Účtovná agentka v záhone kvetov a finančníčka, ktorá maľuje školský dvor – Aj takto sa pracuje v Adiente

  • Dobrovoľníckeho podujatia Naše mesto sa tento rok zúčastnilo asi 55-tisíc dobrovoľníkov
  • Medzi nimi boli aj zamestnanci výrobcu automobilových sedadiel Adient
Adient_nase_mesto_2018_06_08-0153b
Adient
  • Dobrovoľníckeho podujatia Naše mesto sa tento rok zúčastnilo asi 55-tisíc dobrovoľníkov
  • Medzi nimi boli aj zamestnanci výrobcu automobilových sedadiel Adient

Najväčšie podujatie firemného dobrovoľníctva Naše mesto pravidelne ponúka príležitosť pomôcť komunitám a tráviť plnohodnotný čas s kolegami. Aj tento rok dostalo približne 55 000 dobrovoľníkov v práci voľno, aby mohli z Bratislavy spraviť krajšie miesto – zrenovovať detské ihriská, natrieť ošúchané ploty či pozbierať odpadky.

Medzi nimi boli aj zamestnanci najväčšieho výrobcu automobilových sedadiel, spoločnosti Adient. V tomto ročníku mali na akcii rekordnú účasť, v priemere prišiel pomôcť každý druhý pracovník z ich bratislavského  biznis centra. Traja z nich sa s nami podelili o svoje zážitky.

Štafetu prebrala po mame

Nicole Langová sa v Adiente stará o výdavky zamestnancov na služobných cestách, v súkromí sa ale stará aj o ničo iné – o kvety. Preto sa rozhodla počas dobrovoľníckej akcie vysádzať kvety v sociálnom zariadení pre mentálne a fyzicky postihnutých ľudí. Motivoval ju tiež osobnejší dôvod, vlastná skúsenosť s centrom: „Moja mamina tu bola tiež dobrovoľníčkou, v tom čase ešte ako pionierka. Obom sa nám páči, čo v zariadení pre ľudí robia. Ako sa ich snažia socializovať a pripraviť na reálny život,” vysvetľuje Nicole.

Nicole sa s tímom Našeho mesta strela o deviatej ráno. Organizátori im vysvetlili, čo ich čaká. „Bolo nás 10. Každému pridelili osobného pomocníka, keby sme s niečím potrebovali pomôcť alebo poradiť. Mňa veľmi potešil záhradník, ktorý ma aj naučil niečo o rastlinkách,“ prezrádza. Sadili približne hodinu a pol, okolo dvanástej sa umožnili vidieť výsledok svojej práce. Skrášlený areál ocenili aj obyvatelia centra: „Boli veľmi milí a úprimne sa tešili, že sme im prišli pomôcť.”

Podobné firemné aktivity podľa nej prinášajú zamestnancom okrem dobrého pocitu najmä možnosť skúšať nové  veci: „Naberáme tak skúsenosti. Určite som si ale odniesla omnoho viac ako iba vedomosti o záhradníčení. U mňa má Adient za túto príležitosť veľké plus.” Aj keď je jej centrum veľmi blízke, ďalší rok by chcela pomôcť zasa niekomu inému: „Zaujala ma napríklad rekonštrukcia zrúcanín,” hovorí.

Ľudia chválili ich prácu

Spoločníkmi Juraja Zvaríka v práci sú počítače. V Adiente pracuje ako IT manažér. Nikdy mu ani nenapadlo, že by raz mohol sadiť ruže v Ružinove. „Bola to veľmi príjemná aktivita. Pristavovali sa pri nás starší ľudia, chceli vedieť, čo robíme a prečo to robíme. Všetci boli nadšení, akcia sa im veľmi páčila.”

V tíme bol len s jedným ďalším kolegom, no vystačili si. Porýľovali približne dvojmetrový kruh trávnika, zbavili ho buriny a začali s vysádzaním záhonu. Ružinovské ruže tak budú čoskoro zdobiť okolie Miestneho úradu.

Juraj si dobrovoľníctvo vyskúšal prvýkrát, ale chytilo ho za srdce. Páči sa mu, že vďaka firme, kde pracuje môže urobiť niečo aj pre miesto, kde trávi čas mimo práce: „Páči sa mi myšlienka skrášľovania mestskej časti, v ktorej bývam. Môžem tak vidieť, ako sa ľudia tešia z výsledkov našej tímovej práce.”.

Najväčšia odmena bola radosť môjho syna

Pracovný deň Andrei Rebrošovej sa normálne točí okolo čísel a peňazí. Stará sa o koncoročné uzávierky pre audit. Podujatie Naše mesto ju ale premenilo na umelkyňu. Spolu s  deviatimi kolegyňami pomaľovala dvor základnej školy na Černyševského 8 panáčikmi a slimáčikmi na skákanie, ktoré si navrhli sami žiaci. O deviatej ráno dostal Andrein tím do rúk farby, štetce a pustili sa do práce. Približne do dvanástej už „bolo vymaľované“.

„Ráno bol v areáli len sivý betón. Po skončení to tam celé ožilo. Vzala som so sebou aj môjho syna. Vo chvíli, keď zbadal náš výtvor, jeho oči sa rozžiarili. Videla som, ako nás deti sledujú z balkónov a tešia sa z nového miesta na hranie. To bol pre mňa najsilnejší zážitok.”

Do Nášho mesta sa zapojila už tretí rok po sebe. Akciu považuje za príjemnú cestu, ako sa zabaviť a zblížiť s kolegami: „Je to pre mňa forma teambuildingu, ktorý sa navyše ráta do platenej pracovnej doby.”

Naše mesto ale nie je jediná akcia, ktorej sa Andrea v rámci firmy zúčastňuje. “Adient robí každý rok zbierku oblečenia. Počas Vianoc sa skladáme na darčeky pre deti zo sociálne slabších rodín. Nedávno sme zhromažďovali plastové vrchnáky na pomoc chlapcovi so zdravotným znevýhodnením. Bola som prekvapená, koľko ľudí sa zapojilo a koľko vrchnákov sme vyzbierali. Vážim si, že pracujem v spoločnosti, ktorá organizuje takéto akcie.”

Aj keď Andrea, Juraj a Nicole pomáhali každý inde, v jednej veci sa zhodli – majú dobrý pocit, že priložili ruku k dielu. Všetci traja sú vďační za príležitosť oddýchnuť si od bežnej pracovnej rutiny a vyskúšať si fyzickú prácu v teréne.

Článok vznikol v spolupráci so spoločnosťou Adient.

Najnovšie video

Fontech

ĎALŠIE ČLÁNKY Z FONTECH.SK

Fontech