzita v Košiciach, Univerzita Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach, Žilinská univerzita v Žiline, Slovenská poľnohospodárska univerzita v Nitre a Univerzita veterinárskeho lekárstva a farmácie v Košiciach. 

Zdroj: Združenie V7

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech