U Sulíka chcú „prekopať“ kandidátku: Zmena sa týka dvoch mien na predvolebnom zozname

  • Saska už síce predstavila svoju kandidátku, no po novom sa ju rozhodla ešte „prekopať“
  • Liberáli tak menia pôvodný zoznam pri dvoch menách
Richard Sulík a kandidátka SaS
TASR/Jaroslav Novák, Startitup/Matej Hlbočan
  • Saska už síce predstavila svoju kandidátku, no po novom sa ju rozhodla ešte „prekopať“
  • Liberáli tak menia pôvodný zoznam pri dvoch menách

Saska na veľkolepej predstavovačke na lodi zverejnila predvolebnú kandidátku už pred niekoľkými týždňami. Liberáli vyrukovali so 150 menami, ktoré 30. septembra zabojujú o miesta v Národnej rade. Napriek tomu, že saskári už kandidátku rozdávali počas párty tlačovky na bratislavskej lodnej reštaurácii v ľúbivej knižnej podobe, ešte prejde zmenami.

O kandidátnej knižke a bizarných opisoch niektorých mien v nej sme písali už v tomto článku. Zaujímavosťou je, že samotná kandidátka prejde ešte zmenami a v aktuálnej podobe ju na volebných hárkoch už zrejme nenájdeš.

Zmeny na kandidátke

Len dnes Saska prezradila, kto bude posledným menom na kandidátke liberálov. Tridsaťjednotka totiž bola na kandidátke záhadou a doteraz nebola obsadená. Po novom na tomto mieste voliči nájdu Ábela Ravasza, ktorý ešte za vlády Smeru, Mostu a SNS obsadil miesto splnomocnenca vlády pre rómske komunity.

Okrem tohto „bonusu“ ale na kandidátke dôjde aj k ďalším posunom. „K pár drobným zmenám dôjde,“ povedal pre Startitup samotný Sulík. Konkrétne pôjde o zmeny v poradí pri dvoch menách.

Mladý saskár, ale aj šéfka úradu

„Laco Kuna, ktorý je teraz na tridsiatke, vedúci našej mládežníckej organizácie, tak on sa posunie o niekoľko miest dopredu,“ prezradil nám Sulík.

Myslí tým súčasného predsedu platformy liberálov Mladí Saskári. Aktuálne má 24 rokov a pracuje ako asistent poslanca za SaS Karola Galeka. Pracuje preňho ako jediný asistent a mesačne si zarobí zaujímavú sumu, a to 3 521 eur.

Zaujímalo nás, čo bolo dôvodom Kunovho presunu na kandidátke a či sa samotný asistent nesťažoval práve na svoje predvolebné umiestnenie.

„Nie, nie, on s tým bol oukej. Niekto, kto by nebol spokojný, tak sa nepríde predstavovať. Dôjde k takýmto zmenám, ale nie všetko musíme komentovať,“ odbil Sulík.

K ďalšej zmene dôjde pri mene Svetlany Síthovej. „Áno, tá sa posunie, aj to je ďalšia drobná zmena,“ priznal šéf liberálov. Síthová v súčasnosti šéfuje odboru v rámci Národného inštitútu vzdelávania a mládeže. Ten v minulosti samostatne fungoval ako Štátny pedagogický ústav a postupne sa stal súčasťou spomínaného inštitútu. Síthová nahradila Miroslavu Hapalovú, ktorá viedla ústav. Ako sme ale písali v minulosti, nie všetci zamestnanci boli s ňou ako vedúcou inštitúcie spokojní.

Niektorí sa dokonca voči nej vzbúrili a svoju kritiku dali jasne najavo v otvorenom liste. O Hapalovej sa malo podľa informácií Startitup, ale aj Denníka N rozmýšľať ako o budúcej ministerke školstva. Tento lukratívny post nakoniec neobsadila.

Síthová v čase, keď na čele rezortu školstva stál Branislav Gröhling, pôsobila na mieste štátnej tajomníčky. „Ona bude v prvej päťdesiatke,“ okomentoval ešte presun Síthovej na kandidátke. V súčasnosti totiž jej meno nájdeš na čísle 62. Prečo došlo k posunu, Sulík len stručne okomentoval: „Dolaďujeme.“

Kandidátku predstavili na lodi

Samotná kandidátka bola predstavená liberálmi pred niekoľkými týždňami na palube jednej z bratislavských lodných reštaurácií. Vtedy odprezentovali prvú tridsiatku mien na kandidátke. V prvej desiatke sa tak objavili známe tváre ako líder Sasky, ale aj exminister školstva Branislav Gröhling, bývalý poslanec klubu OĽANO Juraj Krúpa, Jana Bittó Cigániková či bývalá šéfka rezortu spravodlivosti Mária Kolíková.

Na chvoste predvolebného zoznamu sa ale objavilo aj meno bývalého predsedu KDH Alojza Hlinu. Ten obsadil číslo 150. Viac o evente na lodi sme písali v tomto a tomto článku. 

Politológ: Stranícke dvojky a trojky

„Saska bola stranou mnohých známych tvárí, mnohých známych osobností,“ opísal pre Startitup politológ Radoslav Štefančík. Naráža tak na situáciu, ktorá nastala v roku 2019, krátko pred parlamentnými voľbami v roku 2020. Časť známych tvárí v SaS sa po rozbrojoch v strane odštiepila a následne tak kandidovala za Demokratickú stranu.

„Prakticky títo súčasní politici boli v najlepších časoch SaS stranícke dvojky a trojky. Keď to zoberieme športovou terminológiou, tak tí najlepší hráči sú preč a ostalo to, čo ostalo, a tí sa tlačia nahor bez toho, aby ukázali kvality, aké mali aj predchádzajúci hráči,“ okomentoval Štefančík. 

Zdroje: NRSR, Denník N, archív Startitup

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá