Ukrajinský oligarcha blízky Putinovi prišiel o zlatý vozeň a záchod

  • Okrem iného prišiel o mnoho starožitností a obrazov
  • Oligarchovi hrozí 15-ročné väzenie
zlaty luxusny vozeň vlaku
Twitter/Nexta TV
  • Okrem iného prišiel o mnoho starožitností a obrazov
  • Oligarchovi hrozí 15-ročné väzenie

Krátko po tom, čo sa začala ruská invázia na Ukrajine, ruskí oligarchovia začali prichádzať o svoje hodnotné majetky. Mnohí z nich prišli o luxusné jachty, no niektorí aj o nehnuteľnosti v európskych krajinách.

Situácia sa dotýka aj ukrajinských oligarchov. Viktor Medvedčuk totiž prišiel o svoj vagón. Pre muža je to tento týždeň už druhá facka, pretože, ako podotýka český portál Echo 24, odvolací súd v Ľvove mu zakázal jeho proruskú stranu Opozičná platforma – Za život. 

Podľa agentúry NEXTA je o Medvedčukovi známe, že je blízkym priateľom ruského prezidentka Vladimira Putina. To dokazuje aj skutočnosť, že Putin je krstným otcom najmladšej dcéry oligarchu. 

Medvedčuk je známy na celej Ukrajine a o jeho existencii vie aj Volodymyr Zelenskyj, ktorý nariadil zablokovanie oligarchových televíznych programov. Tie totiž využíval k šíreniu ruskej propagandy v jeho vlasti.

Okrem zabavenia majetku hrozí Medvedčukovi tiež 15 rokov za mrežami. Zaujímavý je však práve jeho majetok. ten obsahuje takzvaný zlatý vlak. Ide o zlatý vagón, ktorý je zariadený luxusnými predmetmi a dekoráciami. Za zmienku stojí aj skutočnosť, že tento vagón disponuje zlatou toaletou. Nechýbajú však ani zlaté poháre. Tie sú zdobené znakom Ruskej federácie.

Hoci oligarcha ešte veľkou časťou majetku disponuje, o vlak definitívne prišiel. Okrem toho však stratil aj minimálne 279 obrazov, luxusné predmety a hodnotné starožitnosti. Investigatívni novinári z Slidstvo.info je vagón napodobeninou legendárnych železničných vozňov Pullman.

Tie boli nesmierne obľúbené v minulom storočí. Je o nich známe, že vozili bohatých Európanov. Podľa novinárov stáli vo vyššie spomínanom čase 2,5 miliónov dolárov. Cena vozňa Medvedčuka známa nie je, no odhaduje sa na stovky tisícov dolárov. 

Putin na tom nie je horšie

Oligarchovia, ale aj samotný Putin zrejme majú radi výstredné a okázalé drahé veci.

Kaštieľ nad čiernym morom s vlastným amfiteátrom, podzemným klziskom a súkromným námorným prístavom. K tomu pridajme ďalšie multimiliónové vily, jachty či zbierky áut, vrtuľníkov a súkromné tryskáče. Na palube jedného z nich s názvom „Lietajúci Kremeľ“ sa dokonca nachádza záchod zo zlata.

Toto všetko sa spája s mužom, ktorý vraj zarába približne 13,5-tisíc eur ročne a zároveň na verejnosti nosí 60-tisícové hodinky značky Patek Philippe. Áno, ide o „vladára“ Ruskej federácie Vladimira Putina. O jeho bohatstve sme pred nedávnom písali len na úrovni dohadov či komplikovaných prepojení cez jemu blízke osoby, no momentálne sa to mení.

Projekt na sledovanie korupcie a organizovaného zločinu (OCCRP) informuje o zlome vo vyšetrovaní Putinových majetkov. Novinárom sa totiž vďaka neverejnej e-mailovej doméne LLCInvest.ru podarilo odhaliť skupinu vzájomne prepojených spoločností, ktoré vlastnia paláce, letoviská, jachty, lietadlá a bankové účty s číslami, za aké by sa nemuseli hanbiť ani tí najbohatší.

Novinári v minulosti s Putinom spájali množstvo luxusných majetkov. Spoločnostiam v rámci domény LLCInvest nepatria iba palác nad Čiernym morom či „Putinova dacha“ – vila Sellgren, ale takmer každé jedno bohatstvo podozrivé už z minulosti. 

Do tohto zoznamu môžeme mimo iného zahrnúť lyžiarske stredisko „Igora“, kde mala Putinova dcéra svadbu. Do zoznamu sa dostalo viacero dovolenkových domov, ktoré Putin údajne využíval, a dom v luxusnej oblasti neďaleko Moskvy, ktorý kedysi patril Putinovej dcére a jej manželovi.

Zdroje: Echo 24, Slidstvo.info, Nexta

Najnovšie videá

Teraz najčítanejšie

Aktuálne čítajú

Trendové videá